Umělecký zážitek jako Brno. Galerie a muzea zvou na návštěvu nejen o víkendu - Tiskový servis

Umělecký zážitek jako Brno. Galerie a muzea zvou na návštěvu nejen o víkendu

  • 10. března 2023
  • 3 minuty čtení
  • TIS

Jarní prázdniny jsou zde a mnoho Brňanů se vydává za dobrodružstvími za hranice města. Pro ty, kteří zůstávají, jsou tady tipy na víkend. Tento týden se nesou ve veskrze kulturním duchu. Na novou výstavu o digitálních hodinách zve Technické muzeum. Na Vídeňské se otevřelo muzeum Malý Mehrin, které se věnuje židovské tematice, a výstava Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení se dostává do cílové rovinky. Stihněte ji.   

Retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry Tomáše Hlaviny TLNVXYK Hlavolam. Foto: Fait gallery
Retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry Tomáše Hlaviny TLNVXYK Hlavolam. Foto: Fait gallery

Víte, že se první digitálky s LED displejem objevily na trhu v roce 1971? Tyto náramkové hodinky byly populární především v 80. letech a kdo je neměl, jako by nebyl. Na unikátní sbírku 264 kusů hodinek s elektronickým pohonem, quartzovým (křemíkovým) oscilátorem nebo klasických digitálek se můžete podívat v Technickém muzeu v Brně. Ti, kteří to nestihnou o víkendu, se nemusejí bát, výstava potrvá až do 6. června.

Příští zastávka je na znamení. Tak se jmenuje výstava Mileny Dopitové v Domě umění, kde ji máte možnost zhlédnout už jen do 19. března. V multimediálním projektu přímo pro prostory brněnské galerie se autorka věnuje udržitelnosti – kulturní, národní či etnické. Výsledkem je unikátní vyprávění o síle lidské paměti a nestabilitě dnešního světa.

Masarykův okruh na vlastní nohy poznáte tento víkend od 9 do 16 hodin naposledy. Než opět vyjedou stroje na závodní dráhu, pokocháte se nebezpečnými zatáčkami i cílovou rovinkou. Tentokrát však nechte jízdní kola a brusle doma a vychutnejte si okruh z nepoznané perspektivy.

Fait gallery sídlící v krásné budově Wannieck gallery představuje nyní tři umělce. Tomáš Hlavina a jeho retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry s názvem TLNVXYK Hlavolam je v naších krajích jedinečná. Divák je na výstavě zván k pozorování artefaktů a tvoření nových kontextů. Instalace O důslednosti vědy Jana Šerycha tematizuje protikladné vztahy a různorodost bytí. Objekty, malby i artefakty Filipa Dvořáka tvořící dohromady výstavu The Ravine – The Room popisují příběh společnosti žijící v roklině vytvořené po nečekaném propadu země.

Stavba muzea Mehrin se připravuje, ale první výstavu můžete navštívit již teď. Prozatímní muzeum Malý Mehrin najdete na Vídeňské 14 a první výstava se věnuje nepříliš známé moderní historii moravských Židů. Její název – Nositelé paměti – může být brán jako metafora, ale také zcela doslovně. Návštěvníci se dozví více prostřednictvím příběhů a předmětů od pamětníků. Ty pocházejí z archivu USC Shoah Foundation a budou veřejnosti představeny poprvé.

Po prvních dvou zápasech čtvrtfinálové série mají brněnské Buldočky co dělat. Vítkovicím v obou utkáních podlehly drtivým rozdílem a musí se vzchopit, aby jim sezona brzy neskončila. V tom jim jistě mohou pomoci také domácí fanoušci. Třetí zápas florbalové série se koná v sobotu v 18:00 v hale SH SportPoint na ulici Střední.

 

První výstava v muzeu Malý Mehrin. Foto: Malý Mehrin


 

Další články z rubriky