Přeskočit na obsah

V Brně vyvrcholil svátek mladého sportu. Vyhrál tým Jihomoravského kraje

28. června 2017 2 minuty čtení
(ik) – Brno se stalo svátkem mladého sportu. Od soboty hostilo Olympiádu dětí a mládeže (ODM), která vyvrcholila ve středu finálovými zápasy v házené a odbíjené.

V ODM startovali sportovci ve věku 12 až 16 let v dresech krajů. V celkovém bodování vyhrál tým Jihomoravského kraje před Prahou a Středočeským krajem.

Jedná se o projekt Českého olympijského výboru (ČOV). „Velké olympiády se účastní i přes deset tisíc sportovců. My jsme jich v Brně přivítali čtyři tisíce. Podle našich zkušeností se z některých z nich během let stanou i reprezentanti a olympionici," zdůraznil předseda ČOV Jiří Kejval.

ODM měla řadu příběhů. Například vlajkonoškou výpravy Jihomoravského kraje byla Miroslava Knapková Topinková. Brněnská rodačka se věnovala postupně běhu na lyžích, atletice a veslování. V roce 2012 v Londýně získala olympijské zlato na skifu. Nyní žije nedaleko Prahy. „Startovala jsem na čtyřech olympiádách. Ale nikdy jsem nebyla na slavnostním zahájení. Až v sobotu v Brně. Byl to krásný okamžik,“ uvedla.

Sportovní gymnasta Vojtěch Šácha z Jihomoravského kraje se zařadil ziskem sedmi zlatých medailí k nejúspěšnějším sportovcům brněnské olympiády. K pondělnímu vítězství ve víceboji a v soutěži týmů v úterý přidal dalších pět prvenství za finálová cvičení v prostných, koni našíř, kruzích, hrazdě a přeskoku.

Čtrnáctiletá cyklistika Dagmar Hejhalová přidala ke třem zlatým medailím na dráze a šestému místu z MTB crosscountry ještě stříbrnou ze závodu s hromadným startem. Startovala v dresu Prahy. Zájem o sport v ní však probudil její praděd František Jursa (*1933), bývalý československý cyklista, trenér a zakladatel Dukly Brno. „Závodit jsme začínali na tříkolce v Husovicích,“ usmívá se. „Je to pro mě symbolické, protože tam jsem jel i já svůj první závod.“

Atmosféru ODM přibližují i fotografie.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.