Přeskočit na obsah

Užijte si víkend ve vesmíru i za volantem

13. května 2022 2 minuty čtení
(zob) – Ať jste aktivními, či spíše pasivními sportovci, tak si o víkendu v Brně vyberete. Na závodech Night Run můžete přispět na dobrou věc a Histo Cup zase ukáže skvosty mezi závodními auty. Zachránit klášter na Starém Brně se vám podaří, když najdete poklad na Špilberku. Tedy jedině když se vydáte S Mendlem za pokladem.

Sportovní areál Hněvkovského se v sobotu stane dějištěm pravidelného běžeckého závodu. To by nebylo příliš překvapivé, ale tentokrát jde o noční běh Night Run. Jako již tradičně si z tras podle délky či účelu vybere každý milovník běhání. Akce začíná již ve čtyři hodiny dětským závodem. Připraven je bohatý program včetně autogramiády olympioničky Marcely Joglové, která bude startovat jak pětikilometrový běh proti rakovině prsu, tak hlavní desetikilometrový Night Run. 

V Králově Poli v blízkosti klubu Šelepka se do soboty koná Tmavomodrý festival. Jeho cílem je bořit bariéry mezi světem vidících a světem lidí se zrakovým postižením. Páteční odpoledne má v programu koncert pro veřejnost. Ten zahájí Lenka Dusilová. Dále se představí například Múzická škola Ostrava a ani Brno nezůstane pozadu – vystoupení si připravili žáci základní školy Kamenomlýnská. Těšit se můžete na příspěvek Mária Biháriho, zpěváka, akordeonisty, klarinetisty a klavíristy. 

Pokud bude v sobotu jasná obloha, nevynechejte pozorování nočního nebe na hvězdárně na Kraví hoře. V jarním období se ukáže třeba srpek Venuše, barevné dvojhvězdy nebo krátery na Měsíci. Díky moderním automaticky naváděným dalekohledům budete mít vesmír jako na dlani.

Závodní auta druhé poloviny 20. století se představí na celovíkendovém Histo Cupu na Brněnském okruhu. Celkem šampionát nabídne 13 závodů. Přijďte se podívat na vozy, které ve světě automobilového sportu udávaly směr po celá desetiletí. 

Trousíme se na Špilberk je název akce unie Roska, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. Akce začíná v Otevřené zahradě, kde si budete moci uvinout živý věneček do vlasů či projít zábavným kvízem až k vodopádům. Další stanoviště najdete na západním bastionu hradu a u vodopádů. Na nich potrápíte svoji hlavu u logických a smyslových her nebo si užijete módní přehlídku.

Zachránit augustiniánský klášter na Starém Brně, ve kterém působil Gregor Johann Mendel, před zkázou v podobě vysokých daní je úkolem hráčů nové interaktivní hry S Mendlem za pokladem. Vaše výprava se bude odehrávat v parku u hradu Špilberk. Na trase na hráče čeká mnoho luštění, úkolů, ale také nové poznatky o brněnské historii. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.