V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění - Tiskový servis

V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění

  • 05. září 2018
  • 2 minuty čtení

(mak) – Studenti absolventského ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU dnes v Divadle na Orlí uvedou první premiéru sezony – inscenaci Světová duše. Podle vlastního autorského scénáře ji se svými svěřenci nastudovala režisérka Oxana Smilková.

V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění
V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění

Autorská koláž přecházející místy až do jakéhosi surrealistického snu, hra plná tázání a experimentálních postupů, i tak lze charakterizovat první činoherní premiéru Divadelní fakulty JAMU. Její název Světová duše si autorka Oxana Smilková vypůjčila od mladého dramatika a spisovatele Konstantina Trepleva, hlavního hrdiny Čechovovy divadelní hry Racek.

Jeho i další postavy z Čechovových her Racek a Višňový sad pak do své hry také „obsadila“. Po vzoru vydraženého a zničeného višňového sadu v ní mimo jiné dojde k imaginární dražbě světového umění, včetně slavné Mony Lisy. Ústy hrdinů své inscenace vyjadřuje autorka obavy, že ve světě moderního umění, kde se skoro vše stává zbožím, jde do aukce a je rozprodávána i celosvětová klasika, a ptá se, jestli má klasické umění ještě šanci se prosadit.

„Hlavním tématem Čechovovy dramatiky je osudovost lásky a její mimočasovost i nesmrtelnost. Nechceme ovšem potvrdit jen tato témata. Naším hlavním cílem je, aby mladý herec pochopil zóny vlastního autorství v klasické dramatice. Aby pochopil, jak může vytvořit vlastní autorskou postavu,“ vysvětlila svůj tvůrčí záměr Oxana Smilková.

I scéna Jevgenije Kulikova, který je současně autorem kostýmů, je inspirována Višňovým sadem, objeví se na ní však i kulisy evokující lustry z pařížského Louvru, domova Mony Lisy. Ta v inscenaci reprezentuje multifunkčnost a mnohovrstevnatost tvůrčího prostoru klasického umění.

V představení účinkují Matyáš Darnady, David Bosh, Dana Jaceková, Aneta Klimešová, Ondřej Kolín, Michal Kraus, Vít Malecha, Viktória Pejková a Simona Rejdová.

Premiéra inscenace Světová duše se v Divadle na Orlí uskuteční ve středu 5. září v 19 hodin, repríza v tutéž dobu o den později.

Další články z rubriky