Přeskočit na obsah

Úspěchy brněnské kosmonautiky přiblíží akce Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky

07. dubna 2021

Od čtvrtka 8. dubna do pondělí 12. dubna bude město Brno opět žít vesmírem. Již tradičně se totiž koná akce Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky, kterou organizačně zajišťuje Hvězdárna a planetárium Brno. Letošní ročník se mj. věnuje připomínce výročí obletu planety Země kosmonautem Jurijem Gagarinem, ke kterému došlo ve středu 12. dubna 1961.

„Akce přiblíží obyvatelům města, jak významně brněnští vědci a firmy přispívají k objevování vesmíru. V Brně působí v několika firmách pět set špičkových odborníků v kosmickém průmyslu, mnoho lidí o tom ale vůbec neví. Místní firmy jsou přitom velice úspěšné v mezinárodní konkurenci a mohou se chlubit zapojením do významných a revolučních projektů,“ říká náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

V průběhu konání akce lze navštívit na náměstí Svobody výstavu Člověk ve vesmíru. Ve spolupráci se známým portálem kosmonautix.cz proběhne 8. dubna přednáška Dušana Majera na téma Kosmonautické aktuality, v pátek online LiStOVáNí Lukáše Hejlíka Stopařův průvodce po Galaxii. V neděli 11. dubna od 20:00 se uskuteční online premiéra pořadu Gagarin.

„Jurij Gagarin se právem řadí mezi novodobé hrdiny. Nikdo tenkrát nevěděl, jak lidský organismus zareaguje na beztížný stav. Kosmonaut se mohl během hodiny a půl zbláznit, dostat mořskou nemoc se strašidelnými iluzemi, ztratit schopnost orientace a cílevědomého uvažování, zemřít na ozáření. Gagarin letěl v kosmické lodi, která v pěti předcházejících pokusech dvakrát selhala. A spolehlivá nebyla ani kosmická raketa – naději na úspěch odborníci odhadli tak padesát na padesát. Výprava naštěstí proběhla bez větších problémů a na planetě Zemi se zrodila celosvětová celebrita,“ přibližuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Program vyvrcholí v pondělí 12. dubna dopoledním vysíláním z Hvězdárny a planetária Brno. V první polovině Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně představí, „jak to bylo před 60 roky“. Na něj naváže program Českého rozhlasu Brno Dobrý den, majore Gagarine s velmi výjimečnými hosty.

Brno Space Days aneb Dny jihomoravské kosmonautiky jsou akcí pro každého – pro veřejnost, nadšence, odborníky i byznysmeny. Každý zájemce o vesmír si najde své, i když letos bohužel především v online podobě. Aktuální program naleznete na webu: https://www.hvezdarna.cz/novinky/gagarin-60/.

Akci organizuje Hvězdárna a planetárium Brno, příspěvková organizace města Brna, s řadou dalších. Akce je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě 2021.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.