Přeskočit na obsah

V létě opraví Dopravní podnik města Brna koleje, budovat začne tunel v Bohunicích

12. června 2020 2 minuty čtení
(and) – Tři zásadní výluky čekají letos v období letních prázdnin cestující městskou hromadnou dopravou v Brně. Od června do srpna budou mít lidé ztíženou dopravu přes Nové sady, Veveří i Jihlavskou. Poté jim to vynahradí nové koleje, pásy zeleně, tunel pro tramvajovou dopravu i bezpečnější jízdy po městě.

Opravy se dočká tramvajová trať na Nových sadech. Přípravné práce jsou plánovány na červnové víkendy, od 27. června do konce srpna pak dojde k úplné výluce. Od září budou cestující v úseku Hybešova–Poříčí jezdit po nových a tišších kolejích. Kromě standardně používaných prvků odhlučnění zde vznikne souvislý trávník s lučními květinami. Efekt zeleně tak nebude jen vizuální, ale také funkční – kromě omezení hlučnosti v ulici přispěje také k nižší prašnosti a díky závlahovému systému se zvýší vzdušná vlhkost mikroklimatu v oblasti Nových sadů.

Tramvaje linek 8 a 10 budou v úseku Nové sady–Krematorium odkloněny ulicemi Hybešova, Václavská a Vídeňská. Jako náhradní doprava budou sloužit stávající autobusové linky 40 a 61, které doplní výluková linka X8 od hlavního nádraží přes zastávky Křídlovická, Vojtova do zastávky Milosrdných bratří. Autobusová linka 40 bude rovněž obsluhovat zastávku Vojtova. Projekt si vyžádá náklady 46 milionů korun.

Tramvaj do kampusu: stavba se poprvé dotkne provozu MHD

Kvůli budování tunelu pro tramvaj a mostních provizorií je nutné odklonit dopravu na ulici Jihlavská. Ulice bude průjezdná v obou směrech, změní se ale organizace dopravy v jízdních pruzích. Kvůli tomu nebudou moci vozy Dopravního podniku města Brna odbočit z ulice Netroufalky vlevo do Jihlavské. Omezení, které se dotkne trolejbusové linky 25 a 37 a některých autobusů, potrvá od 16. června do konce srpna.

Trolejbusová linka 25 bude zkrácena do terminálu Nemocnice Bohunice. Náhradní dopravu zajistí autobusy 50 a 69, které doplní linky E56 a 61. U nich se navíc prodlouží trasa na Osovou. Vybrané spoje trolejbusu 37 nebudou dočasně v provozu. Autobusy na linkách 40, 50, 51, 69, 82, N90, 405 a 406 budou mezi ulicemi Jihlavská a Kamenice vedeny odklonem přes Akademickou.

Veveří se posune do další fáze

Pokračovat bude přes léto oprava kolejí na Veveří v úseku Jana Uhra–Žerotínovo náměstí. Momentálně zde tramvaje jezdí jednokolejně, od 27. června do 31. srpna bude v ulici úplná výluka tramvajové dopravy. Zatímco linky 3 a 12 budou ukončeny na České, linku 11 čeká v úseku Česká–Vozovna Komín odklon přes Mendlovo náměstí a Pisárky. Mimořádné tramvajové linky X3 a X12 zajistí dopravu z Rakovecké a Technologického parku na Veveří ke křížení s ulicí Sokolskou. Jako náhradní dopravu mohou lidé využít posílené trolejbusové linky 34.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.