Přeskočit na obsah

V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění

05. září 2018 2 minuty čtení
(mak) – Studenti absolventského ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU dnes v Divadle na Orlí uvedou první premiéru sezony – inscenaci Světová duše. Podle vlastního autorského scénáře ji se svými svěřenci nastudovala režisérka Oxana Smilková.

Autorská koláž přecházející místy až do jakéhosi surrealistického snu, hra plná tázání a experimentálních postupů, i tak lze charakterizovat první činoherní premiéru Divadelní fakulty JAMU. Její název Světová duše si autorka Oxana Smilková vypůjčila od mladého dramatika a spisovatele Konstantina Trepleva, hlavního hrdiny Čechovovy divadelní hry Racek.

Jeho i další postavy z Čechovových her Racek a Višňový sad pak do své hry také „obsadila“. Po vzoru vydraženého a zničeného višňového sadu v ní mimo jiné dojde k imaginární dražbě světového umění, včetně slavné Mony Lisy. Ústy hrdinů své inscenace vyjadřuje autorka obavy, že ve světě moderního umění, kde se skoro vše stává zbožím, jde do aukce a je rozprodávána i celosvětová klasika, a ptá se, jestli má klasické umění ještě šanci se prosadit.

„Hlavním tématem Čechovovy dramatiky je osudovost lásky a její mimočasovost i nesmrtelnost. Nechceme ovšem potvrdit jen tato témata. Naším hlavním cílem je, aby mladý herec pochopil zóny vlastního autorství v klasické dramatice. Aby pochopil, jak může vytvořit vlastní autorskou postavu,“ vysvětlila svůj tvůrčí záměr Oxana Smilková.

I scéna Jevgenije Kulikova, který je současně autorem kostýmů, je inspirována Višňovým sadem, objeví se na ní však i kulisy evokující lustry z pařížského Louvru, domova Mony Lisy. Ta v inscenaci reprezentuje multifunkčnost a mnohovrstevnatost tvůrčího prostoru klasického umění.

V představení účinkují Matyáš Darnady, David Bosh, Dana Jaceková, Aneta Klimešová, Ondřej Kolín, Michal Kraus, Vít Malecha, Viktória Pejková a Simona Rejdová.

Premiéra inscenace Světová duše se v Divadle na Orlí uskuteční ve středu 5. září v 19 hodin, repríza v tutéž dobu o den později.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.