Přeskočit na obsah

Umění ovládne o víkendu Brno. Chystá se Ghettofest, Open Studios a mnoho dalšího

03. června 2022 2 minuty čtení
(zob) – Umění v Brně tryská ze všech stran. Tento víkend je toho jasným důkazem. Podívat se výtvarníkům přímo pod ruce můžete na akci Open Studios. Káznice zase hostí umělce až z Francie a ti využili její jedinečnosti a stvořili instalace přímo pro tyto prostory. Ghettofest láká na jedinečnou kulturu v brněnském Bronxu.

Jedinečná možnost, jak nahlédnout pod pokličku brněnským umělcům, čeká na akci Open Studios. Ve dvanácti lokacích po celém městě uvidíte tvorbu 78 výtvarníků. Akce trvá až do soboty, kdy vyvrcholí afterparty v Industře. Té předchází komentovaná prohlídka místního zázemí pro umělce. Po celou dobu probíhají na různých místech další komentované prohlídky, performance, workshopy a setkání s umělci. Open Studios ukáže, že současné umění je otevřené pro každého.

Ve znovu otevřeném Paláci šlechtičen se v sobotu uskuteční divadelní představení pro děti Na vědomost se dává. To vychází z pohádky Zvířátka a Petrovští, kdy obyvatelé farmy vezmou osud do svých rukou a zachrání svému člověčímu majiteli celý statek. Jakmile skončí loutkové představení, bude připravena dílna. Pro domácí divadlo si tak vyrobíte papírovou zvířecí postavičku. Na akci je potřeba registrace.

Soutěže a hry jsou součástí procházky kolem Vrbovce. Ta se koná v rámci Dní pro zdraví a zúčastnit se jí můžou rodiče s dětmi klidně i v kočárku a také prarodiče – prostě celá rodina. Vycházka se koná v sobotu a sraz je u zastávky Kamenolom v 10 hodin.

V původní velikosti se vrací a brněnský Bronx oživuje festival Ghettofest. Celá sobota bude ve znamení hudby, divadla, přednášek či autorských čtení. Hlavní dění bude probíhat v parku Hvězdička na Hvězdové, na plácku Pod Platany na Bratislavské a v areálu Káznice, kde budou i komentované prohlídky. Navštívíte například hlasovou hru Dobrodružství s hlasem nebo koncert skupiny Weathermakers. 

Káznice na Cejlu má tento víkend opravdu nabitý program. Kromě festivalu se v něm koná akce Káznice Expositions. Francouzští umělci použili a využili tento jedinečný prostor pro své dílo. Těšit se můžete na tři audiovizuální instalace a jedna z nich si odskočila až do kasemat na Špilberku. Na prohlídkách se setkáte i s autory a kurátory projektu. 

Všestranný umělec Petr Nikl zahájil tento týden svou výstavu Divoké záhony ve Fait Gallery. Fragment zahrady v podobě tradičně obhospodařovaných záhonů si autor vzal jako styčnou myšlenku svého díla. Co se stane, když na záhon přestane působit člověk? Na zdánlivě malé ploše sledujeme začínající neorganizaci či spíše reorganizaci. Nebo je to vše jen metafora? 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.