Přeskočit na obsah

V Brně díky ekodotaci vyroste 21 nových zelených střech

10. listopadu 2021

Zeleň na střechách je nejen esteticky zajímavým prvkem, ale také posiluje udržitelnost životního prostředí a pomáhá s ochlazováním okolního prostoru. Proto město Brno dlouhodobě podporuje vznik zeleně na střechách pomocí stejnojmenné dotace. V letošním roce se podpory dočkalo celkem 73 projektů. Dnes radní přislíbili dotaci 21 žadatelům v programu Podpora vytváření zelených střech.

Program Zeleň střechám! v Brně funguje od roku 2019. Letos splnilo podmínky pro získání dotace celkem 73 projektů. Do tohoto dotačního programu se můžou zájemci hlásit po většinu roku, a tak probíhá schvalování žádostí pravidelně. Dnes radní schválili poslední skupinu tohoto roku. „Po kontrole všech náležitostí spojených s dotacemi jsme podpořili celkem 21 projektů, těm jsme dnes udělili příslib financování. Částka vyčleněná na těchto 21 zelených střech je 4 528 000 korun a v letošním roce je celková částka určená na nové zelené střechy 15 586 000 korun,“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík.

Částka bude vyplácena jednotlivým žadatelům ex post, poté co předloží závěrečnou zprávu obsahující mimo jiné vyúčtování a fotodokumentaci. Na zhotovení zelené střechy nyní běží lhůta v délce 18 měsíců od vydání příslibu.

Od roku 2019, kdy proběhla první výzva na zelené střechy, bylo zrealizováno 165 projektů, na které Brno poskytlo celkem 24 058 000 korun. První rok získalo příslib dotace 105 žádostí, z nichž bylo ten rok realizováno 22 ve výši 2,5 milionu korun. (Zeleň na střechách může vznikat až do 18 měsíců po příslibu dotace, takže mnoho z projektů se uskuteční v delším časovém horizontu a jeden rok alokované prostředky můžou být reálně vyplaceny až v třetím roce po schválení dotace.) V roce 2020 byly finance přislíbeny 99 projektům a realizováno jich bylo 72 za 10 milionů korun a v letošním roce příslib dotace obdrželo 73 projektů a realizováno prozatím bylo 71 za 11,5 milionu korun.

Zelené střechy přinášejí tepelnou stabilitu budově. Rostlinná vrstva pomáhá ochlazovat dům v létě a naopak tvoří nezanedbatelnou izolační vrstvu v zimním období. „Trvalou udržitelnost jsme si vytyčili už v akčním plánu #PripravBrno, který směruje město ke snížení emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 40 %. Do této iniciativy se může připojit každý obyvatel a ekologické dotace patří mezi ústřední části tohoto plánu podporujícímu udržitelnost v Brně. Zelená střecha může být zbudována jak na novostavbě, tak i při rekonstrukci na starší budově. Zároveň nezáleží na tom, zda je dům bytový, rodinný nebo slouží-li budova třeba jako garáž. Minimální plocha budoucí střechy je 10 m? a maximální 1 000 m?, takto velkou střechu jsme podpořili poprvé letos, a to hned v několika případech. Druhá takto velká zelená střecha vznikne na komplexu garáží na Trnité,“ doplnil Petr Hladík.

Po zbudování zelené střechy pokračují povinnosti žadatele o dotaci ještě fotografickou dokumentací výsadby po dobu pěti let. Maximální výše dotace na 1 m? činí 1 400 korun, nad rámec této částky jsou hrazeny výdaje spojené s pořízením statického posudku, a to až do výše 10 000 korun.

Samotné podání dotace je jednoduché díky online systému Grantys, který žadatele podrobně provede celým procesem. Podrobné informace o všech ekodotacích jsou dostupné webu ekodotace.brno.cz, kde najdete i seznam dodavatelů.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.