Přeskočit na obsah

Účastníci akce Brno hackuje dostanou příležitost spolupracovat na využití městských dat

17. května 2017 2 minuty čtení
(taz) - V Brně již takřka rok působí Skupina pro městská data. Jejím úkolem bylo v první řadě zmapovat datové struktury v jednotlivých organizacích souvisejících s chodem města.

„Nyní je naším úkolem navrhnout, jak data mezi organizacemi města efektivně sdílet a která data je možné sdílet s veřejností jako open data,“ uvedl zastupitel a garant skupiny Jiří Ulip.

Pracovní skupina se nyní rozhodla dát technicky orientovaným zájemcům k dispozici ukázku toho, co jednoho dne bude kompletně katalogizované a veřejně dostupné. Ve dnech  26.–28. 5. proto pořádá spolu s Fondem Otakara Motejla akci BrnoHacks, na které bude možné s daty pracovat a navrhovat jejich využití.

„V předběžném přístupu se můžete těšit například na živá data o polohách vozidel DPMB nebo na záznamy ze sítě senzorů brněnských tepláren, které za několik let existence vygenerovaly přes 70 milionů měření teploty. K dispozici budou i polohy senzorů, což může být zajímavé v kombinaci s veřejně přístupnými mapovými podklady z geografického informačního sytému města,“ popsal zastupitel a organizátor akce Jiří Ulip.

Brněnská data bude samozřejmě možné kombinovat s dalšími veřejnými zdroji jako je registr smluv nebo agregovanými daty o pohybu zákazníků O2. Seznam dat, která budou při akci dostupná, se rozrůstá každým dnem.

„Pokud vás předchozí odstavec zaujal a chtěli byste strávit poslední květnový víkend vymýšlením služeb a aplikací nad těmito daty, pak se se neváhejte přihlásit,“ řekl Jiří Ulip.

Webové stránky projektu a možnost přihlášení najdete zde http://brnohacks.cz/ či na oficiální události na Facebooku.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.