Přeskočit na obsah

Třicet let nezávislosti Ukrajiny připomene Brňanům modrožlutá vlajka na radnici

26. května 2021

V létě oslaví Ukrajina výročí zcela zásadní pro její novodobou historii: 24. srpna 1991 Nejvyšší sovět USSR přijal deklaraci o nezávislosti Ukrajiny a ještě téhož roku uznaly zemi jako nezávislou desítky států. K oslavám významného dne se tentokrát připojí i Brno a vyvěsí ukrajinskou vlajku, schválili dnes radní.

„Čas od času je na Nové radnici k vidění jiná vlajka než naše brněnská nebo ve významné dny vyvěšovaná vlajka státní, česká. Letos už se tu Brňané setkali například s vlajkou řeckou, která připomněla výročí 200 let od počátku revoluce vedoucí k osvobození od 400leté turecké okupace. Opakovaně jsme vyvěsili také vlajku běloruskou jako symbolickou podporu tamní občanské společnosti a obětem represe. Setkáváme se zpravidla s pozitivními ohlasy zejména z řad místních zástupců příslušných národnostních menšin, kteří jsou nadšení, že se k nim Brno takto hlásí. Pro veřejnost je to zase příležitost dozvědět se něco o historii i současnosti těch, kdo žijí v našem sousedství,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

O vyvěšení ukrajinské vlajky město požádala členka Ukrajinské iniciativy jižní Moravy. Na Nové radnici bude vlajka k vidění v den výročí, v úterý 24. srpna 2021.

Ukrajinská menšina patří v Brně k nejsilnějším, podle údajů ministerstva vnitra zde Ukrajinců a Ukrajinek s povoleným pobytem žilo ke konci dubna 2021 přes 9 tisíc.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.