Přeskočit na obsah

Unikátní soutěž MUNISS slavnostně začíná, studenti vysokých škol navrhnou oživení zanedbaných lokalit

22. listopadu 2019

MUNISS přivádí ke spolupráci zástupce města a studenty napříč vysokými školami v Brně. Dnes slavnostně začíná devátý ročník této meziuniverzitní a mezinárodní soutěže. Tématem nadcházejícího ročníku MUNISS 2020 je revitalizace brownfieldů v Brně. Úkolem studentů je navrhnout vhodné řešení vybraných nedostatečně využívaných a zanedbaných lokalit tak, aby nové využití patřičně zohlednilo dané místo. Soutěž je podpořena dotací 2,64 milionů korun ze strany Brna pro roky 2019–2022. Nejlepší soutěžní týmy si rozdělí sto tisíc korun.

Tématem devátého ročníku MUNISS 2020 je „Druhá šance pro brownfieldy – pojďte s námi po kouscích měnit Brno“. Město se nechá díky soutěži inspirovat návrhy řešení nevyužívaných lokalit bývalé vojenské jídelny „Kadetka“ na ulici Žižkova, bývalého areálu FSIK METAL a zahrádky přilehlé k areálu bývalé cihelny v Řečkovicích. Studenti si zase v soutěži vyzkoušejí reálné komplexní řešení problému, schopnost týmové spolupráce v mezinárodním týmu a diskuzi s odborníky. Město díky tomu získá nové pohledy a inovativní nápady týkající se problémů, které řeší ve svém vlastním rozvoji.

Do soutěže jsou zapojení studenti Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně. Meziuniverzitně sestavené studentské týmy budou několik měsíců pracovat na řešení vyloučených lokalit a vymýšlet jejich příhodnou revitalizaci. Pomocí workshopu dojde také k výměně znalostí brněnských studentů se studenty a pracovníky Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Hlavním koordinátorem projektu je Masarykova univerzita zastoupena Ekonomicko-správní fakultou. Na straně Brna je partnerem Odbor strategického rozvoje a spolupráce. „Těší mě, že v Brně dokážeme kooperovat na úrovni studentů a odborníků ze čtyř univerzit, přičemž jedna z nich je z Bratislavy. Inovativní nápady studentů prospívají nám všem. V květnu příštího roku ohodnotíme odevzdané práce,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Téma se věnuje revitalizaci vybraných lokalit brownfieldů ve městě. „Mnoho míst v Brně čeká na svou proměnu a z tohoto důvodu chceme dát šanci studentským týmům, aby ukázaly svoji kreativitu a navrhly nové využití brownfieldů, tak aby vhodně doplňovaly danou lokalitu,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný. „Při práci na návrzích není nutné dbát na Územní plán města Brna, je nutné kriticky zhodnotit lokalitu v obecném měřítku a nalézt vhodné řešení,“ doplnil.

„Vážím si velmi přínosných a inspirativních prací studentů ve prospěch města. Realizace a nápady studentů mají častokrát kreativní a neotřelý charakter. Již devátý ročník této skvělé soutěže ukazuje, že má smysl,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.