Přeskočit na obsah

Třicet let nezávislosti Ukrajiny připomene Brňanům modrožlutá vlajka na radnici

26. května 2021

V létě oslaví Ukrajina výročí zcela zásadní pro její novodobou historii: 24. srpna 1991 Nejvyšší sovět USSR přijal deklaraci o nezávislosti Ukrajiny a ještě téhož roku uznaly zemi jako nezávislou desítky států. K oslavám významného dne se tentokrát připojí i Brno a vyvěsí ukrajinskou vlajku, schválili dnes radní.

„Čas od času je na Nové radnici k vidění jiná vlajka než naše brněnská nebo ve významné dny vyvěšovaná vlajka státní, česká. Letos už se tu Brňané setkali například s vlajkou řeckou, která připomněla výročí 200 let od počátku revoluce vedoucí k osvobození od 400leté turecké okupace. Opakovaně jsme vyvěsili také vlajku běloruskou jako symbolickou podporu tamní občanské společnosti a obětem represe. Setkáváme se zpravidla s pozitivními ohlasy zejména z řad místních zástupců příslušných národnostních menšin, kteří jsou nadšení, že se k nim Brno takto hlásí. Pro veřejnost je to zase příležitost dozvědět se něco o historii i současnosti těch, kdo žijí v našem sousedství,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

O vyvěšení ukrajinské vlajky město požádala členka Ukrajinské iniciativy jižní Moravy. Na Nové radnici bude vlajka k vidění v den výročí, v úterý 24. srpna 2021.

Ukrajinská menšina patří v Brně k nejsilnějším, podle údajů ministerstva vnitra zde Ukrajinců a Ukrajinek s povoleným pobytem žilo ke konci dubna 2021 přes 9 tisíc.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz



Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.