Přeskočit na obsah

Úspěchy brněnské kosmonautiky přiblíží akce Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky

07. dubna 2021
Od čtvrtka 8. dubna do pondělí 12. dubna bude město Brno opět žít vesmírem. Již tradičně se totiž koná akce Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky, kterou organizačně zajišťuje Hvězdárna a planetárium Brno. Letošní ročník se mj. věnuje připomínce výročí obletu planety Země kosmonautem Jurijem Gagarinem, ke kterému došlo ve středu 12. dubna 1961.

„Akce přiblíží obyvatelům města, jak významně brněnští vědci a firmy přispívají k objevování vesmíru. V Brně působí v několika firmách pět set špičkových odborníků v kosmickém průmyslu, mnoho lidí o tom ale vůbec neví. Místní firmy jsou přitom velice úspěšné v mezinárodní konkurenci a mohou se chlubit zapojením do významných a revolučních projektů,“ říká náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

V průběhu konání akce lze navštívit na náměstí Svobody výstavu Člověk ve vesmíru. Ve spolupráci se známým portálem kosmonautix.cz proběhne 8. dubna přednáška Dušana Majera na téma Kosmonautické aktuality, v pátek online LiStOVáNí Lukáše Hejlíka Stopařův průvodce po Galaxii. V neděli 11. dubna od 20:00 se uskuteční online premiéra pořadu Gagarin.

„Jurij Gagarin se právem řadí mezi novodobé hrdiny. Nikdo tenkrát nevěděl, jak lidský organismus zareaguje na beztížný stav. Kosmonaut se mohl během hodiny a půl zbláznit, dostat mořskou nemoc se strašidelnými iluzemi, ztratit schopnost orientace a cílevědomého uvažování, zemřít na ozáření. Gagarin letěl v kosmické lodi, která v pěti předcházejících pokusech dvakrát selhala. A spolehlivá nebyla ani kosmická raketa – naději na úspěch odborníci odhadli tak padesát na padesát. Výprava naštěstí proběhla bez větších problémů a na planetě Zemi se zrodila celosvětová celebrita,“ přibližuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Program vyvrcholí v pondělí 12. dubna dopoledním vysíláním z Hvězdárny a planetária Brno. V první polovině Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně představí, „jak to bylo před 60 roky“. Na něj naváže program Českého rozhlasu Brno Dobrý den, majore Gagarine s velmi výjimečnými hosty.

Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky jsou akcí pro každého – pro veřejnost, nadšence, odborníky i byznysmeny. Každý zájemce o vesmír si najde své, i když letos bohužel především v online podobě. Aktuální program naleznete na webu: https://www.hvezdarna.cz/novinky/gagarin-60/.

Akci organizuje Hvězdárna a planetárium Brno, příspěvková organizace města Brna, s řadou dalších. Akce je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě 2021.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.