Ústředním hřbitovem zněla salva. Za válečné veterány

  • 11. listopadu 2017
  • 2 minuty čtení
(ral) – Slavnostní ceremonie u Čestného pohřebiště na Ústředním hřbitově připomněla Den válečných veteránů. Uctít památku vojáků padlých nejen ve světových válkách, ale také při současných mezinárodních konfliktech přišli představitelé města a kraje, armády, odbojáři a zástupci dalších složek.

Již po devětadevadesáté si svět 11. listopadu připomíná památku válečných veteránů. Symbolické datum odkazuje ke dnu, kdy bylo roku 1918 ve vlakovém voze v severofrancouzském Le Francport podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem. „Velká válka skončila a začala nová éra evropských a zejména českých dějin. Právě z velké války se zrodil legionářský étos Československé republiky. Novodobá Česká republika se v preambuli své ústavy přihlásila k dědictví Československa. Hlásí se tak rovněž k odkazu všech, kteří v nejtěžších dobách a na všech frontách boje s útlakem a totalitou pomohli vrátit čest a smysl vlastní existence,“ uvedl v zahajovacím projevu zástupce vojenské posádky, plukovník generálního štábu Milan Marek. 

Vzpomínkového aktu se zúčastnil primátor města Brna Petr Vokřál a další členové vedení města i kraje, zástupci organizací sdružujících válečné veterány či velitelé vojenských posádek. Všichni vzdali hold položením věnců a kytic k pomníku padlých hrdinů. Během ceremoniálu zazněla z úst vojenského kaplana Jana Pacnera modlitba za vojáky, kteří v minulosti i dnes chrání mír a svobodu v naší zemi i ve světě. Na závěr celého pietního shromáždění členové vojenských historických spolků vypálili čestnou salvu a žáci ze ZŠ Slovanské náměstí zazpívali českou hymnu.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít