Přeskočit na obsah

Tramvaj bude vozit Mendela. Připomene tak 200. výročí jeho narození

09. února 2022

Mendel inspiruje Brno už 200 let. S tímto poselstvím bude křižovat město tramvaj upozorňující na oslavy výročí narození tohoto velikána genetiky. Letošní oslavy pořádají a koordinují instituce, které už v roce 2020 společně podepsaly memorandum o spolupráci a které se hlásí k Mendelovu odkazu. Kromě města Brna jsou jimi Jihomoravský kraj, Masarykova a Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, Moravské zemské muzeum i Ministerstvo kultury ČR.

Tramvaj se zelenými hrášky má za cíl vzbudit pozornost kolemjdoucích a přilákat je na akce, které se v letošním roce uskuteční v rámci 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Právě hrách hrál ústřední roli v jeho bádání, kterým předběhl dobu o desítky let. Tři zákony dědičnosti jsou ale dodnes platné a odkazují k pokusům, které Mendel prováděl především v Brně.

S rozvojem moderních vědeckých oborů navíc význam Mendelova odkazu dokonce narůstá, je možné na něj i v současnosti navazovat a rozvíjet ho. Dnes, 200 let po jeho narození, už tedy my Brňané a s námi celý svět svému Mendelovi rozumíme, necháváme se jím inspirovat a chceme také náležitě oslavit jeho jubileum. Jsem ráda, že dostat výročí i bohatý program jeho oslav do širokého povědomí nám pomůže i tato tramvaj v ‚Mendelových barvách‘,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Velmi rádi se k oslavám kulatého výročí narození Johanna Gregora Mendela připojujeme. Dlouhá léta je po něm pojmenována vlaková souprava a nyní bude mít mimořádný vědec a Brňan i speciální tramvaj. Vybrali jsme vůz Vario s evidenčním číslem 1110, který se nejčastěji objevuje na lince číslo 1. Denně tak bude projíždět Mendlovým náměstím, což je symbolické,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V letošním roce se uskuteční řada událostí, které nějakým způsobem naváží na Mendelův odkaz. Před nedávnem vybrala odborná porota ve výtvarné soutěži monument, jenž připomene vědce a zároveň ozdobí Mendlovo náměstí, které momentálně prochází rekonstrukcí. Lidé se mohou těšit na Festival Mendel, ve stejném termínu zavítají do Brna světoví vědci včetně laureátů Nobelovy ceny na genetickou konferenci. Chybět nebudou ani výstavy, hudební či divadelní představení a další aktivity. Veškeré informace budou postupně doplňovány na web mendel.brno.cz.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.