Přeskočit na obsah

Ulice Lesnická v Černých Polích dostane nový vodovod, kanalizaci, koleje a osvětlení

03. června 2020
Rekonstrukci ulice Lesnická plánují brněnští radní. Momentálně probíhají nezbytné přípravy, aby vytížená ulice mohla projít nutnými opravami kolejí, vodovodu, kanalizace, veřejného osvětlení nebo zastávek městské hromadné dopravy. Rada města Brna dnes odsouhlasila návrh smlouvy, podle které by měl vedle města spolufinancovat rekonstrukci i Dopravní podnik města Brna. Smlouvu nyní musí schválit zastupitelstvo.

„Lesnická je důležitou a vytíženou silnicí, která si rekonstrukci zaslouží. V rámci snahy koordinovat podobné práce by zde měly společně pracovat městské firmy, jako je Dopravní podnik města Brna, Technické sítě Brno a Brněnské vodárny a kanalizace. Ulice tak projde opravou všeho v jednom termínu, tak aby co nejdříve mohla zase sloužit chodcům i řidičům. Podle odhadů by opravy mohly začít v průběhu příštího roku,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na základě smlouvy se na financování bude podílet město a Dopravní podnik města Brna. „Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 190,2 milionů korun bez DPH. Smluvní strany zajistí financování prací na svých stavebních objektech. Město tak zaplatí za kanalizaci, vodovod, odvodnění komunikace, tramvajové zastávky a výsadbu zeleně přibližně 105 milionů korun bez DPH,“ uvedl radní pro oblast investic David Grund.

Dopravní podnik města Brna plánuje v ulici rozsáhlé práce. „Rekonstrukcí projde jak tramvajová trať, tak zastávky a trolejové vedení. Počítáme také s rekonstrukcí kabelové trasy a umístěním elektronických informačních panelů. Finanční náklady na tyto práce jsou 85 milionů korun bez DPH,“ popsal generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Souběžně budou v ulici pracovat i další městské firmy. „V plánu je úprava veřejného osvětlení v celé ulici. Zastaralá svítidla na stožárech DPMB budou demontována a nahrazena patnácti novými, moderními, a především úspornými LEDkami,“ podotkl generální ředitel Technických sítí Brno Pavel Rouček.

Zapojí se i Brněnské vodárny a kanalizace. „Stávající kanalizace a vodovod jsou z dvacátých let minulého století a zaslouží si celkovou rekonstrukci. Provedením rekonstrukce dojde ke zlepšení odtokových poměrů v kanalizační síti a současně ke zlepšení stavu zásobování pitnou vodou v zájmové oblasti,“ sdělil generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Jakub Kožnárek.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.