Už po deváté můžete zkusit únor bez alkoholu

  • 21. ledna 2021
  • 2 minuty čtení
(zob) - I letos v únoru se můžete připojit do akce Suchej únor, která proběhne již po deváté a vyzývá k měsíci bez alkoholu. Jedním z důvodů vzniku kampaně jsou i dlouhodobé statistiky spotřeby alkoholu v České republice, v nichž se světově držíme na předních příčkách.

Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. Hlavním cílem akce není celoživotní úplná abstinence, pomůže si ale uvědomit, zda ve vašem životě alkohol nehraje příliš velkou roli. Na webu suchejunor.cz si můžete otestovat svůj vztah k pití a registrovat se k výzvě. V rámci letošní kampaně vychází i kniha Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život, která vás provede celým měsícem bez alkoholu.

Z výsledků výzkumu v předchozích ročnících vyplývá, že i jeden měsíc na suchu může přinést pozitivní efekt. Účastníci uváděli zlepšení kvality spánku, měli více energie a v neposlední řadě také ušetřili.

Kampaň je rok od roku známější, loni o ní mělo povědomí 58 % české populace a účast deklarovalo 9 %, tedy v přepočtu 600 000 lidí. Velký úspěch u nás umožnil akci růst za hranice ČR. Letos se uskuteční první ročník Suchého februára na Slovensku, který bude také motivovat ke zlepšení alkoholových návyků.

Česká republika se dlouhodobě drží na předních příčkách ve statistikách spotřeby alkoholu na osobu ve světě. Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 milion lidí. „V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ upozorňuje Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. I na tento společenský problém chce Suchej únor upozornit. 

Podporu kampani vyjádřilo na 70 českých osobností, mezi nimi například Josef Formánek, Terezie Kovalová nebo Adam Mišík, kteří se projektu věnují třeba pod hashtagem #insuchoveritas na sociálních sítích. Záštitu nad projektem převzala také primátorka Brna Markéta Vaňková.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít