Přeskočit na obsah

V Brně se bude snídat férově

11. května 2017 2 minuty čtení
(bim) – Hned na dvou místech v Brně bude možné v sobotu 13. května posnídat férově. Hlavní myšlenkou tohoto jarního snídaňového pikniku, který se letos nese ve znamení fairtradových banánů, je podpořit férové podmínky při získávání a produkování potravin a obchodu s nimi.

Férová snídaně NaZemi je tradiční akce připadající na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou sobotu v květnu. Oslava tohoto dne v duchu piknikového happeningu v parcích či jiných veřejných místech zajímá čím dál více lidí. Účastníci si na snídani přináší vlastní dobroty ať už fairtradové nebo lokální. 

V Brně budou pro férovou snídani určena dvě místa – Björsonův sad u Právnické fakulty a park pod Špilberkem u Střediska ekologické výchovy Hlídka. Brno je připraveno i na deštivou variantu. V tomto případě by se jeden piknik přemístil do centra Syřiště na ulici Kounicova a druhý do Střediska ekologické výchovy Hlídka. Na obou místech se snídat začne v deset hodin dopoledne.

Smyslem je podpořit produkty, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce. „Účastníci pikniku společnou snídaní vyjádří podporu spravedlivému obchodování a také odpovědné spotřebě produktů a zboží,“ uvedla Ivana Draholová. Letošní ročník usiluje hlavně o to, aby byly v českých obchodech běžně k dostání fairtradové banány. 

Veškeré další informace o fair trade i o letošním ročníku Férové snídaně NaZemi jsou k dispozici na webových stránkách www.ferovasnidane.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.