Přeskočit na obsah

Tramvaj až ke kampusu, parkovací dům i atletická hala. Bohunické strategické projekty přiblíží šifrovací hra

08. října 2018 4 minuty čtení
(rek, ral) - Pomohou vyřešit problémy s dopravou i nedostatek míst pro trénování atletů. Tři strategické projekty, které vzniknou poblíž kampusu Masarykovy univerzity, dnes představili v Bohunicích jejich projektanti. Veřejnost se s projekty začne seznamovat od soboty 13. října prostřednictvím šifrovací hry Brno, co není. Její první kolo si dnes mohli vyzkoušet novináři. Co hra přinese účastníkům a na co se mohou těšit vítězové, bylo také tématem dnešního vydání Echa speciál.

Strategické projekty přiblíží lidem už druhé klání hry Brno, co není. Na úspěšné jarní kolo, kterého se zúčastnilo na tisíc lidí, naváže příští týden podzimní část. Hrát ale může kdokoli, začíná se od nuly. Pravidla i zážitkové ceny představila v rozhlasovém pořadu Echo speciál vedoucí Kanceláře marketingu a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna Barbora Podhrázská.

Prvním bohunickým strategickým projektem je projekt parkovacího domu P+R. Podobných domů by mělo vzniknout v Brně v následujících letech celkem devět. "V současné době jsou již dokončeny geologické průzkumy v místě budoucích staveb, probíhá zpracování studie proveditelnosti. Podle potřeby budou fungovat ve třech režimech. Buď jako parkoviště Park and Ride, nebo pro návštěvnické parkování, případně je budou moci lidé využívat k rezidentnímu parkování. Vybrané lokality jsou v současné době v ulicích Šumavská, Černopolní, Střední, Královo Pole nádraží, Purkyňova, Tvrdého, Jihlavská, Jemelkova a u výstaviště, tak aby byly podchyceny příjezdy do celého města,“ přiblížil technický ředitel Brněnských komunikací a projektový manažer parkovacích domů Aleš Keller. 

Druhým projektem je prodloužení tramvajové tratě z Osové až ke kampusu Masarykovy univerzity. Stavba za bezmála 1,8 miliardy korun bude klíčová pro zklidnění dopravy v Bohunicích, ale také pro rozvoj fakultní nemocnice a napomůže i rozvoji bydlení v oblasti. Dopravní podnik města Brna odtud každý den přepraví 40 tisíc lidí, autobusové a trolejbusové linky jsou ale maximálně vytížené. "Cílem projektu je prodloužení tratě, která dnes vede do Starého Lískovce. Odbočka bude měřit asi 1,3 kilometru s tím, že více než 600 metrů bude vedeno pod zemí v hloubeném tunelu. Díky nové trati zvládneme ulevit současné autobusové a trolejbusové dopravě a vypořádáme se i s nárůstem počtu obyvatel, který je v Bohunicích plánován," vysvětlila vedoucí oddělení Strategických projektů Dopravního podniku města Brna a projektová manažerka Andrea Chýlová. 

Na další připravovanou novinku se pak těší především brněnští atleti. Ti se totiž v současné době potýkají s akutním nedostatkem tréninkových prostorů zejména v chladnějších částech roku. Připravovaná Atletická hala kampus s kapacitou přes 2200 míst pro diváky bude splňovat jejich požadavky a navíc bude mít i parametry pro pořádání mezinárodních sportovních akcí. Dokončena bude do tří let. Díky spolupráci Českého atletického svazu, statutárního města Brna a Masarykovy univerzity vznikne prostor s oválem se šesti drahami, osm drah pro sprint a sektory pro technické disciplíny, rozcvičování i regeneraci atletů. "Od prvního září vzniká projektová dokumentace pro získání územního rozhodnutí. Zhotovitel má na tuto etapu až devět měsíců, předpokládáme ale, že to stihne dříve. Pak bude záležet na rychlosti stavebních úřadů. Hala bude mít dostatečné zázemí jak pro sportovce, tak i návštěvníky, bude mít jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží a umožní nerušené sledování sportovních výkonů ze všech míst hlediště. Prostřednictvím odborníků z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity bude využívaná i k vědecké činnosti s cílem zefektivnění tréninkového procesu," uvedl vedoucí Oddělení přípravy a realizace pozemních staveb Magistrátu města Brna Karel Vlček. 

Všechny tři projekty nespojuje jen jedna lokalita, ale od dnešního odpoledne i šifrovací hra Brno, co není. Její první kolo si dnes mohli v Bohunicích vyzkoušet novináři a projektanti. Pro veřejnost začíná v sobotu 13. října od 17 hodin. Stejně jako na jaře bude mít i podzimní část hry celkem čtyři kola. Vítězové každého kola se mohou těšit na odměny v podobě zážitků, které se nedají koupit. Nejlepších 100 týmů pak postoupí do finále, které se uskuteční v centru města 8. prosince. "Hra je určena spíše pro středně pokročilé luštitele, u šifer se lidé trochu zapotí. Myslím si ale, že se u ní dá strávit třeba i moc hezké odpoledne s rodinou. Trasa hry měří většinou asi 1,5 kilometru, nejrychlejší ji ujdou za necelou hodinu, ti nejpomalejší za dvě až tři hodiny, je to ale vždy příjemná procházka. Prvního kola se zúčastnilo téměř tisíc hráčů. Budeme rádi, pokud jich přijde ještě víc," přiblížil ředitel agentury Media Age David Blažek. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.