Přeskočit na obsah

Urbanisticko-architektonická soutěž o budoucí podobu náměstí Míru zná vítěze

12. května 2021
Brněnští radní se na svém dnešním zasedání seznámili s výsledky urbanisticko-architektonické soutěže, jejímž cílem bylo ukázat možné podoby proměny náměstí Míru.

„Hlavním cílem urbanisticko-architektonické soutěže bylo navrhnout možnou proměnu náměstí Míru, které v současné době neplní svou funkci, a proto je při plánování jeho úprav potřeba myslet na komplexní řešení. To bude zahrnovat řešení problematického dopravního napojení a také budoucí využití chátrajících objektů bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova a přilehlého parčíku,“ uvedl 2. náměstek primátorky a místopředseda soutěžní poroty Tomáš Koláčný.

V soutěži bylo posuzováno 8 návrhů. Porota rozhodla následovně:

1. cenu ve výši 1 150 000 Kč udělila soutěžnímu návrhu Luboš Františák – ARCHITEKT.
2. cenu ve výši 900 000 Kč získal soutěžní návrh ohboi, s. r. o., a JIKA-CZ, s. r. o.
3. cenu ve výši 650 000 Kč obdrží soutěžní návrh ATELIER RAW, s. r. o.
Odměna ve výši 450 000 Kč byla určena soutěžnímu návrhu Zlámal architekti, s. r. o.
„Vítězný návrh vymezuje prostor centrálního náměstí pomocí městského parku a kolonády, která nově propojuje náměstí se vstupem do parku Kraví Hora. Z jižní strany dotváří náměstí polyfunkční dům s obchody a službami v přízemí. Jeho součástí je komunitní centrum se sálem a klubovnami. Součástí polyfunkčního domu jsou byty, z nich převážná část bude ve vlastnictví města a bude sloužit pro rodiče samoživitele, seniory, handicapované i jako startovací byty,“ dodal Tomáš Koláčný.

Kancelář architekta města Brna z pozice organizátora zahrnula do procesu přípravy soutěže všechny klíčové aktéry a širokou veřejnost. Na začátku roku 2020 byla zveřejněna internetová anketa, do které se zapojilo 365 respondentů. Především rezidenti, ale také v místě bydlící studenti nebo návštěvníci se vyjadřovali k současnému stavu i k budoucnosti lokality. Kompletní výsledky ankety jsou dostupné zde. V únoru 2020 se uskutečnilo setkání s veřejností. Výstupy z tohoto setkání sloužily při přípravě zadání soutěže jako jeden z podkladů.

Výsledky soutěže jsou dostupné na stránkách Kanceláře architekta města Brna www.kambrno.cz/souteze/.  Návrhy si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v brněnském Urban centru vedle Staré radnice, a to ve druhé polovině června.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.