Přeskočit na obsah

V Paláci šlechtičen „hledá pravdu“ soudobý ukrajinský malíř Ivan Marchuk

12. října 2017 2 minuty čtení
(mak) – Hledání pravdy je název výstavy ukrajinského malíře Ivana Marchuka, kterou ode dneška do 30. listopadu hostí Palác šlechtičen v Kobližné ulici. Poté se tento výstavní prostor Moravského zemského muzea kvůli rekonstrukci a přípravě nové stálé expozice na dva roky uzavře.

Představitel moderního ukrajinského umění Ivan Marchuk (1936) vystavuje své obrazy po celém světě a nyní je díky úsilí a spolupráci Moravského zemského muzea, Krajského úřadu Jihomoravského kraje a spolku Ukrajinská iniciativa poprvé uvidí také lidé v Brně.

Mezinárodního uznání se Marchukovi dostává především proto, že na obrazech „ztvárňuje vícerozměrný svět a vizionářsky určuje směry a vyhlídky rozvoje postindustriální civilizace“. Používá k tomu různé styly – od naivismu přes realismus, hyperrealismus a surrealismus až k abstrakci – a vypracoval si i vlastní tvůrčí metodu, kterou nazval plontanismus (od dialektického slova plontat, tedy plést, proplétat). Na plátně tak propojuje tenké barevné čáry v různých úhlech, které vytváří efekt záře a objemu.

„První cyklus svých obrazů jsem v roce 1965 nazval Hlas mé duše. V dalších letech ten hlas začal košatět jako strom a na něm rostly nové výhonky mé tvorby – nové ‚marchučky‘. Mé dílo je různorodé a také na brněnské výstavě je představeno šest různých Marchuků,“ popsal autor svůj umělecký vývoj výstižnou metaforou.

Expozici „Ivan Marchuk – Hledání pravdy“ v prvním patře Paláce šlechtičen tvoří 41 pláten ze šesti tvůrčích cyklů: Hlas mé duše, Krajina, Bílá planeta I, Bílá planeta II, Barevné předehry, Pohled do nekonečna. Stane se důstojným zakončením činnosti Paláce před jeho dvouletou rekonstrukcí.

Více informací lze získat na adrese www.mzm.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.