Přeskočit na obsah

V Divadle na Orlí zahajují sezonu imaginární dražbou světového umění

05. září 2018 2 minuty čtení
(mak) – Studenti absolventského ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU dnes v Divadle na Orlí uvedou první premiéru sezony – inscenaci Světová duše. Podle vlastního autorského scénáře ji se svými svěřenci nastudovala režisérka Oxana Smilková.

Autorská koláž přecházející místy až do jakéhosi surrealistického snu, hra plná tázání a experimentálních postupů, i tak lze charakterizovat první činoherní premiéru Divadelní fakulty JAMU. Její název Světová duše si autorka Oxana Smilková vypůjčila od mladého dramatika a spisovatele Konstantina Trepleva, hlavního hrdiny Čechovovy divadelní hry Racek.

Jeho i další postavy z Čechovových her Racek a Višňový sad pak do své hry také „obsadila“. Po vzoru vydraženého a zničeného višňového sadu v ní mimo jiné dojde k imaginární dražbě světového umění, včetně slavné Mony Lisy. Ústy hrdinů své inscenace vyjadřuje autorka obavy, že ve světě moderního umění, kde se skoro vše stává zbožím, jde do aukce a je rozprodávána i celosvětová klasika, a ptá se, jestli má klasické umění ještě šanci se prosadit.

„Hlavním tématem Čechovovy dramatiky je osudovost lásky a její mimočasovost i nesmrtelnost. Nechceme ovšem potvrdit jen tato témata. Naším hlavním cílem je, aby mladý herec pochopil zóny vlastního autorství v klasické dramatice. Aby pochopil, jak může vytvořit vlastní autorskou postavu,“ vysvětlila svůj tvůrčí záměr Oxana Smilková.

I scéna Jevgenije Kulikova, který je současně autorem kostýmů, je inspirována Višňovým sadem, objeví se na ní však i kulisy evokující lustry z pařížského Louvru, domova Mony Lisy. Ta v inscenaci reprezentuje multifunkčnost a mnohovrstevnatost tvůrčího prostoru klasického umění.

V představení účinkují Matyáš Darnady, David Bosh, Dana Jaceková, Aneta Klimešová, Ondřej Kolín, Michal Kraus, Vít Malecha, Viktória Pejková a Simona Rejdová.

Premiéra inscenace Světová duše se v Divadle na Orlí uskuteční ve středu 5. září v 19 hodin, repríza v tutéž dobu o den později.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.