Přeskočit na obsah

V divadle Reduta nastane Teror

12. října 2017 2 minuty čtení
(java) – V pátek 13. října uvede činohra Národního divadla Brno českou premiéru dramatu Ferdinanda von Schiracha Teror.

Schirachovo drama Teror vypovídá o terorismu a násilí, ale také o ochromujícím strachu z něj a o odvaze jednat i za cenu přestoupení zákona. V neposlední řadě také o ceně lidského života, který je při tom v sázce.

Drama ze soudní síně. Roli porotců svěřil autor divákům
Let společnosti Lufthansa z Hamburku do Mnichova. Na palubě 164 cestujících. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas 70 000 fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Jaké jsou rozkazy? A jaká rozhodnutí? Vojenský pilot major Lars Koch jedná. Za své činy se musí následně zodpovídat před soudem, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný osvobozen či odsouzen. Předseda senátu podle výsledku hlasování pak přečte konečný verdikt.

„V Evropě toto drama hraje asi 30 renomovaných scén a hraje se i v zámoří (USA, Japonsku, nebo Číně). Je zajímavé sledovat, jak se diváci té které země a kultury k rozhodování staví. My se také zapojíme do tohoto celosvětového hlasování a po každém představení budeme počty pro vinen či nevinen vyvěšovat na webu,“ nastínila dramaturgyně Lucie Němečková.

Přestože je Ferdinand von Schirach původním povoláním právník a často čerpá ze soudní praxe náměty pro své povídky a romány, v tomto případě je hra modelový případ. „Žádná taková situace se ve skutečnosti nestala, a pokud by se stala, pravděpodobně by probíhala zcela jinak. Nicméně jde o vzrušující hru, nikoliv o zahrávání si s ohněm, nýbrž o jakýsi eticko-právní trenažér, v jehož výsledku nejde o to, poslat obžalovaného do vězení či ho osvobodit, nýbrž o to, zamyslet se nad otázkami dobra a zla, viny a neviny, statečnosti a zbabělosti, strachu a odvahy, racionality a iracionality v nás a morální odpovědnosti,“ nastínil režisér Martin Glaser.

Premiéra bude v pátek 13. října v divadle Reduta. V inscenaci můžete vidět Zdeňka Dvořáka, Jana Grundmana, Martina Siničáka, Evu Novotnou, Dušana Hřebíčka, Kláru Apolenářovou a další.

Inscenace Teror. Foto: Jakub Jíra

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.