Přeskočit na obsah

Tři tisíce školáků z Jihomoravského kraje míří na Olympijský festival. Na slavnostní zahájení dorazí Verner i Šafářová

18. ledna 2022

Už za 17 dní, tedy v pátek 4. února se otevře brána Olympijského festivalu v areálu Nové Zbrojovky v Brně- Židenicích. Právě tento den připadá na pololetní prázdniny ve školách a všichni návštěvníci budou mít už od 9:00 vstup zdarma.

„Chtěla bych pozvat všechny školáky a jejich rodiče i prarodiče, aby si užili hned první den Olympijského festivalu a pololetní prázdniny strávili aktivně. Věřím, že právě možnost vyzkoušet si různé sporty na jednom místě pomůže přivést děti ke sportu,“ říká primátorka Brna Markéta Vaňková a připomíná: „Brno na pořádání akce dalo 10 milionů korun, a to není jediná podpora z naší strany – financujeme provoz kluziště, které sem bylo převezeno od Jošta a návštěvníkům Nové Zbrojovky je k dispozici po celou sezónu. Zatím jsme na jeho provoz přispěli dva miliony korun a budeme jednat ještě o dalším navýšení. Na festivalu také budou pro lidi přístupné tři curlingové dráhy, které město pořizovalo už v roce 2018.“

Slavnostní zahájení začne v 11:00, kdy se z centra města vydá štafeta olympioniků s pochodní. Předposlední běžkyní bude tvář letní edice tenistka Lucie Šafářová, která předá pochodeň novému ambasadorovi, krasobruslaři Tomáši Vernerovi. Ten následně na pódiu zapálí oheň Olympijského festivalu. (Program prvního dne je na konci tiskové zprávy.)

„Věřím, že se festival podaří stejně jako ten letní. Je to skvělá příležitost pro děti, jejich rodiče i ostatní, aby si vyzkoušeli nejrůznější sporty. A jestli nás čeká tolik medailí jako v létě, tak se máme na co těšit,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich. 

Poprvé se Olympijský festival v Brně uskutečnil v roce 2018 během her v Pchjongčchangu a přišlo na něj téměř 160 tisíc návštěvníků. Při hrách v Tokiu vyrostlo festivalové sportoviště u koupaliště Riviéra a letos se na 17 dní promění v nejlepší zimní středisko areál Nové Zbrojovky.

„Vážíme si podpory města Brna a Jihomoravského kraje. Díky ní můžeme otevřít Olympijský festival už potřetí právě v Brně. V létě tvořily 60 % návštěvníků rodiny a podle následného výzkumu 52 % rodičů našlo právě zde nový sport pro své děti. Věřím, že stejně tomu bude i teď v zimě, kdy jsme připravili speciální program pro školy z Jihomoravského kraje,” říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„V areálu Nové Zbrojovky dlouhodobě fungují curlingové dráhy a v prosinci jsme zde zprovoznili kluziště pro veřejnost. I z tohoto důvodu padla volba právě na tento areál. Návštěvníkům Olympijského festivalu tak představíme ožívající brownfield, který se za několik let promění v moderní městskou čtvrť pro desetitisíce obyvatel. Máme radost, že si na festival přijede zasportovat 3000 dětí z téměř šedesáti škol. Návštěvníci a školní výpravy si zde vyzkouší téměř dvacet zimních sportů, například biatlon, boby nebo snow volejbal,“ říká 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Během dopoledního programu si žáci vyzkouší tři sporty pod odborným vedením, dostanou zdarma svačinu a užijí si olympijskou atmosféru při fandění našim sportovcům. Olympijský festival mohou samozřejmě navštívit i učitelé s žáky bez registrace. Vstup budou mít také zdarma, ale nelze jim garantovat volná sportoviště. (Seznam sportovišť je uveden na konci tiskové zprávy.)

„Kromě sportovišť už podruhé připravujeme i Olympijskou zónu Eda, ve které se děti dozví víc o olympismu, hodnotách, jako je fair play, či o respektu k soupeři. Olympijské vzdělávání je dlouhodobý projekt Českého olympijského výboru,“ říká projektová manažerka Olympijského festivalu Naďa Černá.

Před vstupem do areálu bude dostatek parkovacích míst pro auta i autobusy. S Dopravním podnikem města Brna organizátoři domlouvají speciální kyvadlové autobusy ze zastávek Vojenská nemocnice, Stará sada a Židenice, nádraží, které návštěvníky dovezou až před bránu areálu.

Přímo ze Židenic vyrazí na své první olympijské hry i krasobruslařka Eliška Březinová, která byla ambasadorkou Olympijského festivalu v roce 2018. Myslím si, že je to skvělý projekt, díky kterému lidé třeba zjistí, že dělat sport na top úrovni není tak lehké, jak se třeba někdy u televize může zdát. Zároveň jsem ráda, že ambasadorem bude letos Tomáš Verner, další krasobruslař a hlavně srdcař,“ říká Březinová a dodává: „Dění na festivalu budeme s bráchou určitě sledovat, protože vyroste téměř u nás doma. Přeju si, aby se tam návštěvníkům líbilo a užili si skvělou olympijskou atmosféru. My pro to uděláme maximum.“

Od 2. února bude fungovat rezervační systém sportovišť a prodej vstupenek na stránkách www.olympijskyfestival.cz. Bezpečnostní opatření se budou odvíjet od aktuálních nařízení vlády ČR.

„V létě jsme dokázali uspořádat bezpečný Olympijský festival, a to rovnou na dvou místech republiky. Nyní spolupracujeme s hygienickou stanicí Jihomoravského kraje a jsme připraveni pružně reagovat na aktuální stav. Dokážeme například regulovat kapacitu návštěvníků areálu a zajistit testovací centrum,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Olympijský festival Brno

  • 4. až 20. února
  • areál Nové Zbrojovky u nádraží Brno Židenice
  • neděle až čtvrtek: 9:00 – 18:00, pátek a sobota: 9:00 – 19:00
  • vstupné: 50 Kč
  • děti do dvanácti let, ZTP a senioři nad 65 let zdarma
  • téměř 20 sportů k vyzkoušení
  • půjčovny sportovního vybavení v areálu

NEJLEPŠÍ ZIMA BUDE V BRNĚ!

Program prvního dne 4. února

9:00 otevření areálu 

11:00 štafeta olympioniků s pochodní

11:30 slavnostní zahájení s Tomášem Vernerem, Lucií Šafářovou, Janem Mazochem a dalšími

12:00 oficiální otevření všech sportovišť 

12:30 exhibice krasobruslaře Tomáše Vernera

13:00 sledování zahájení her v Pekingu

19:00 uzavření areálu

SPORTOVIŠTĚ NA OLYMPIJSKÉM FESTIVALU

WIENERBERGER hokej: volné bruslení 

BaP bruslení: ledové cesty

FOSFA boby, skeleton, saně: rozjezdy a jízdy pro veřejnost

ALLIANZ curling: celý den volné sportování, v konkrétních časech možná rezervace celé dráhy pro veřejnost včetně instruktora

ČEZ běžecké lyžování: volné běžkování 

BRNO biatlon: střelba na terč z laserové malorážky

TOYOTA snowpark: snowboarding, akrobatické lyžování, základní lyžování 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ skoky na lyžích: skoky na lyžích pro děti

Orientační sporty: orientace v bludišti 

Snow volejbal: volné hřiště

Rychlobruslení na slightboardu

Lední hokej na suchu – např.  střelba na bránu

Zahradní a deskové šachy

Atletika – opičí dráha, hod raketkou na cíl aj.

SPORTEN půjčovna běžek

NOVÁ ZBROJOVKA udržitelnost

Olympijská zóna EDA


  

Top dny Olympijského festivalu – další zveřejníme v programu na www.olympijskyfestival.cz

4. 2.  Slavnostní zahájení s Tomášem Vernerem, Lucií Šafářovou, Janem Mazochem a dalšími

5. 2.  Exhibice ženského hokeje a slavných osobností

6. 2. Horolezec Adam Ondra přijde oslavit narozeniny

12. 2. Biatlon s Gabrielou Koukalovou

14. 2. Valentýn, slavíme lásku ke sportu se sportovními páry

15. 2. Přijď na Jágra! 50 let hokejové legendy

17. 2. Den s Českou olympijskou nadací

19. 2. Aleš Valenta oslaví 20 let od zisku zlaté olympijské medaile

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.