V Brně vyvrcholil svátek mladého sportu. Vyhrál tým Jihomoravského kraje - Tiskový servis

V Brně vyvrcholil svátek mladého sportu. Vyhrál tým Jihomoravského kraje

• 28. června 2017
  • 2 minuty čtení

(ik) – Brno se stalo svátkem mladého sportu. Od soboty hostilo Olympiádu dětí a mládeže (ODM), která vyvrcholila ve středu finálovými zápasy v házené a odbíjené.

V ODM startovali sportovci ve věku 12 až 16 let v dresech krajů. V celkovém bodování vyhrál tým Jihomoravského kraje před Prahou a Středočeským krajem.

Jedná se o projekt Českého olympijského výboru (ČOV). „Velké olympiády se účastní i přes deset tisíc sportovců. My jsme jich v Brně přivítali čtyři tisíce. Podle našich zkušeností se z některých z nich během let stanou i reprezentanti a olympionici," zdůraznil předseda ČOV Jiří Kejval.

ODM měla řadu příběhů. Například vlajkonoškou výpravy Jihomoravského kraje byla Miroslava Knapková Topinková. Brněnská rodačka se věnovala postupně běhu na lyžích, atletice a veslování. V roce 2012 v Londýně získala olympijské zlato na skifu. Nyní žije nedaleko Prahy. „Startovala jsem na čtyřech olympiádách. Ale nikdy jsem nebyla na slavnostním zahájení. Až v sobotu v Brně. Byl to krásný okamžik,“ uvedla.

Sportovní gymnasta Vojtěch Šácha z Jihomoravského kraje se zařadil ziskem sedmi zlatých medailí k nejúspěšnějším sportovcům brněnské olympiády. K pondělnímu vítězství ve víceboji a v soutěži týmů v úterý přidal dalších pět prvenství za finálová cvičení v prostných, koni našíř, kruzích, hrazdě a přeskoku.

Čtrnáctiletá cyklistika Dagmar Hejhalová přidala ke třem zlatým medailím na dráze a šestému místu z MTB crosscountry ještě stříbrnou ze závodu s hromadným startem. Startovala v dresu Prahy. Zájem o sport v ní však probudil její praděd František Jursa (*1933), bývalý československý cyklista, trenér a zakladatel Dukly Brno. „Závodit jsme začínali na tříkolce v Husovicích,“ usmívá se. „Je to pro mě symbolické, protože tam jsem jel i já svůj první závod.“