Přeskočit na obsah

Třináct tisíc psů zhlédnete na výstavišti a park Koliště skolí běžci. Dva dny na všechny aktivity v Brně nestačí

01. října 2021 3 minuty čtení
(zob) – Že se toho v Brně děje hodně, je jasná věc! Ale podzim je letos opravdu naplněný zajímavými akcemi a ani tento víkend není výjimkou. Dny architektury otevřou budovy, do kterých se běžně nedostanete. Moravský podzim začíná tento pátek, ale koncerty potrvají až do 17. října. Výstaviště o víkendu hostí Světovou výstavu psů. A sportovci můžou v sobotu vyběhnout na podporu Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje na závodech Skolíme Koliště.

Se Dny architektury je pevně spojen i filmový festival Film a architektura; obě tyto akce si užijete nejen po celý víkend, ale Dny architektury trvají až do 7. října a filmový festival do pondělí 4. října. Po celou tuto dobu můžete navštívit brněnské budovy a místa, která nejsou běžně dostupná. Připraveno je také mnoho procházek s výkladem. Zajímavá jistě bude urbanistická procházka Nohama mnohýma Brnama, která začíná ve 13:00 před hotelem Barceló na Šilingrově náměstí. 

Moravský podzim se vrací a začíná již v pátek zahajovacím koncertem v Janáčkově divadle. Až do 17. října si poslechnete to nejlepší z arménské vážné hudby, minimalistických skladeb a také z díla Jana Nováka, který by letos oslavil 100. narozeniny. 

Klub mladých diváků Brno cílí na studenty středních škol, kdy díky klubovému členství mají levnější vstupenky do brněnských divadel. Zároveň klub připravuje dramaturgický plán z repertoárů daných divadel. V neděli můžou zájemci o tuto kulturní aktivitu navštívit Warm up párty v HaDivadle, kde se seznámí s ostatními členy a také s organizátory Klubu. Atmosféru dotvoří středoškolská kapela Narychlo.

Chcete se podívat, jak bude vypadat nové brněnské nádraží a okolní čtvrť Trnitá? Až do 29. října jsou modely k vidění na výstavě v Křížové chodbě Nové radnice. Vystaveny budou také další návrhy z obou fází soutěže. Výstava je zdarma.

Milovníci běhu, ale také celé rodiny si užijí sobotu v parku při ulici Koliště. Proběhne zde totiž první ročník běžeckého závodu Skolíme Koliště. Zúčastnit se mohou malí, větší i největší sportovci; doprovodný program je připraven pro celou rodinu a vyvrcholí koncertem Jaroslava Uhlíře Hodina zpívání s kapelou. 

Veletrhy a velké akce se na brněnském Výstavišti konečně rozběhly. Světová výstava psů všech plemen, která začala ve čtvrtek 30. září a trvá do neděle 3. října, se do Brna vrátila již potřetí. Prohlídnout si téměř 13 tisíc psů z 53 zemí světa jistě naláká nejednoho příznivce nejlepších přátel člověka. 

Tuzemská špička motocyklových závodníků na přírodních okruzích se o víkendu představí na Masarykově okruhu. Tento závod nově nese jméno po československém velikánovi motosportu Bohumilu Stašovi. Jeho jméno nově bude mít i jedna ze zatáček okruhu. Závody začínají již v pátek a potrvají do neděle. 

Velké výročí slaví baseballový a softballový sportovní klub Technika Brno, ten v Brně působí už 50 let. Oslava se bude konat v sobotu od 10 h v areálu na Kraví hoře. Kromě homerun derby a sportovních aktivit jsou připravena i hudební vystoupení kapel a také slavnostní ohňostroj. 

Horní část Zelného trhu v sobotu obsadí biopěstitelé zeleniny. Koná se totiž již 30. brněnský biojarmark. Dozvíte se i informace o tomto typu zemědělství a lokálních potravinách. Pro děti je připraven doprovodný program. Akce se koná od 9–14 hodin. Po celý víkend si vychutnáte různé druhy burgerů na festivalu jim zasvěceném v Galerii Vaňkovka. Pokud vám není tento gastronomický trend cizí, neváhejte a vyrazte. 

Tradiční hodovou zábavu se všemi tradicemi si užijete o víkendu v Židenicích a ve Starém Lískovci. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.