Přeskočit na obsah

V Národním divadle Brno pokračuje operní sezona nebezpečných vztahů

15. února 2018 2 minuty čtení
(java) – V sobotu 17. února uvede Národní divadlo Brno premiéru opery Piková dáma v režii Martina Glasera. Vrcholné dílo ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského se tak vrací na jeviště Mahenova divadla po více než padesáti letech.

„Piková dáma rozšíří náš pohled na to, jaké lidské vztahy mohou být. V tomto případě opravdu nebezpečné. Kombinace vztahů milostných, do kterých vstoupí touha po něčem dalším, co nemůžeme dosáhnout a co zničí nejenom hlavního hrdinu, ale v podstatě všechny kolem něj,“ uvedla dramaturgyně Patricia Částková.

Režie se ujal Martin Glaser. „Snažil jsem se o rezonanci s tím, co žijeme dnes. Samozřejmě tam je velmi silný hráčský motiv. Uvědomil jsem si, že tím, co ničí Heřmana, jeho svět a lidi kolem něj je touha po nedosažitelném, a nikoliv touha po ideálech. Zdálo se mi, že to je téma, se kterým jsou lidé v dnešním světě hodně konfrontováni. Pořád vidíme v reklamách, jak máme být úspěšní, stále mladí, jak máme mít krásné domy, auta, jezdit na dovolenou a toužíme to získat tím, že vyhrajeme v loterii, nebo nějakým zázrakem. A to je podle mě právě to šílenství, do kterého částečně směřuje i naše civilizace,“ přiblížil režisér opery Martin Glaser.

Nová inscenace mimo výrazného divadelního ztvárnění nabídne také mezinárodní pěvecké obsazení. Spolu s italským tenoristou Gianlucou Zampierim se v roli Heřmana v Brně poprvé představí ukrajinský tenorista Eduard Martynyuk. Lízu spolu s Lucií Hájkovou ztvární Natalya Romaniw, velšská sopranistka ukrajinského původu. „V roli Hraběnky uvítáme vzácného hosta, mezzosopranistku Soňu Červenou,“ dodal Martin Glaser.

Hudební nastudování je dílem dirigenta Roberta Kružíka, scénu navrhl Pavel Borák, kostýmy pak Markéta Sládečková.

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 18. a 22. února, 1. a 21. března a 1. dubna v Mahenově divadle.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.