Přeskočit na obsah

Urbanisticko-architektonická soutěž o budoucí podobu náměstí Míru zná vítěze

12. května 2021

Brněnští radní se na svém dnešním zasedání seznámili s výsledky urbanisticko-architektonické soutěže, jejímž cílem bylo ukázat možné podoby proměny náměstí Míru.

„Hlavním cílem urbanisticko-architektonické soutěže bylo navrhnout možnou proměnu náměstí Míru, které v současné době neplní svou funkci, a proto je při plánování jeho úprav potřeba myslet na komplexní řešení. To bude zahrnovat řešení problematického dopravního napojení a také budoucí využití chátrajících objektů bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova a přilehlého parčíku,“ uvedl 2. náměstek primátorky a místopředseda soutěžní poroty Tomáš Koláčný.

V soutěži bylo posuzováno 8 návrhů. Porota rozhodla následovně:

1. cenu ve výši 1 150 000 Kč udělila soutěžnímu návrhu Luboš Františák – ARCHITEKT.
2. cenu ve výši 900 000 Kč získal soutěžní návrh ohboi, s. r. o., a JIKA-CZ, s. r. o.
3. cenu ve výši 650 000 Kč obdrží soutěžní návrh ATELIER RAW, s. r. o.
Odměna ve výši 450 000 Kč byla určena soutěžnímu návrhu Zlámal architekti, s. r. o.
„Vítězný návrh vymezuje prostor centrálního náměstí pomocí městského parku a kolonády, která nově propojuje náměstí se vstupem do parku Kraví Hora. Z jižní strany dotváří náměstí polyfunkční dům s obchody a službami v přízemí. Jeho součástí je komunitní centrum se sálem a klubovnami. Součástí polyfunkčního domu jsou byty, z nich převážná část bude ve vlastnictví města a bude sloužit pro rodiče samoživitele, seniory, handicapované i jako startovací byty,“ dodal Tomáš Koláčný.

Kancelář architekta města Brna z pozice organizátora zahrnula do procesu přípravy soutěže všechny klíčové aktéry a širokou veřejnost. Na začátku roku 2020 byla zveřejněna internetová anketa, do které se zapojilo 365 respondentů. Především rezidenti, ale také v místě bydlící studenti nebo návštěvníci se vyjadřovali k současnému stavu i k budoucnosti lokality. Kompletní výsledky ankety jsou dostupné zde. V únoru 2020 se uskutečnilo setkání s veřejností. Výstupy z tohoto setkání sloužily při přípravě zadání soutěže jako jeden z podkladů.

Výsledky soutěže jsou dostupné na stránkách Kanceláře architekta města Brna www.kambrno.cz/souteze/.  Návrhy si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v brněnském Urban centru vedle Staré radnice, a to ve druhé polovině června.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.