Přeskočit na obsah

Užijte si víkend ve vesmíru i za volantem

13. května 2022 2 minuty čtení
(zob) – Ať jste aktivními, či spíše pasivními sportovci, tak si o víkendu v Brně vyberete. Na závodech Night Run můžete přispět na dobrou věc a Histo Cup zase ukáže skvosty mezi závodními auty. Zachránit klášter na Starém Brně se vám podaří, když najdete poklad na Špilberku. Tedy jedině když se vydáte S Mendlem za pokladem.

Sportovní areál Hněvkovského se v sobotu stane dějištěm pravidelného běžeckého závodu. To by nebylo příliš překvapivé, ale tentokrát jde o noční běh Night Run. Jako již tradičně si z tras podle délky či účelu vybere každý milovník běhání. Akce začíná již ve čtyři hodiny dětským závodem. Připraven je bohatý program včetně autogramiády olympioničky Marcely Joglové, která bude startovat jak pětikilometrový běh proti rakovině prsu, tak hlavní desetikilometrový Night Run. 

V Králově Poli v blízkosti klubu Šelepka se do soboty koná Tmavomodrý festival. Jeho cílem je bořit bariéry mezi světem vidících a světem lidí se zrakovým postižením. Páteční odpoledne má v programu koncert pro veřejnost. Ten zahájí Lenka Dusilová. Dále se představí například Múzická škola Ostrava a ani Brno nezůstane pozadu – vystoupení si připravili žáci základní školy Kamenomlýnská. Těšit se můžete na příspěvek Mária Biháriho, zpěváka, akordeonisty, klarinetisty a klavíristy. 

Pokud bude v sobotu jasná obloha, nevynechejte pozorování nočního nebe na hvězdárně na Kraví hoře. V jarním období se ukáže třeba srpek Venuše, barevné dvojhvězdy nebo krátery na Měsíci. Díky moderním automaticky naváděným dalekohledům budete mít vesmír jako na dlani.

Závodní auta druhé poloviny 20. století se představí na celovíkendovém Histo Cupu na Brněnském okruhu. Celkem šampionát nabídne 13 závodů. Přijďte se podívat na vozy, které ve světě automobilového sportu udávaly směr po celá desetiletí. 

Trousíme se na Špilberk je název akce unie Roska, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. Akce začíná v Otevřené zahradě, kde si budete moci uvinout živý věneček do vlasů či projít zábavným kvízem až k vodopádům. Další stanoviště najdete na západním bastionu hradu a u vodopádů. Na nich potrápíte svoji hlavu u logických a smyslových her nebo si užijete módní přehlídku.

Zachránit augustiniánský klášter na Starém Brně, ve kterém působil Gregor Johann Mendel, před zkázou v podobě vysokých daní je úkolem hráčů nové interaktivní hry S Mendlem za pokladem. Vaše výprava se bude odehrávat v parku u hradu Špilberk. Na trase na hráče čeká mnoho luštění, úkolů, ale také nové poznatky o brněnské historii. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.