Přeskočit na obsah

V divadle Reduta nastane Teror

12. října 2017 2 minuty čtení
(java) – V pátek 13. října uvede činohra Národního divadla Brno českou premiéru dramatu Ferdinanda von Schiracha Teror.

Schirachovo drama Teror vypovídá o terorismu a násilí, ale také o ochromujícím strachu z něj a o odvaze jednat i za cenu přestoupení zákona. V neposlední řadě také o ceně lidského života, který je při tom v sázce.

Drama ze soudní síně. Roli porotců svěřil autor divákům
Let společnosti Lufthansa z Hamburku do Mnichova. Na palubě 164 cestujících. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas 70 000 fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Jaké jsou rozkazy? A jaká rozhodnutí? Vojenský pilot major Lars Koch jedná. Za své činy se musí následně zodpovídat před soudem, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný osvobozen či odsouzen. Předseda senátu podle výsledku hlasování pak přečte konečný verdikt.

„V Evropě toto drama hraje asi 30 renomovaných scén a hraje se i v zámoří (USA, Japonsku, nebo Číně). Je zajímavé sledovat, jak se diváci té které země a kultury k rozhodování staví. My se také zapojíme do tohoto celosvětového hlasování a po každém představení budeme počty pro vinen či nevinen vyvěšovat na webu,“ nastínila dramaturgyně Lucie Němečková.

Přestože je Ferdinand von Schirach původním povoláním právník a často čerpá ze soudní praxe náměty pro své povídky a romány, v tomto případě je hra modelový případ. „Žádná taková situace se ve skutečnosti nestala, a pokud by se stala, pravděpodobně by probíhala zcela jinak. Nicméně jde o vzrušující hru, nikoliv o zahrávání si s ohněm, nýbrž o jakýsi eticko-právní trenažér, v jehož výsledku nejde o to, poslat obžalovaného do vězení či ho osvobodit, nýbrž o to, zamyslet se nad otázkami dobra a zla, viny a neviny, statečnosti a zbabělosti, strachu a odvahy, racionality a iracionality v nás a morální odpovědnosti,“ nastínil režisér Martin Glaser.

Premiéra bude v pátek 13. října v divadle Reduta. V inscenaci můžete vidět Zdeňka Dvořáka, Jana Grundmana, Martina Siničáka, Evu Novotnou, Dušana Hřebíčka, Kláru Apolenářovou a další.

Inscenace Teror. Foto: Jakub Jíra

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.