Přeskočit na obsah

V brněnské zoo přibydou mangusty a africká prasata. Podpoří africkou expozici Kalahari

25. srpna 2021
Komplex Kalahari, který postupně vzniká v brněnské zoo, se rozroste o výběh mangust a afrických prasat. Tento investiční záměr dnes schválili radní. Realizace by mohla začít již na začátku příštího roku.

Nová expozice věnovaná mangustám a prasatům africkým vznikne na samém vrcholu Mniší hory. Bude součástí africké vesnice, která se do budoucna rozroste do expozičního celku Kalahari. Prohlídková trasa, nyní ukončená výhledem z altánku na expozici Safari, se propojí s vyhlídkou u osady osmi afrických chýší, kde se návštěvníci seznámí s africkým drobným zvířectvem. V blízkosti se také nachází jezero s plameňáky či výběh žiraf.

„V prostoru mezi dvěma výběhy vyroste obydlí pro africká prasata a drobné šelmy mangusty, ty obývají značnou část africké přírody. Plochá střecha chatrče se zázemím pro zvířata zároveň poslouží jako vyhlídková plošina pro návštěvníky a bude na ni zajištěn bezbariérový vstup. Celkové náklady na zbudování této expozice jsou vyčísleny na 7,2 milionu korun s DPH,“ řekl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Investiční záměr obsahuje výstavbu nových expozic pro mangusty a africká prasata a vybudování návštěvnické trasy. Ta zároveň propojí dvě původní části prohlídkové trasy věnované Africe, vznikne dřevěná lávka nad kamennou roklinou, stezky pro zvířata a molo pro personál vhodné pro krmení mangust i prasat. Součástí bude i přeložení inženýrských sítí, které se nacházejí pod chatrčí.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.