Přeskočit na obsah

Trolejbusy v Líšni začnou jezdit po nové trati až na Jírovu

29. listopadu 2019

S dvouměsíčním předstihem Dopravní podnik města Brna otevře 30. listopadu 2019 novou trolejbusovou trať ze stávající smyčky Novolíšeňská na Jírovu. Obyvatelům jihovýchodní části Líšně tak zajistí přímé spojení na Starou osadu. Práce na stavbě 1600 metrů dlouhého trolejového vedení trvaly 13 měsíců.

„Podařilo se dokončit projekt, který vyřešil dlouhodobé provizorium. Lidé se dostanou na Jírovu bez zdlouhavých přestupů komfortněji a rychleji. Lepší spojení městskou hromadnou dopravou ocení zejména ve směru na Starou osadu,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Vzhledem k umístění smyčky Novolíšeňská na čtyřproudové silnici nebyla tato smyčka pro bezpečnost dopravy už vyhovující. Prodloužení trolejbusové trati až na Jírovu přinese kromě většího pohodlí také zvýšení bezpečnosti pro chodce i řidiče, kteří oblastí projíždějí,“ sdělil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

„Prodloužení trolejbusů z Novolíšeňské na Jírovu stálo přibližně 125 milionů korun. Tomuto strategickému projektu se město dlouhodobě věnovalo. O prodloužení této trati se hovořilo před 30 lety, bohužel se z nejrůznějších důvodů odkládala realizace. Jsem proto rád, že jsme tento projekt nyní dotáhli do zdárného konce,“ konstatoval radní pro oblast investic David Grund.

„Nová trolejbusová trať na Jírovu je významným krokem k zajištění přímé a rychlejší přepravy cestujících ze sídliště Líšeň k centru města. Náhrada autobusové dopravy trolejbusovou také znamená pro místní obyvatele snížení ekologické zátěže a hlučnosti v dopravně vytížené lokalitě,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Projekt obnášel instalaci trakčních stožárů a trolejového vedení v celkové délce 1600 m a také stavbu měnírny ve smyčce Jírova včetně sociálního zázemí pro řidiče MHD. Konečná stanice Jírova je bezbariérová a v zámkové dlažbě jsou umístěny reliéfní prvky pro orientaci nevidomých a slabozrakých osob. V celé ulici je i nové osvětlení. Náklady na celý projekt činí 125 milionů Kč.

Brněnské komunikace zároveň na trase provedly opravu zastávek Rotreklova, Bartákova, Novolíšeňská a Rokytova, které jsou rovněž bezbariérové.

Jihovýchodní část Líšně byla do této chvíle napojena na ostatní části města pouze autobusovou dopravou. Cestující museli při cestě ze Staré osady nebo severní části města přestupovat v zastávce Novolíšeňská z trolejbusových linek 25 a 26 na autobus 55. Nová trolejbusová trať tak cestování na Jírovu nejen zkomfortní, ale i zkrátí.

V souvislosti s prodloužením trolejbusových linek na Jírovu dochází od 30. listopadu 2019 také k úpravě tras autobusových linek v lokalitě. „Linka 55 bude v úseku Bílá hora – Jírova vedena nově po trase Vlkova–Houbalova–Horníkova–Molákova a v severní části sídliště Líšeň tak doplní linku 78,“ objasnil změny provozní ředitel Jan Seitl. Kvůli velkému zájmu cestujících o zachování přímého spojení mezi Vinohrady a Dělnickým domem přistoupil Dopravní podnik města Brna k úpravě na lince 78, která toto spojení pro místní obyvatele zajišťuje.

Mgr. Hana Tomaštíková
Tisková mluvčí DPMB, a.s.
htomastikova@dpmb.cz
603 587 015   


Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272, mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.