Přeskočit na obsah

V boji proti návykovým látkám Brno neustává. Neziskovky i zdravotnická zařízení dostanou v dotaci více než 10 milionů korun

03. února 2021

Oblastí drog, zneužívání návykových látek, gamblerství či jinému společensky problematickému chování, tomu všemu Odbor sociální péče Magistrátu města Brna věnuje pozornost. Tam také směřují veškeré žádosti o dotace a poté se prostředky rozdělí mezi zdravotnická zařízení a nestátní neziskové organizace. Radní dnes schválili žádosti o dotace v hodnotě více než 10 milionů korun, kterými se ještě budou zabývat zastupitelé.

Pro zdravotnická zařízení, která poskytují podporu drogově závislým, bylo pro tento rok radními vyčleněno 2 377 000 korun. Dotace půjde do Psychiatrické nemocnice Brno a Fakultní nemocnice Brno, které se věnují pomoci závislým na psychotropních látkách.

„Motivace změnit směr v rozvíjející se závislosti je velký krok, proto je potřeba lidem co nejvíce a nejdříve pomoci. V Brně existuje celá řada institucí a organizací, kam se mohou zájemci obrátit. Jedná se například o akutní pomoc ve Fakultní nemocnici v Bohunicích, která se specializuje na detoxifikaci jedince, a to jak dospělého člověka, tak i dětí a mládeže v Krizovém centru, kde je pro tyto účely vyhrazeno 8–10 lůžek. Součástí centra je i nonstop Linka naděje první psychiatrické a psychologické pomoci,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Zbylá částka v hodnotě 8 077 000 korun poputuje k nestátním neziskovým organizacím. V žádosti o dotaci uspěly 3 organizace s 18 projekty. V nich je poskytována mimo jiné nízkoprahová pomoc, která je otevřena všem a dostupnost je u ní opravdu klíčová,“ podotýká náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl.

Mezi největší partnery Brna v poskytování služeb závislým osobám patří Společnost Podané ruce, o. p. s., která zajišťuje mnoho forem pomoci v sociálně vyčleněných oblastech. Organizace uspěla s 12 projekty. Patří mezi ně například terapeutické centrum pro závislé nebo komplexní péče pro gamblery. Novinkou je mobilní aplikace Čára, která poskytuje informace o službách pro závislé a lidi bez domova a směruje je k nejblíže dostupné pomoci. Tento typ online služby je ojedinělý nejen v České republice, ale i v Evropě.
Dotace půjdou i neziskové organizaci Renadi o. p. s., ta se věnuje například práci v terénu s lidmi závislými na legálních návykových látkách, s hazardními hráči a jejich rodinami.
V oblasti arteterapie působí třetí organizace, Kunštát PRO FUTURO, o. p. s., pro osoby zotavující se ze závislosti ve městě Brně. Tato organizace realizuje v praxi ověřený terapeutický program.

Dotacemi se budou zastupitelé zabývat na svém příštím zasedání 16. února.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.