Ujetá noční kabaretní romance v Redutě

  • 12. dubna 2017
  • 2 minuty čtení
(java) – Národní divadlo Brno uvede ve čtvrtek 13. dubna inscenaci Strach jíst duši od německého autora Rainera Wernera Fassbindera.

Brněnská jevištní adaptace se od filmové podoby, která byla v roce 1974 dvojnásobně vyznamenána na legendárním festivalu v Cannes, výrazně liší. „Nás především zajímá sexuální život starší ženy. Veškeré dění je ukázáno její optikou,“ uvedl režisér Jan Frič.

Příběh vypráví o milostném setkání dvou diametrálně odlišných světů – stárnoucí osamělé uklízečky Emmi Kurowské a o generaci mladšího divocha Salema. „Děláme si legraci z předsudků, stereotypů a různých archaismů, které jsou zažrané do naší společnosti. To je podle nás nejlepší způsob, jak s tím bojovat,“ řekl dramaturg Martin Kubran.

Původní scénář, který pro činohru NdB nově přeložil Martin Sládeček, se ve scénické úpravě Petra KlariNa Klára a renomovaného režiséra Jana Friče žánrově posunul ke kabaretní romanci s pohádkovými rysy.

Inscenace vychází z přesvědčení, že láska je všudypřítomná a může dřímat i na těch nejnepravděpodobnějších místech, jako je například noční nonstop. „Doufám, že to bude trochu dojemné, byť to asi bude jízda,“ dodal Jan Frič.

Obsazení: Ivana Hloužková j. h., Roman Blumaier, Michaela Rykrová j. h., Petr Bláha a další.

Další reprízy jsou plánovány 19. a 24. dubna a 6. května a 29. června 2017 vždy od 19.00 hodin v divadle Reduta.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít