Představitelé největších měst České republiky se dnes sjeli do Brna, kde se konalo zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí ČR. Jejich jednání vyvrcholilo podpisem deklarace, která definuje základní požadavky k budoucnosti a institucionalizaci metropolitní spolupráce. Města se tak zavázala aktivně prosazovat myšlenku metropolitní spolupráce s cílem vyjednat pro její rozvoj co nejlepší podmínky. Dokument rovněž shrnuje dosavadní pozitivní zkušenosti s implementací nástroje ITI, zvláště co se týče koordinace rozvojových integrovaných projektů, provázání jejich dopadů, odstranění duplicit a předcházení jejich vzniku, což vše vede i k ekonomickým úsporám. „Metropolitní oblasti jsou kulturním, hospodářským a společenským centrem, v jejich spolupráci a rozvoji vidíme velký přínos do života měst i obcí,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. K bodům deklarace patří i žádost o urychlení debaty o tom, aby byly pro metropolitní oblasti lépe dostupné finanční prostředky i z národních zdrojů (např. Modernizační fond, národní dotační tituly).
V deklaraci města žádají Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo vnitra a další národní orgány, které mají v gesci územní rozvoj, aby prolomily debatu k vhodnějšímu institucionálnímu ukotvení metropolitní spolupráce. „Postavení metropolitních oblastí je, co se týče legislativních nebo strategických dokumentů, velmi vágní. Přitom zkušenosti z posledních let jasně ukazují, že má smysl budovat spolupráci nejen na úrovni měst nebo krajů, ale právě i metropolitních oblastí, v nichž jsou obce přirozeně provázané v tématech jako veřejná doprava, budování protipovodňových opatření, čističek odpadních vod, výstavba cyklostezek apod. Do Brněnské metropolitní oblasti se během sedmileté spolupráce podařilo dostat na tyto projekty zhruba 6 miliard korun,“ vyzdvihla brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Výše zmíněnou deklaraci najdete zde.
Na dopolední jednání primátorů navázal odpolední program konference Přínosy metropolitní spolupráce pro obce, regiony a stát. Cílem setkání odborníků a zástupců ministerstev a obecních i krajských samospráv bylo konkrétně pojmenovat globální i lokální přínosy a specifika metropolitní spolupráce v ČR a způsoby, jak je nadále podporovat. Za Ministerstvo pro místní rozvoj je shrnul náměstek David Koppitz: „Velkým přínosem je způsob, jakým se v daných územích začalo díky metropolitní spolupráci komunikovat a spolupracovat napříč všemi sférami. Evropské prostředky přes nástroj ITI přinesly výrazný impuls pro nastartování spolupráce. Uskutečňovala se jednání, na kterém se sešli například zástupci inovačního klastru, univerzity, neziskovek a samosprávy – v tomto ohledu jde o obrovský progres, ke kterému se dospělo v posledních pěti šesti letech. Otázkou ale je, jak podpořit a motivovat ‚metropolitní‘ spolupráci po snížení objemu podpory z EU, kterému se do budoucna nevyhneme.“
V diskuzi, která se zaobírala různými hledisky od sociogeografických přes ekonomické až k právním, zaznělo opakovaně, že institucionalizace metropolitních oblastí je přirozeným vyústěním dlouhodobého procesu: „K tématu budoucnosti metropolitní spolupráce se dnes vyjádřili primátoři statutárních měst; dalším krokem bude toto téma rozpracovat, a pokud o to bude opravdu zájem, pak od začátku zapojit i další aktéry: menší obce, kraje apod. Je potřeba si říci, co od toho očekáváme, kdo do toho bude zahrnut, s jakými kompetencemi. V průběhu času a diskuzí se bude ukazovat i podoba celé institucionalizace. Výsledkem musí být něco, co bude vycházet zespodu a na čem bude shoda v jednotlivých úrovních veřejné správy. Pojďme spíše cestou evoluce než revoluce,“ vyzval ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra ČR David Sláma.
Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Ing. Alexandra Kocková
Tiskový zástupce Svazu měst a obcí ČR
Tel.: +420 725 607 753
e-mail: kockova@smocr.cz