V létě opraví Dopravní podnik města Brna koleje, budovat začne tunel v Bohunicích

  • 12. června 2020
  • 2 minuty čtení
(and) – Tři zásadní výluky čekají letos v období letních prázdnin cestující městskou hromadnou dopravou v Brně. Od června do srpna budou mít lidé ztíženou dopravu přes Nové sady, Veveří i Jihlavskou. Poté jim to vynahradí nové koleje, pásy zeleně, tunel pro tramvajovou dopravu i bezpečnější jízdy po městě.

Opravy se dočká tramvajová trať na Nových sadech. Přípravné práce jsou plánovány na červnové víkendy, od 27. června do konce srpna pak dojde k úplné výluce. Od září budou cestující v úseku Hybešova–Poříčí jezdit po nových a tišších kolejích. Kromě standardně používaných prvků odhlučnění zde vznikne souvislý trávník s lučními květinami. Efekt zeleně tak nebude jen vizuální, ale také funkční – kromě omezení hlučnosti v ulici přispěje také k nižší prašnosti a díky závlahovému systému se zvýší vzdušná vlhkost mikroklimatu v oblasti Nových sadů.

Tramvaje linek 8 a 10 budou v úseku Nové sady–Krematorium odkloněny ulicemi Hybešova, Václavská a Vídeňská. Jako náhradní doprava budou sloužit stávající autobusové linky 40 a 61, které doplní výluková linka X8 od hlavního nádraží přes zastávky Křídlovická, Vojtova do zastávky Milosrdných bratří. Autobusová linka 40 bude rovněž obsluhovat zastávku Vojtova. Projekt si vyžádá náklady 46 milionů korun.

Tramvaj do kampusu: stavba se poprvé dotkne provozu MHD

Kvůli budování tunelu pro tramvaj a mostních provizorií je nutné odklonit dopravu na ulici Jihlavská. Ulice bude průjezdná v obou směrech, změní se ale organizace dopravy v jízdních pruzích. Kvůli tomu nebudou moci vozy Dopravního podniku města Brna odbočit z ulice Netroufalky vlevo do Jihlavské. Omezení, které se dotkne trolejbusové linky 25 a 37 a některých autobusů, potrvá od 16. června do konce srpna.

Trolejbusová linka 25 bude zkrácena do terminálu Nemocnice Bohunice. Náhradní dopravu zajistí autobusy 50 a 69, které doplní linky E56 a 61. U nich se navíc prodlouží trasa na Osovou. Vybrané spoje trolejbusu 37 nebudou dočasně v provozu. Autobusy na linkách 40, 50, 51, 69, 82, N90, 405 a 406 budou mezi ulicemi Jihlavská a Kamenice vedeny odklonem přes Akademickou.

Veveří se posune do další fáze

Pokračovat bude přes léto oprava kolejí na Veveří v úseku Jana Uhra–Žerotínovo náměstí. Momentálně zde tramvaje jezdí jednokolejně, od 27. června do 31. srpna bude v ulici úplná výluka tramvajové dopravy. Zatímco linky 3 a 12 budou ukončeny na České, linku 11 čeká v úseku Česká–Vozovna Komín odklon přes Mendlovo náměstí a Pisárky. Mimořádné tramvajové linky X3 a X12 zajistí dopravu z Rakovecké a Technologického parku na Veveří ke křížení s ulicí Sokolskou. Jako náhradní dopravu mohou lidé využít posílené trolejbusové linky 34.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít