Přeskočit na obsah

Urbanisticko-architektonická projektová soutěž o návrh nové základní a mateřské školy na Sadové má své podmínky a zadání. Zahájena bude na konci týdne

16. března 2022

Vzhledem k živelnému rozvoji chybí v lokalitě Sadová občanská vybavenost. Město zde proto plánuje postavit novou mateřskou a základní školu. Její podoba vzejde z urbanisticko-architektonické jednofázové užší projektové soutěže. Její podmínky a zadání dnes schválila Rada města Brna.

„Na Sadové probíhá již roky intenzivní bytová výstavba, bohužel ale bez navazující občanské vybavenosti. Pro zdejší rodiny s dětmi zde plánujeme postavit mateřskou a základní školu. Proto, aby byl projekt kvalitní, vyhlásíme v pátek 18. března urbanisticko-architektonickou soutěž o návrh tohoto školského zařízení. Kromě toho bude součástí návrhů i pojetí centrálního veřejného prostranství a parku. Díky tomu na Sadové vznikne nové společenské centrum s veškerou nezbytnou vybaveností,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nový park, který je v návrhu Územního plánu města Brna vymezen v ploše městské zeleně, nahradí ten stávající, který byl schválen v roce 2018 v rámci participativního rozpočtu a následně byl loni realizován jako stavba dočasná.

„Pozemek při ulici Zaječí hora je v návrhu nového územního plánu určen jako plocha veřejné vybavenosti, která umožňuje areálovou zástavbu. Úkolem architektů bude navrhnout pětitřídní mateřskou školu pro 125 dětí a základní školu s 18 kmenovými třídami. Velikost škol určuje predikce budoucí výstavby v lokalitě. Mateřská škola musí mít možnost vstupu na zahradu. Vzhledem k blízkosti parku by se účastníci soutěže měli zabývat také vazbou mezi parkem, školní zahradou a okolními plochami zeleně, přičemž školní zahrada bude od okolí fyzicky oddělena. Vzhledem ke kapacitě školky by měla být plocha této zahrady ideálně 0,15 ha. Celkové řešené území je 3,3 ha, plocha parku 0,5 ha. Celková plocha pro ZŠ a MŠ je 2,2 ha, a to včetně zahrad a veřejných prostor. Kuchyně a jídelna základní školy bude sloužit zároveň i pro mateřinku. Předpokládáme, že by vítěz soutěže následně vypracoval potřebnou projektovou dokumentaci,“ doplnil
1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Rozsah celého řešeného území včetně předprostoru ZŠ a MŠ Sadová je cca 3,4 ha. „Zajištěním veřejné vybavenosti včetně škol se zabývala územní studie, kterou si město Brno nechalo zpracovat v loňském roce. Mám radost, že se dostáváme o další krok dále a začínáme řešit pro tuto oblast zásadní projekt, který promění celou čtvrť. Zdejší děti už nebudou muset dojíždět do vzdálenějších škol, místní budou mít
k dispozici park, obchody a další služby. Vítěze soutěže, která určí budoucí podobu školy, budeme znát na konci letošního léta,“
doplnil radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

„Každý architekt vzpomíná na svá léta ve školních lavicích a touží navrhnout ideální mateřskou a základní školu,“ dodává městský architekt Michal Sedláček a oceňuje, že se město Brno rozhodlo uspořádat architektonickou soutěž na její podobu. „Nová škola v Brně nebyla postavena více než dvě desítky let. Moderní škola může zásadně ovlivnit žáky i učitele tím, že vytvoří optimální prostředí pro výuku.“

K zadání této soutěže proběhlo počátkem února veřejné setkání s místními obyvateli. Jejich připomínky byly zapracovány do soutěžních podmínek a záznam z této participace mohou architekti využít při vypracování svého návrhu.

Vítěz urbanisticko-architektonické jednofázové užší projektové soutěže o návrh Mateřské a základní školy Sadová obdrží 800 tisíc korun. Druhý nejlepší projekt získá finanční odměnu 600 tisíc a třetí 400 tisíc korun. Celkově je na soutěž vyčleněno 3,4 milionu korun.

Zmiňovanou studii najdete na portálu územního plánování města Brna: https://upmb.brno.cz/uzemne-planovaci-podklady/uzemni-studie/uzemni-studie-lokalita-sadova-uzemni-potreby-a-rozvojove-moznosti/.

Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.