Přeskočit na obsah

V červenci se začne stavět. Brno hledá zhotovitele Domu pro Julii

30. března 2022
Brněnští radní dnes schválili zahájení výběrového řízení na zhotovitele Domu pro Julii. Dětský hospic bude sídlit v areálu na Kociánce nedaleko domova pro seniory. Brno se jako investor připojilo k projektu v loňském roce. Stavba by měla začít v červenci letošního roku a hotovo bude v říjnu 2023.

„Zhotovitel je posledním dílkem, který nám chybí, aby mohl dětský hospic Dům pro Julii vzniknout. Stavba vyroste v zahradě stávajícího domova pro seniory na Kociánce. Město Brno začalo s organizací Dům pro Julii spolupracovat v loňském roce,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Brno zajistí novostavbu hospice, který bude poté provozovat organizace Dům pro Julii. Tento projekt patří v České republice mezi velmi ojedinělé. Jsem velmi ráda, že u nás vznikne takto potřebná služba pro rodiny s nevyléčitelně nemocnými dětmi.“ 

Třípodlažní budova s vnitřním nádvořím bude zakomponována do okolní zahrady, návrh vyprojektoval architektonický ateliér Čtyřstěn. Součástí projektu jsou přípojky na inženýrské sítě, parkoviště, přístupová komunikace, chodníky a venkovní a sadové úpravy. „Hospic bude disponovat 10 samostatnými pokoji pro klienty, z nichž osm bude sloužit jako odlehčovací. Zázemí bude připraveno i pro rodiče a sourozence dětí. Zařízení bude dále nabízet širokou škálu terapeutických služeb včetně psychologické, sociální a duchovní pomoci,“ uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.  

„Dětská paliativní péče se na rozdíl od té pro dospělé nevěnuje pouze terminálnímu stadiu onemocnění. Se svými klienty a jejich rodinami tak sociální pracovníci a zdravotníci budou v kontaktu mnohdy dlouhá léta. Kvalitní zázemí a možnost odpočinku, kterou díky odlehčovacím lůžkům rodiny získají, jsou základem pro zvládání další péče. Součástí hospice bude i denní stacionář a nezisková organizace bude pokračovat i v terénní odlehčovací službě, kterou provozuje od roku 2019. Stavět bychom měli začít v červenci letošního roku a hotovo bude v říjnu 2023,“ doplnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.  

Předpokládané náklady na celý projekt jsou 182 250 000 korun bez DPH. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu činí 92 117 646 korun. Zbylé výlohy uhradí Brno ze svého rozpočtu. Nezisková organizace Dům pro Julii vybaví hospic veškerým inventářem nutným pro jeho činnost z darů a veřejných sbírek a bude jej také provozovat. Samotný provoz hospice bude hrazen částečně ze zdravotního pojištění, státního rozpočtu, rozpočtu Jihomoravského kraje a zdrojů města Brna. Další část pokryjí příspěvky od dárců a mecenášů, bez nichž by vznik a provoz takového zařízení nebyly možné. Odhadované provozní náklady za jeden rok jsou 12 milionů korun.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.