Přeskočit na obsah

V Líšni mohou lidé pochovat své blízké ke stromům či květinám

29. června 2020 2 minuty čtení
(zug) – Prakticky hned za branami líšeňského hřbitova roste les a sejdete či sjedete odtud jedním směrem do Mariánského údolí a druhým podél Říčky na Hornek a dál do Moravského krasu. Už nyní jsou zde zesnulí tedy uloženi blízko přírody. Od 25. června ji budou mít ještě blíž – otevřelo se tam Údolí vzpomínek.

Dosavadní louku v areálu hřbitova v Líšni nechala Správa hřbitovů města Brna za 4,5 milionu korun z rozpočtu města upravit na Údolí vzpomínek. Inspirace pro brněnský přírodní hřbitov pochází z Prahy a Vídně.

Vstupu do údolí dominuje kamenný Strom života, u něhož je možné posedět a zapálit tu svíčku. Cesta se pak svažuje k přírodní kapli, jejíž střechu časem vytvoří spojené koruny stromů zasazených po jejím obvodu. Prostor mezi vstupem a kaplí tvoří půlkruhy se záhony květin a stromy. K jejich kořenům je nyní možné nechat pohřbít zesnulé. 

„Cena za uložení v Údolí vzpomínek činí deset tisíc korun na deset let. Zahrnuje kompletní péči o hrobové místo, kterou bude zajišťovat Správa hřbitovů města Brna. Pozůstalí mohou chodit na místo jako do parku pro vzpomínku na zesnulého,“ popsala ředitelka SHMB Alena Říhová.

Plast není vítán

Přírodní hřbitov si žádá trochu jiný přístup pozůstalých. Podmínkou pro pohřbení je uložení popela do biologicky rozložitelné urny, např. ze dřeva či papíru. „Urny máme v nabídce a zájemci si je mohou prohlédnout v kancelářích na Vídeňské 96, kde se sjednává uložení či rozloučení,“ doplnila Říhová. Z přírodních materiálů by měly být i cedulky se jmény zesnulých. Tyto cedulky bude možné zavěsit na plot u přírodní kaple. Lidé by měli nechat doma plastové květiny nebo dekorace, aby bylo místo v maximální možné míře bezodpadové.

Při sjednávání pohřbu si blízcí zemřelého na mapě vyberou místo, kde chtějí uložit urnu či vsypat popel. Jméno, datum narození a úmrtí pak bude zaneseno do digitální mapy v Geografickém informačním systému města Brna, kde bude dostupné pro všechny on-line. „Objednatel od nás pak dostane písmeno záhonu a číslo místa, například A/4. V případě stromu je označení například S3/8,“ doplnila ředitelka Správy hřbitovů města Brna. Pohřeb se může odehrát za přítomnosti pozůstalých či bez ní, Údolí vzpomínek je připraveno i pro obřad.

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.