Přeskočit na obsah

Umělecký zážitek jako Brno. Galerie a muzea zvou na návštěvu nejen o víkendu

10. března 2023 3 minuty čtení TIS

Jarní prázdniny jsou zde a mnoho Brňanů se vydává za dobrodružstvími za hranice města. Pro ty, kteří zůstávají, jsou tady tipy na víkend. Tento týden se nesou ve veskrze kulturním duchu. Na novou výstavu o digitálních hodinách zve Technické muzeum. Na Vídeňské se otevřelo muzeum Malý Mehrin, které se věnuje židovské tematice, a výstava Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení se dostává do cílové rovinky. Stihněte ji.   

Víte, že se první digitálky s LED displejem objevily na trhu v roce 1971? Tyto náramkové hodinky byly populární především v 80. letech a kdo je neměl, jako by nebyl. Na unikátní sbírku 264 kusů hodinek s elektronickým pohonem, quartzovým (křemíkovým) oscilátorem nebo klasických digitálek se můžete podívat v Technickém muzeu v Brně. Ti, kteří to nestihnou o víkendu, se nemusejí bát, výstava potrvá až do 6. června.

Příští zastávka je na znamení. Tak se jmenuje výstava Mileny Dopitové v Domě umění, kde ji máte možnost zhlédnout už jen do 19. března. V multimediálním projektu přímo pro prostory brněnské galerie se autorka věnuje udržitelnosti – kulturní, národní či etnické. Výsledkem je unikátní vyprávění o síle lidské paměti a nestabilitě dnešního světa.

Masarykův okruh na vlastní nohy poznáte tento víkend od 9 do 16 hodin naposledy. Než opět vyjedou stroje na závodní dráhu, pokocháte se nebezpečnými zatáčkami i cílovou rovinkou. Tentokrát však nechte jízdní kola a brusle doma a vychutnejte si okruh z nepoznané perspektivy.

Fait gallery sídlící v krásné budově Wannieck gallery představuje nyní tři umělce. Tomáš Hlavina a jeho retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry s názvem TLNVXYK Hlavolam je v naších krajích jedinečná. Divák je na výstavě zván k pozorování artefaktů a tvoření nových kontextů. Instalace O důslednosti vědy Jana Šerycha tematizuje protikladné vztahy a různorodost bytí. Objekty, malby i artefakty Filipa Dvořáka tvořící dohromady výstavu The Ravine – The Room popisují příběh společnosti žijící v roklině vytvořené po nečekaném propadu země.

Stavba muzea Mehrin se připravuje, ale první výstavu můžete navštívit již teď. Prozatímní muzeum Malý Mehrin najdete na Vídeňské 14 a první výstava se věnuje nepříliš známé moderní historii moravských Židů. Její název – Nositelé paměti – může být brán jako metafora, ale také zcela doslovně. Návštěvníci se dozví více prostřednictvím příběhů a předmětů od pamětníků. Ty pocházejí z archivu USC Shoah Foundation a budou veřejnosti představeny poprvé.

Po prvních dvou zápasech čtvrtfinálové série mají brněnské Buldočky co dělat. Vítkovicím v obou utkáních podlehly drtivým rozdílem a musí se vzchopit, aby jim sezona brzy neskončila. V tom jim jistě mohou pomoci také domácí fanoušci. Třetí zápas florbalové série se koná v sobotu v 18:00 v hale SH SportPoint na ulici Střední.

 

První výstava v muzeu Malý Mehrin. Foto: Malý Mehrin


 

Mohlo by vás dále zajímat

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Nejnovější články

Výstava na Špilberku ukazuje soutěžní návrhy, kterými chtěli umělci připomenout odkaz Marie Restituty. Foto: MuMB
Jak vidí umělci Marii Restitutu? Soutěžní návrhy ukazuje výstava na Špilberku

Lampa, trnová koruna, kříž z QR kódů? Pomník blahoslavené Marie Restituty mohl mít řadu podob. Porota nakonec zvolila tradiční figurální ztvárnění. Shodnete se s jejím výběrem, nebo byste dali přednost něčemu jinému? Všech 35 návrhů si prohlédnete na výstavě na Špilberku.

Petra Mertová. Foto: Zdeněk Kolařík
Vzpomínky na Vlněnu neleží v archivu, ale v hlavě pamětníků

Byly doby, kdy se sláva Brna jako moravského Manchesteru, tedy bašty textilního průmyslu, téměř dotýkala hvězd. Jejich třpyt ulpěl ještě i na produkci zdejších socialistických textilek – mimo jiné pověstné Vlněny –, v 90. letech 20. století však vyhasl a čas odvál i samotné tovární budovy. Ti, kteří tady pracovali, však ještě žijí a jejich vyprávění zachytila etnografka Petra Mertová v knize Vzpomínky na Vlněnu, kterou loni vydalo Technické muzeum v Brně.

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík
Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Zemřel Emil Boček, válečný veterán a čestný občan města Brna

V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.