Přeskočit na obsah

Umělecký zážitek jako Brno. Galerie a muzea zvou na návštěvu nejen o víkendu

10. března 2023 3 minuty čtení TIS

Jarní prázdniny jsou zde a mnoho Brňanů se vydává za dobrodružstvími za hranice města. Pro ty, kteří zůstávají, jsou tady tipy na víkend. Tento týden se nesou ve veskrze kulturním duchu. Na novou výstavu o digitálních hodinách zve Technické muzeum. Na Vídeňské se otevřelo muzeum Malý Mehrin, které se věnuje židovské tematice, a výstava Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení se dostává do cílové rovinky. Stihněte ji.   

Víte, že se první digitálky s LED displejem objevily na trhu v roce 1971? Tyto náramkové hodinky byly populární především v 80. letech a kdo je neměl, jako by nebyl. Na unikátní sbírku 264 kusů hodinek s elektronickým pohonem, quartzovým (křemíkovým) oscilátorem nebo klasických digitálek se můžete podívat v Technickém muzeu v Brně. Ti, kteří to nestihnou o víkendu, se nemusejí bát, výstava potrvá až do 6. června.

Příští zastávka je na znamení. Tak se jmenuje výstava Mileny Dopitové v Domě umění, kde ji máte možnost zhlédnout už jen do 19. března. V multimediálním projektu přímo pro prostory brněnské galerie se autorka věnuje udržitelnosti – kulturní, národní či etnické. Výsledkem je unikátní vyprávění o síle lidské paměti a nestabilitě dnešního světa.

Masarykův okruh na vlastní nohy poznáte tento víkend od 9 do 16 hodin naposledy. Než opět vyjedou stroje na závodní dráhu, pokocháte se nebezpečnými zatáčkami i cílovou rovinkou. Tentokrát však nechte jízdní kola a brusle doma a vychutnejte si okruh z nepoznané perspektivy.

Fait gallery sídlící v krásné budově Wannieck gallery představuje nyní tři umělce. Tomáš Hlavina a jeho retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry s názvem TLNVXYK Hlavolam je v naších krajích jedinečná. Divák je na výstavě zván k pozorování artefaktů a tvoření nových kontextů. Instalace O důslednosti vědy Jana Šerycha tematizuje protikladné vztahy a různorodost bytí. Objekty, malby i artefakty Filipa Dvořáka tvořící dohromady výstavu The Ravine – The Room popisují příběh společnosti žijící v roklině vytvořené po nečekaném propadu země.

Stavba muzea Mehrin se připravuje, ale první výstavu můžete navštívit již teď. Prozatímní muzeum Malý Mehrin najdete na Vídeňské 14 a první výstava se věnuje nepříliš známé moderní historii moravských Židů. Její název – Nositelé paměti – může být brán jako metafora, ale také zcela doslovně. Návštěvníci se dozví více prostřednictvím příběhů a předmětů od pamětníků. Ty pocházejí z archivu USC Shoah Foundation a budou veřejnosti představeny poprvé.

Po prvních dvou zápasech čtvrtfinálové série mají brněnské Buldočky co dělat. Vítkovicím v obou utkáních podlehly drtivým rozdílem a musí se vzchopit, aby jim sezona brzy neskončila. V tom jim jistě mohou pomoci také domácí fanoušci. Třetí zápas florbalové série se koná v sobotu v 18:00 v hale SH SportPoint na ulici Střední.

 

První výstava v muzeu Malý Mehrin. Foto: Malý Mehrin


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.