Přeskočit na obsah

V Brně přibudou další dobíjecí stanice pro elektromobily

14. srpna 2020

Jedním z témat, kterými se na svém zasedání zabývali brněnští radní, byla výstavba nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Těch je v Brně několik desítek, nicméně jsou převážně v soukromém vlastnictví a některé jsou přístupné pouze pro zaevidované uživatele. Radní proto dnes schválili smlouvu o partnerství při výstavbě dalších míst, a to s městskou společností Teplárny Brno.

„V Brně prozatím chybí ucelená síť běžných dobíjecích stanic, které by mohli majitelé elektromobilů využívat. Naší snahou je během letošního a příštího roku vybudovat nabíječky v dalších dvaceti lokalitách, a to ve spolupráci s Teplárnami Brno. Město poskytne potřebné pozemky a Teplárny zajistí jejich realizaci a také provoz. Čím vyšší bude dostupnost těchto stanic, tím větší bude příležitost pro užívání elektromobilů nebo jejich provozování v rámci carsharingu,“ popsal 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Celkové investiční náklady na vybudování dvaceti stanic jsou cca 10 milionů korun. Tyto peníze byly zařazeny do plánu investic a budou hrazeny prostřednictvím společnosti Teplárny Brno.

Peníze na výstavbu hodlají teplárny získat také z Operačního programu Doprava – Infrastruktura pro alternativní paliva – podpora výstavby doplňkové dobíjecí sítě. Podmínkou je doložení majetkoprávního ujednání k užívání dotčených pozemků. K tomu může sloužit i výše zmíněná smlouva o partnerství.

„Základní parametry pro výběr místa, kde budou tyto stanice postaveny, jsou hustota obyvatelstva v dané lokalitě, dostatečný počet parkovacích míst na městském pozemku, přístup k distribuční síti a dostatečný elektrický příkon“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

„Aby bylo využívání dobíjecích stanic pro veřejnost komfortní, bude ještě potřeba vytvořit jednotný platební systém, který bude veřejnosti dostupný mimo jiné prostřednictvím portálu BrnoiD.cz,“ doplnil Ondřej Kotas, zastupitel odpovědný za oblast informačních technologií.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.