Přeskočit na obsah

Účastníci akce Brno hackuje dostanou příležitost spolupracovat na využití městských dat

17. května 2017 2 minuty čtení
(taz) - V Brně již takřka rok působí Skupina pro městská data. Jejím úkolem bylo v první řadě zmapovat datové struktury v jednotlivých organizacích souvisejících s chodem města.

„Nyní je naším úkolem navrhnout, jak data mezi organizacemi města efektivně sdílet a která data je možné sdílet s veřejností jako open data,“ uvedl zastupitel a garant skupiny Jiří Ulip.

Pracovní skupina se nyní rozhodla dát technicky orientovaným zájemcům k dispozici ukázku toho, co jednoho dne bude kompletně katalogizované a veřejně dostupné. Ve dnech  26.–28. 5. proto pořádá spolu s Fondem Otakara Motejla akci BrnoHacks, na které bude možné s daty pracovat a navrhovat jejich využití.

„V předběžném přístupu se můžete těšit například na živá data o polohách vozidel DPMB nebo na záznamy ze sítě senzorů brněnských tepláren, které za několik let existence vygenerovaly přes 70 milionů měření teploty. K dispozici budou i polohy senzorů, což může být zajímavé v kombinaci s veřejně přístupnými mapovými podklady z geografického informačního sytému města,“ popsal zastupitel a organizátor akce Jiří Ulip.

Brněnská data bude samozřejmě možné kombinovat s dalšími veřejnými zdroji jako je registr smluv nebo agregovanými daty o pohybu zákazníků O2. Seznam dat, která budou při akci dostupná, se rozrůstá každým dnem.

„Pokud vás předchozí odstavec zaujal a chtěli byste strávit poslední květnový víkend vymýšlením služeb a aplikací nad těmito daty, pak se se neváhejte přihlásit,“ řekl Jiří Ulip.

Webové stránky projektu a možnost přihlášení najdete zde http://brnohacks.cz/ či na oficiální události na Facebooku.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.