V divadle Reduta nastane Teror

  • 12. října 2017
  • 2 minuty čtení
(java) – V pátek 13. října uvede činohra Národního divadla Brno českou premiéru dramatu Ferdinanda von Schiracha Teror.

Schirachovo drama Teror vypovídá o terorismu a násilí, ale také o ochromujícím strachu z něj a o odvaze jednat i za cenu přestoupení zákona. V neposlední řadě také o ceně lidského života, který je při tom v sázce.

Drama ze soudní síně. Roli porotců svěřil autor divákům
Let společnosti Lufthansa z Hamburku do Mnichova. Na palubě 164 cestujících. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas 70 000 fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Jaké jsou rozkazy? A jaká rozhodnutí? Vojenský pilot major Lars Koch jedná. Za své činy se musí následně zodpovídat před soudem, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný osvobozen či odsouzen. Předseda senátu podle výsledku hlasování pak přečte konečný verdikt.

„V Evropě toto drama hraje asi 30 renomovaných scén a hraje se i v zámoří (USA, Japonsku, nebo Číně). Je zajímavé sledovat, jak se diváci té které země a kultury k rozhodování staví. My se také zapojíme do tohoto celosvětového hlasování a po každém představení budeme počty pro vinen či nevinen vyvěšovat na webu,“ nastínila dramaturgyně Lucie Němečková.

Přestože je Ferdinand von Schirach původním povoláním právník a často čerpá ze soudní praxe náměty pro své povídky a romány, v tomto případě je hra modelový případ. „Žádná taková situace se ve skutečnosti nestala, a pokud by se stala, pravděpodobně by probíhala zcela jinak. Nicméně jde o vzrušující hru, nikoliv o zahrávání si s ohněm, nýbrž o jakýsi eticko-právní trenažér, v jehož výsledku nejde o to, poslat obžalovaného do vězení či ho osvobodit, nýbrž o to, zamyslet se nad otázkami dobra a zla, viny a neviny, statečnosti a zbabělosti, strachu a odvahy, racionality a iracionality v nás a morální odpovědnosti,“ nastínil režisér Martin Glaser.

Premiéra bude v pátek 13. října v divadle Reduta. V inscenaci můžete vidět Zdeňka Dvořáka, Jana Grundmana, Martina Siničáka, Evu Novotnou, Dušana Hřebíčka, Kláru Apolenářovou a další.

Inscenace Teror. Foto: Jakub Jíra

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít