Přeskočit na obsah

V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění

05. září 2018 2 minuty čtení
(mak) – Studenti absolventského ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU dnes v Divadle na Orlí uvedou první premiéru sezony – inscenaci Světová duše. Podle vlastního autorského scénáře ji se svými svěřenci nastudovala režisérka Oxana Smilková.

Autorská koláž přecházející místy až do jakéhosi surrealistického snu, hra plná tázání a experimentálních postupů, i tak lze charakterizovat první činoherní premiéru Divadelní fakulty JAMU. Její název Světová duše si autorka Oxana Smilková vypůjčila od mladého dramatika a spisovatele Konstantina Trepleva, hlavního hrdiny Čechovovy divadelní hry Racek.

Jeho i další postavy z Čechovových her Racek a Višňový sad pak do své hry také „obsadila“. Po vzoru vydraženého a zničeného višňového sadu v ní mimo jiné dojde k imaginární dražbě světového umění, včetně slavné Mony Lisy. Ústy hrdinů své inscenace vyjadřuje autorka obavy, že ve světě moderního umění, kde se skoro vše stává zbožím, jde do aukce a je rozprodávána i celosvětová klasika, a ptá se, jestli má klasické umění ještě šanci se prosadit.

„Hlavním tématem Čechovovy dramatiky je osudovost lásky a její mimočasovost i nesmrtelnost. Nechceme ovšem potvrdit jen tato témata. Naším hlavním cílem je, aby mladý herec pochopil zóny vlastního autorství v klasické dramatice. Aby pochopil, jak může vytvořit vlastní autorskou postavu,“ vysvětlila svůj tvůrčí záměr Oxana Smilková.

I scéna Jevgenije Kulikova, který je současně autorem kostýmů, je inspirována Višňovým sadem, objeví se na ní však i kulisy evokující lustry z pařížského Louvru, domova Mony Lisy. Ta v inscenaci reprezentuje multifunkčnost a mnohovrstevnatost tvůrčího prostoru klasického umění.

V představení účinkují Matyáš Darnady, David Bosh, Dana Jaceková, Aneta Klimešová, Ondřej Kolín, Michal Kraus, Vít Malecha, Viktória Pejková a Simona Rejdová.

Premiéra inscenace Světová duše se v Divadle na Orlí uskuteční ve středu 5. září v 19 hodin, repríza v tutéž dobu o den později.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.