Přeskočit na obsah

V Paláci šlechtičen „hledá pravdu“ soudobý ukrajinský malíř Ivan Marchuk

12. října 2017 2 minuty čtení
(mak) – Hledání pravdy je název výstavy ukrajinského malíře Ivana Marchuka, kterou ode dneška do 30. listopadu hostí Palác šlechtičen v Kobližné ulici. Poté se tento výstavní prostor Moravského zemského muzea kvůli rekonstrukci a přípravě nové stálé expozice na dva roky uzavře.

Představitel moderního ukrajinského umění Ivan Marchuk (1936) vystavuje své obrazy po celém světě a nyní je díky úsilí a spolupráci Moravského zemského muzea, Krajského úřadu Jihomoravského kraje a spolku Ukrajinská iniciativa poprvé uvidí také lidé v Brně.

Mezinárodního uznání se Marchukovi dostává především proto, že na obrazech „ztvárňuje vícerozměrný svět a vizionářsky určuje směry a vyhlídky rozvoje postindustriální civilizace“. Používá k tomu různé styly – od naivismu přes realismus, hyperrealismus a surrealismus až k abstrakci – a vypracoval si i vlastní tvůrčí metodu, kterou nazval plontanismus (od dialektického slova plontat, tedy plést, proplétat). Na plátně tak propojuje tenké barevné čáry v různých úhlech, které vytváří efekt záře a objemu.

„První cyklus svých obrazů jsem v roce 1965 nazval Hlas mé duše. V dalších letech ten hlas začal košatět jako strom a na něm rostly nové výhonky mé tvorby – nové ‚marchučky‘. Mé dílo je různorodé a také na brněnské výstavě je představeno šest různých Marchuků,“ popsal autor svůj umělecký vývoj výstižnou metaforou.

Expozici „Ivan Marchuk – Hledání pravdy“ v prvním patře Paláce šlechtičen tvoří 41 pláten ze šesti tvůrčích cyklů: Hlas mé duše, Krajina, Bílá planeta I, Bílá planeta II, Barevné předehry, Pohled do nekonečna. Stane se důstojným zakončením činnosti Paláce před jeho dvouletou rekonstrukcí.

Více informací lze získat na adrese www.mzm.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.