Přeskočit na obsah

Už po deváté můžete zkusit únor bez alkoholu

21. ledna 2021 2 minuty čtení
(zob) - I letos v únoru se můžete připojit do akce Suchej únor, která proběhne již po deváté a vyzývá k měsíci bez alkoholu. Jedním z důvodů vzniku kampaně jsou i dlouhodobé statistiky spotřeby alkoholu v České republice, v nichž se světově držíme na předních příčkách.

Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. Hlavním cílem akce není celoživotní úplná abstinence, pomůže si ale uvědomit, zda ve vašem životě alkohol nehraje příliš velkou roli. Na webu suchejunor.cz si můžete otestovat svůj vztah k pití a registrovat se k výzvě. V rámci letošní kampaně vychází i kniha Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život, která vás provede celým měsícem bez alkoholu.

Z výsledků výzkumu v předchozích ročnících vyplývá, že i jeden měsíc na suchu může přinést pozitivní efekt. Účastníci uváděli zlepšení kvality spánku, měli více energie a v neposlední řadě také ušetřili.

Kampaň je rok od roku známější, loni o ní mělo povědomí 58 % české populace a účast deklarovalo 9 %, tedy v přepočtu 600 000 lidí. Velký úspěch u nás umožnil akci růst za hranice ČR. Letos se uskuteční první ročník Suchého februára na Slovensku, který bude také motivovat ke zlepšení alkoholových návyků.

Česká republika se dlouhodobě drží na předních příčkách ve statistikách spotřeby alkoholu na osobu ve světě. Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 milion lidí. „V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ upozorňuje Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. I na tento společenský problém chce Suchej únor upozornit. 

Podporu kampani vyjádřilo na 70 českých osobností, mezi nimi například Josef Formánek, Terezie Kovalová nebo Adam Mišík, kteří se projektu věnují třeba pod hashtagem #insuchoveritas na sociálních sítích. Záštitu nad projektem převzala také primátorka Brna Markéta Vaňková.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.