V Líšni mohou lidé pochovat své blízké ke stromům či květinám - Tiskový servis

V Líšni mohou lidé pochovat své blízké ke stromům či květinám

  • 29. června 2020
  • 2 minuty čtení

(zug) – Prakticky hned za branami líšeňského hřbitova roste les a sejdete či sjedete odtud jedním směrem do Mariánského údolí a druhým podél Říčky na Hornek a dál do Moravského krasu. Už nyní jsou zde zesnulí tedy uloženi blízko přírody. Od 25. června ji budou mít ještě blíž – otevřelo se tam Údolí vzpomínek.

Dosavadní louku v areálu hřbitova v Líšni nechala Správa hřbitovů města Brna za 4,5 milionu korun z rozpočtu města upravit na Údolí vzpomínek. Inspirace pro brněnský přírodní hřbitov pochází z Prahy a Vídně.

Vstupu do údolí dominuje kamenný Strom života, u něhož je možné posedět a zapálit tu svíčku. Cesta se pak svažuje k přírodní kapli, jejíž střechu časem vytvoří spojené koruny stromů zasazených po jejím obvodu. Prostor mezi vstupem a kaplí tvoří půlkruhy se záhony květin a stromy. K jejich kořenům je nyní možné nechat pohřbít zesnulé. 

„Cena za uložení v Údolí vzpomínek činí deset tisíc korun na deset let. Zahrnuje kompletní péči o hrobové místo, kterou bude zajišťovat Správa hřbitovů města Brna. Pozůstalí mohou chodit na místo jako do parku pro vzpomínku na zesnulého,“ popsala ředitelka SHMB Alena Říhová.

Plast není vítán

Přírodní hřbitov si žádá trochu jiný přístup pozůstalých. Podmínkou pro pohřbení je uložení popela do biologicky rozložitelné urny, např. ze dřeva či papíru. „Urny máme v nabídce a zájemci si je mohou prohlédnout v kancelářích na Vídeňské 96, kde se sjednává uložení či rozloučení,“ doplnila Říhová. Z přírodních materiálů by měly být i cedulky se jmény zesnulých. Tyto cedulky bude možné zavěsit na plot u přírodní kaple. Lidé by měli nechat doma plastové květiny nebo dekorace, aby bylo místo v maximální možné míře bezodpadové.

Při sjednávání pohřbu si blízcí zemřelého na mapě vyberou místo, kde chtějí uložit urnu či vsypat popel. Jméno, datum narození a úmrtí pak bude zaneseno do digitální mapy v Geografickém informačním systému města Brna, kde bude dostupné pro všechny on-line. „Objednatel od nás pak dostane písmeno záhonu a číslo místa, například A/4. V případě stromu je označení například S3/8,“ doplnila ředitelka Správy hřbitovů města Brna. Pohřeb se může odehrát za přítomnosti pozůstalých či bez ní, Údolí vzpomínek je připraveno i pro obřad.

Další články z rubriky