Přeskočit na obsah

V Černovicích proběhne rekonstrukce mateřské školy Štolcova. Město vybralo zhotovitele projektové dokumentace

03. listopadu 2021

V Černovicích přemění objekt mateřské školy z éry socialismu na pasivní chytrou budovu využívající současné nejmodernější trendy modrozelené architektury. Projektovou dokumentaci připraví a o autorský dozor se postará Atelier 99. Rozhodla o tom na dnešním jednání Rada města Brna.

Investiční akce zahrnuje stavební úpravy a přístavbu objektu MŠ Štolcova. Účelem je odstranění havarijního stavu některých konstrukcí, snížení energetické náročnosti objektu a vybudování adaptačních opatření na změnu klimatu. „Chceme, aby objekt po rekonstrukci splňoval standardy pasivního domu využívající současné nejmodernější trendy zelenomodré architektury. Klademe důraz na přednostní využití technologií obnovitelných zdrojů energie s vysokou energetickou účinností a snižující uhlíkovou stopu budovy. Tento objekt bude kromě svojí funkčnosti sloužit i jako jakási laboratoř pro výzkum účinnosti využitých technologií. Díky nasbíraným datům bude město moci v budoucnu realizovat obdobné rekonstrukce s maximální efektivitou a úsporou jak financí, tak energií,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík a pokračoval: „Brněnská společnost Atelier 99 zpracuje kompletní projektovou dokumentaci včetně všech potřebných povolení pro stavbu a zajistí autorský dozor. Za tyto úkony zaplatí město 1 432 630 korun včetně DPH.“

„Při zpracování projektové dokumentace je nutné vyřešit maximální zlepšení tepelně-technických vlastností objektu, využití obnovitelných zdrojů energie a také úpravy vnitřních prostor zajišťující snížení energetické náročnosti budovy, jako je využití plynového kondenzačního kotle, podlahové vytápění, nucené větrání s rekuperací, instalace systému měření a regulace, v koupelně a na toaletách pořízení LED osvětlení ovládaného čidly, vodovodní baterie osazené perlátory a ovládané čidly. Nesmí se zapomenout ani na vegetační zelenou střechu s fotovoltaikou, tedy tzv. biosolární střechu, a na zadržování srážkové vody například i do venkovního biotopového mokřádku. Projektová dokumentace bude hotova před koncem příštího roku,“ doplnil radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e–mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.