Přeskočit na obsah

Tramvaj bude vozit Mendela. Připomene tak 200. výročí jeho narození

09. února 2022
Mendel inspiruje Brno už 200 let. S tímto poselstvím bude křižovat město tramvaj upozorňující na oslavy výročí narození tohoto velikána genetiky. Letošní oslavy pořádají a koordinují instituce, které už v roce 2020 společně podepsaly memorandum o spolupráci a které se hlásí k Mendelovu odkazu. Kromě města Brna jsou jimi Jihomoravský kraj, Masarykova a Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, Moravské zemské muzeum i Ministerstvo kultury ČR.

Tramvaj se zelenými hrášky má za cíl vzbudit pozornost kolemjdoucích a přilákat je na akce, které se v letošním roce uskuteční v rámci 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Právě hrách hrál ústřední roli v jeho bádání, kterým předběhl dobu o desítky let. Tři zákony dědičnosti jsou ale dodnes platné a odkazují k pokusům, které Mendel prováděl především v Brně.

S rozvojem moderních vědeckých oborů navíc význam Mendelova odkazu dokonce narůstá, je možné na něj i v současnosti navazovat a rozvíjet ho. Dnes, 200 let po jeho narození, už tedy my Brňané a s námi celý svět svému Mendelovi rozumíme, necháváme se jím inspirovat a chceme také náležitě oslavit jeho jubileum. Jsem ráda, že dostat výročí i bohatý program jeho oslav do širokého povědomí nám pomůže i tato tramvaj v ‚Mendelových barvách‘,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Velmi rádi se k oslavám kulatého výročí narození Johanna Gregora Mendela připojujeme. Dlouhá léta je po něm pojmenována vlaková souprava a nyní bude mít mimořádný vědec a Brňan i speciální tramvaj. Vybrali jsme vůz Vario s evidenčním číslem 1110, který se nejčastěji objevuje na lince číslo 1. Denně tak bude projíždět Mendlovým náměstím, což je symbolické,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V letošním roce se uskuteční řada událostí, které nějakým způsobem naváží na Mendelův odkaz. Před nedávnem vybrala odborná porota ve výtvarné soutěži monument, jenž připomene vědce a zároveň ozdobí Mendlovo náměstí, které momentálně prochází rekonstrukcí. Lidé se mohou těšit na Festival Mendel, ve stejném termínu zavítají do Brna světoví vědci včetně laureátů Nobelovy ceny na genetickou konferenci. Chybět nebudou ani výstavy, hudební či divadelní představení a další aktivity. Veškeré informace budou postupně doplňovány na web mendel.brno.cz.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.