V Brně se poprvé rozdávaly ceny za dobré skutky

  • 08. prosince 2017
  • 2 minuty čtení
(ral) – Za dobrovolnictví, budování komunitního života v obci i přednášky na školách. Cena Křesadlo byla včera udělena osmi lidem. V Jihomoravském kraji vůbec poprvé.

V Divadle na Orlí se včera večer slavnostně předávala cena Křesadlo. Odnesly si ji dvě dobrovolné instruktorky plavání pro osoby s postižením Kristýna Homolková a Lucie Strapáčová, Tomáš Horský za působení ve spolku Větvení, který podporuje výsadbu stromů v krajině, Zuzana Fiedlerová za podnícení aktivního komunitního života v Padochově u Oslavan nebo Monika Zemanová za svou dobrovolnickou práci s mládeží po celém světě. 

Činnost egyptského lidskoprávního aktivisty Kareema Tahy vyzdvihla porota v kategorii Lidská práva. Své životní zkušenosti, které zahrnují věznění, mučení, útěk z vlasti a složitou cestu k azylu v České republice, sdílí Taha na besedách se žáky a studenty a zprostředkovává jim tak autentické zážitky ze života uprchlíka.

Celkem se během večera na pódiu vystřídalo osm osobností, mezi které bylo rozděleno devět cen. Nominovat lidi, kteří svou činností „křesají jiskry něčeho pozitivního“, mohla široká veřejnost. Ze seznamu 52 nominovaných v šesti kategoriích vybrala jednotlivé vítěze komise. Ta se rozhodovala na základě toho, jak na ni jednotlivé příběhy zapůsobily. „Rozhodování bylo sice radostné a povznášející a jsem rád, že jsem toho mohl být účastníkem, ale nebylo snadné. Lidské příběhy nominovaných jsou nesouměřitelné a žádné jednotné hodnotící kriterium jsme neměli," komentoval jeden z porotců, ředitel Střediska volného času - Lužánky Milan Appel.

V komisi dále zasedl například první náměstek primátora Petr Hladík, náměstek hejtmana Marek Šlapal nebo herec Bolek Bolívka, který je zároveň patronem ceny pro Jihomoravský kraj. S dobrovolnictvím má i osobní zkušenost. „Když jsem byl už ‚jamák‘, maminka mě poslala pomáhat na stavbu školky ve Vizovicích, kde jsem dělal helfra zedníkům. Ta vizovická školka dodnes stojí a já, když jdu kolem, jsem pyšný na to, že i já jsem ji sedm, osm, možná jedenáct dnů pomáhal stavět. Někdy stačí jen pár hodin a pomůžete na svět velké věci,“ podotkl Polívka.

Cena Křesadlo se v České republice uděluje od roku 2001. Každý rok se tak dočkají uznání desítky dobrovolníků z Prahy, Liberce, Olomouce, Vsetína a dalších českých regionů. Letošní první brněnský ročník uspořádala obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Jihomoravským krajem.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít