V Paláci šlechtičen „hledá pravdu“ soudobý ukrajinský malíř Ivan Marchuk

  • 12. října 2017
  • 2 minuty čtení
(mak) – Hledání pravdy je název výstavy ukrajinského malíře Ivana Marchuka, kterou ode dneška do 30. listopadu hostí Palác šlechtičen v Kobližné ulici. Poté se tento výstavní prostor Moravského zemského muzea kvůli rekonstrukci a přípravě nové stálé expozice na dva roky uzavře.

Představitel moderního ukrajinského umění Ivan Marchuk (1936) vystavuje své obrazy po celém světě a nyní je díky úsilí a spolupráci Moravského zemského muzea, Krajského úřadu Jihomoravského kraje a spolku Ukrajinská iniciativa poprvé uvidí také lidé v Brně.

Mezinárodního uznání se Marchukovi dostává především proto, že na obrazech „ztvárňuje vícerozměrný svět a vizionářsky určuje směry a vyhlídky rozvoje postindustriální civilizace“. Používá k tomu různé styly – od naivismu přes realismus, hyperrealismus a surrealismus až k abstrakci – a vypracoval si i vlastní tvůrčí metodu, kterou nazval plontanismus (od dialektického slova plontat, tedy plést, proplétat). Na plátně tak propojuje tenké barevné čáry v různých úhlech, které vytváří efekt záře a objemu.

„První cyklus svých obrazů jsem v roce 1965 nazval Hlas mé duše. V dalších letech ten hlas začal košatět jako strom a na něm rostly nové výhonky mé tvorby – nové ‚marchučky‘. Mé dílo je různorodé a také na brněnské výstavě je představeno šest různých Marchuků,“ popsal autor svůj umělecký vývoj výstižnou metaforou.

Expozici „Ivan Marchuk – Hledání pravdy“ v prvním patře Paláce šlechtičen tvoří 41 pláten ze šesti tvůrčích cyklů: Hlas mé duše, Krajina, Bílá planeta I, Bílá planeta II, Barevné předehry, Pohled do nekonečna. Stane se důstojným zakončením činnosti Paláce před jeho dvouletou rekonstrukcí.

Více informací lze získat na adrese www.mzm.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít