Brnu, respektive Brněnské metropolitní oblasti, která sdružuje 184 okolních obcí, se daří získávat evropské peníze. Třeba na budování školek sem jde nejvíc financí ze všech metropolitních oblastí v republice. Na čem dalším se pracuje?
Zhruba pětkrát do roka zasedne Řídicí výbor Brněnské metropolitní oblasti (BMO). Právě na těchto schůzkách se mluví ve velkých číslech.
„Scházejí se zde zástupci a zástupkyně Brna a všech obcí s rozšířenou působností z naší metropolitní oblasti, dále Jihomoravského kraje nebo neziskových organizací. Ti pak schvalují jednotlivé projekty, na které jsou vyčleněny prostředky z Evropské unie díky nástroji tzv. Integrovaných teritoriálních investic neboli ITI. Jde o věci, jejichž význam přesahuje hranice jedné obce a které ovlivňují větší oblast. Za deset let fungování do BMO takto přiteklo přes pět a půl miliardy korun a dalších 8 miliard se proinvestuje v průběhu příštích pěti let,“ vysvětluje vedoucí magistrátního oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce Petr Šašinka.
Jen během loňska takto výborem úspěšně prošlo 49 projektů za celkem 4 miliardy korun. Skoro polovina z nich se týkala vzdělávání. „Nejvíce malých dětí žije v obcích v těsném zázemí města Brna, což je dáno intenzivní suburbanizací. Důsledně analyzujeme území a plánujeme rozšiřování nynějších školek nebo budování nových přesně tam, kde jsou potřeba nejvíc. Díky tomu má BMO pro tuto aktivitu nejvíce financí ze všech metropolitních oblastí v Česku. Mezi nejvýznamnější projekty patří rozšíření slatinské školky na Přemyslově náměstí nebo výstavba nové školky na Šámalově v Židenicích. Větší kapacitu budou mít díky stavebním úpravám také mateřské školy na Šlapanicku nebo Slavkovsku,“ popsal Petr Šašinka. Děti se dočkají také vzdělávacích pointů v Zoo Brno nebo nové expozice ve VIDA! science centru.
K Rosa coeli povede cyklotrasa
Výraznou část prostředků spolknou dopravní stavby, zvláště plánované prodloužení tramvajové tratě do Kamech. Zhruba 1,4 kilometru dlouhá trať se třemi novými zastávkami a více než 300metrovým tunelem má vyjít na 3,4 miliardy, dotace pokryje 2,4 miliardy.
Díky finanční podpoře z Evropské unie v okolí brzy přibydou místa, kam vyrazit na výlet. Připravuje se například tzv. integrované řešení pro Rosa coeli v Dolních Kounicích – to znamená, že celý projekt zahrnuje památkovou obnovu kláštera, vybudování infocentra, revitalizaci a zpřístupnění přilehlé zahrady a také propojení Ivančic a Dolních Kounic pomocí cyklotrasy.
Novou interaktivní expozici o bitvě u Slavkova, Napoleonovi, ale i každodenním životě vojáků zúčastněných armád vytvoří na slavkovském zámku. Na tom rosickém se zase kromě stavebních úprav chystá expozice o mecenáších kultury Medě a Janu Mládkových, kteří jsou právě v Rosicích pochováni. Na hradě Veveří se do života vrátí skleníková terasa. Projekt počítá se záchranou dochované historické konstrukce a vytvořením odpočinkové zóny s nezaměnitelnými výhledy na hrad i na přehradu.
V aktuálním období (od roku 2021) je díky nástroji ITI alokováno pro rozvoj Brněnské metropolitní oblasti 8 miliard korun. Dosud bylo schváleno 79 projektů v hodnotě 5,5 miliardy. Další výzvy budou vyhlášeny na jaře, tentokrát se zaměří na infrastrukturu sociálních služeb, sociální bydlení či modro-zelenou infrastrukturu a dopravu. Všechny projekty mají být hotové do roku 2027.
Podrobnější informace hledejte na webu metropolitni.brno.cz.