Přeskočit na obsah

Umění ovládne o víkendu Brno. Chystá se Ghettofest, Open Studios a mnoho dalšího

03. června 2022 2 minuty čtení
(zob) – Umění v Brně tryská ze všech stran. Tento víkend je toho jasným důkazem. Podívat se výtvarníkům přímo pod ruce můžete na akci Open Studios. Káznice zase hostí umělce až z Francie a ti využili její jedinečnosti a stvořili instalace přímo pro tyto prostory. Ghettofest láká na jedinečnou kulturu v brněnském Bronxu.

Jedinečná možnost, jak nahlédnout pod pokličku brněnským umělcům, čeká na akci Open Studios. Ve dvanácti lokacích po celém městě uvidíte tvorbu 78 výtvarníků. Akce trvá až do soboty, kdy vyvrcholí afterparty v Industře. Té předchází komentovaná prohlídka místního zázemí pro umělce. Po celou dobu probíhají na různých místech další komentované prohlídky, performance, workshopy a setkání s umělci. Open Studios ukáže, že současné umění je otevřené pro každého.

Ve znovu otevřeném Paláci šlechtičen se v sobotu uskuteční divadelní představení pro děti Na vědomost se dává. To vychází z pohádky Zvířátka a Petrovští, kdy obyvatelé farmy vezmou osud do svých rukou a zachrání svému člověčímu majiteli celý statek. Jakmile skončí loutkové představení, bude připravena dílna. Pro domácí divadlo si tak vyrobíte papírovou zvířecí postavičku. Na akci je potřeba registrace.

Soutěže a hry jsou součástí procházky kolem Vrbovce. Ta se koná v rámci Dní pro zdraví a zúčastnit se jí můžou rodiče s dětmi klidně i v kočárku a také prarodiče – prostě celá rodina. Vycházka se koná v sobotu a sraz je u zastávky Kamenolom v 10 hodin.

V původní velikosti se vrací a brněnský Bronx oživuje festival Ghettofest. Celá sobota bude ve znamení hudby, divadla, přednášek či autorských čtení. Hlavní dění bude probíhat v parku Hvězdička na Hvězdové, na plácku Pod Platany na Bratislavské a v areálu Káznice, kde budou i komentované prohlídky. Navštívíte například hlasovou hru Dobrodružství s hlasem nebo koncert skupiny Weathermakers. 

Káznice na Cejlu má tento víkend opravdu nabitý program. Kromě festivalu se v něm koná akce Káznice Expositions. Francouzští umělci použili a využili tento jedinečný prostor pro své dílo. Těšit se můžete na tři audiovizuální instalace a jedna z nich si odskočila až do kasemat na Špilberku. Na prohlídkách se setkáte i s autory a kurátory projektu. 

Všestranný umělec Petr Nikl zahájil tento týden svou výstavu Divoké záhony ve Fait Gallery. Fragment zahrady v podobě tradičně obhospodařovaných záhonů si autor vzal jako styčnou myšlenku svého díla. Co se stane, když na záhon přestane působit člověk? Na zdánlivě malé ploše sledujeme začínající neorganizaci či spíše reorganizaci. Nebo je to vše jen metafora? 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.