Umění ovládne o víkendu Brno. Chystá se Ghettofest, Open Studios a mnoho dalšího

  • 03. června 2022
  • 2 minuty čtení
(zob) – Umění v Brně tryská ze všech stran. Tento víkend je toho jasným důkazem. Podívat se výtvarníkům přímo pod ruce můžete na akci Open Studios. Káznice zase hostí umělce až z Francie a ti využili její jedinečnosti a stvořili instalace přímo pro tyto prostory. Ghettofest láká na jedinečnou kulturu v brněnském Bronxu.

Jedinečná možnost, jak nahlédnout pod pokličku brněnským umělcům, čeká na akci Open Studios. Ve dvanácti lokacích po celém městě uvidíte tvorbu 78 výtvarníků. Akce trvá až do soboty, kdy vyvrcholí afterparty v Industře. Té předchází komentovaná prohlídka místního zázemí pro umělce. Po celou dobu probíhají na různých místech další komentované prohlídky, performance, workshopy a setkání s umělci. Open Studios ukáže, že současné umění je otevřené pro každého.

Ve znovu otevřeném Paláci šlechtičen se v sobotu uskuteční divadelní představení pro děti Na vědomost se dává. To vychází z pohádky Zvířátka a Petrovští, kdy obyvatelé farmy vezmou osud do svých rukou a zachrání svému člověčímu majiteli celý statek. Jakmile skončí loutkové představení, bude připravena dílna. Pro domácí divadlo si tak vyrobíte papírovou zvířecí postavičku. Na akci je potřeba registrace.

Soutěže a hry jsou součástí procházky kolem Vrbovce. Ta se koná v rámci Dní pro zdraví a zúčastnit se jí můžou rodiče s dětmi klidně i v kočárku a také prarodiče – prostě celá rodina. Vycházka se koná v sobotu a sraz je u zastávky Kamenolom v 10 hodin.

V původní velikosti se vrací a brněnský Bronx oživuje festival Ghettofest. Celá sobota bude ve znamení hudby, divadla, přednášek či autorských čtení. Hlavní dění bude probíhat v parku Hvězdička na Hvězdové, na plácku Pod Platany na Bratislavské a v areálu Káznice, kde budou i komentované prohlídky. Navštívíte například hlasovou hru Dobrodružství s hlasem nebo koncert skupiny Weathermakers. 

Káznice na Cejlu má tento víkend opravdu nabitý program. Kromě festivalu se v něm koná akce Káznice Expositions. Francouzští umělci použili a využili tento jedinečný prostor pro své dílo. Těšit se můžete na tři audiovizuální instalace a jedna z nich si odskočila až do kasemat na Špilberku. Na prohlídkách se setkáte i s autory a kurátory projektu. 

Všestranný umělec Petr Nikl zahájil tento týden svou výstavu Divoké záhony ve Fait Gallery. Fragment zahrady v podobě tradičně obhospodařovaných záhonů si autor vzal jako styčnou myšlenku svého díla. Co se stane, když na záhon přestane působit člověk? Na zdánlivě malé ploše sledujeme začínající neorganizaci či spíše reorganizaci. Nebo je to vše jen metafora? 

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít