Přeskočit na obsah

V létě opraví Dopravní podnik města Brna koleje, budovat začne tunel v Bohunicích

12. června 2020 2 minuty čtení
(and) – Tři zásadní výluky čekají letos v období letních prázdnin cestující městskou hromadnou dopravou v Brně. Od června do srpna budou mít lidé ztíženou dopravu přes Nové sady, Veveří i Jihlavskou. Poté jim to vynahradí nové koleje, pásy zeleně, tunel pro tramvajovou dopravu i bezpečnější jízdy po městě.

Opravy se dočká tramvajová trať na Nových sadech. Přípravné práce jsou plánovány na červnové víkendy, od 27. června do konce srpna pak dojde k úplné výluce. Od září budou cestující v úseku Hybešova–Poříčí jezdit po nových a tišších kolejích. Kromě standardně používaných prvků odhlučnění zde vznikne souvislý trávník s lučními květinami. Efekt zeleně tak nebude jen vizuální, ale také funkční – kromě omezení hlučnosti v ulici přispěje také k nižší prašnosti a díky závlahovému systému se zvýší vzdušná vlhkost mikroklimatu v oblasti Nových sadů.

Tramvaje linek 8 a 10 budou v úseku Nové sady–Krematorium odkloněny ulicemi Hybešova, Václavská a Vídeňská. Jako náhradní doprava budou sloužit stávající autobusové linky 40 a 61, které doplní výluková linka X8 od hlavního nádraží přes zastávky Křídlovická, Vojtova do zastávky Milosrdných bratří. Autobusová linka 40 bude rovněž obsluhovat zastávku Vojtova. Projekt si vyžádá náklady 46 milionů korun.

Tramvaj do kampusu: stavba se poprvé dotkne provozu MHD

Kvůli budování tunelu pro tramvaj a mostních provizorií je nutné odklonit dopravu na ulici Jihlavská. Ulice bude průjezdná v obou směrech, změní se ale organizace dopravy v jízdních pruzích. Kvůli tomu nebudou moci vozy Dopravního podniku města Brna odbočit z ulice Netroufalky vlevo do Jihlavské. Omezení, které se dotkne trolejbusové linky 25 a 37 a některých autobusů, potrvá od 16. června do konce srpna.

Trolejbusová linka 25 bude zkrácena do terminálu Nemocnice Bohunice. Náhradní dopravu zajistí autobusy 50 a 69, které doplní linky E56 a 61. U nich se navíc prodlouží trasa na Osovou. Vybrané spoje trolejbusu 37 nebudou dočasně v provozu. Autobusy na linkách 40, 50, 51, 69, 82, N90, 405 a 406 budou mezi ulicemi Jihlavská a Kamenice vedeny odklonem přes Akademickou.

Veveří se posune do další fáze

Pokračovat bude přes léto oprava kolejí na Veveří v úseku Jana Uhra–Žerotínovo náměstí. Momentálně zde tramvaje jezdí jednokolejně, od 27. června do 31. srpna bude v ulici úplná výluka tramvajové dopravy. Zatímco linky 3 a 12 budou ukončeny na České, linku 11 čeká v úseku Česká–Vozovna Komín odklon přes Mendlovo náměstí a Pisárky. Mimořádné tramvajové linky X3 a X12 zajistí dopravu z Rakovecké a Technologického parku na Veveří ke křížení s ulicí Sokolskou. Jako náhradní dopravu mohou lidé využít posílené trolejbusové linky 34.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.