Tvůrci Skleněného pokoje zveřejnili teaser. Do kin půjde film na jaře

  • 26. listopadu 2018
  • 2 minuty čtení
(ral) - V hlavní roli Carice van Houten, Hana Alström, Karel Roden - a vila Tugendhat. Drama Skleněný pokoj, vycházející z literárního bestselleru Simona Mawera, vstupuje do poslední etapy postprodukce. První záběry z filmu zveřejnili tvůrci v teaseru - upoutávce. Do kin půjde film, na jehož vzniku se město Brno podílelo čtyřmi miliony korun, na jaře.

Téměř deset let uplynulo od chvíle, kdy vznikla myšlenka natočit film podle knihy Skleněný pokoj. „Román mapuje dějiny Československa 20. století a zároveň vypráví trojici milostných příběhů postav, které vilu Tugendhat během desítek let obývaly. Oba rozměry knihy jsme se snažili ve filmu zachovat,“ říká režisér Julius Ševčík. „Inspirací nám byly klasické filmy jako Anglický pacient i konceptuální milostné příběhy jako Stvořeni pro lásku. Skleněný pokoj je drobnokresba milostného příběhu na pozadí dějin,“ vysvětlil Ševčík.

Tvůrci filmu jej charakterizují jako příběh o lásce, přátelstvích a zásadních životních rozhodnutích. Hlavními postavami jsou fiktivní hrdinky Liesel a její přítelkyně Hana. „Když jsem si poprvé přečetla scénář, nadchlo mne, že vila je vlastně hlavní postavou celého příběhu,“ říká herečka Carice van Houten, kterou čeští diváci znají především ze Hry o trůny. „Skleněný pokoj je jakousi metaforou transparentnosti. A to jak v příbězích, které se v něm v průběhu let odehrály, tak v emocích, které je provázely," dodává.

Román Simona Mawera Skleněný pokoj se stal světovým bestsellerem a byl přeložen do desítek jazyků. Získal také nominaci na prestižní literární cenu The Man Booker Prize. Vznik filmu podpořilo statutární město Brno. Do kin půjde podle plánu na jaře příštího roku.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít