Přeskočit na obsah

Tramvaj až ke kampusu, parkovací dům i atletická hala. Bohunické strategické projekty přiblíží šifrovací hra

08. října 2018 4 minuty čtení
(rek, ral) - Pomohou vyřešit problémy s dopravou i nedostatek míst pro trénování atletů. Tři strategické projekty, které vzniknou poblíž kampusu Masarykovy univerzity, dnes představili v Bohunicích jejich projektanti. Veřejnost se s projekty začne seznamovat od soboty 13. října prostřednictvím šifrovací hry Brno, co není. Její první kolo si dnes mohli vyzkoušet novináři. Co hra přinese účastníkům a na co se mohou těšit vítězové, bylo také tématem dnešního vydání Echa speciál.

Strategické projekty přiblíží lidem už druhé klání hry Brno, co není. Na úspěšné jarní kolo, kterého se zúčastnilo na tisíc lidí, naváže příští týden podzimní část. Hrát ale může kdokoli, začíná se od nuly. Pravidla i zážitkové ceny představila v rozhlasovém pořadu Echo speciál vedoucí Kanceláře marketingu a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna Barbora Podhrázská.

Prvním bohunickým strategickým projektem je projekt parkovacího domu P+R. Podobných domů by mělo vzniknout v Brně v následujících letech celkem devět. "V současné době jsou již dokončeny geologické průzkumy v místě budoucích staveb, probíhá zpracování studie proveditelnosti. Podle potřeby budou fungovat ve třech režimech. Buď jako parkoviště Park and Ride, nebo pro návštěvnické parkování, případně je budou moci lidé využívat k rezidentnímu parkování. Vybrané lokality jsou v současné době v ulicích Šumavská, Černopolní, Střední, Královo Pole nádraží, Purkyňova, Tvrdého, Jihlavská, Jemelkova a u výstaviště, tak aby byly podchyceny příjezdy do celého města,“ přiblížil technický ředitel Brněnských komunikací a projektový manažer parkovacích domů Aleš Keller. 

Druhým projektem je prodloužení tramvajové tratě z Osové až ke kampusu Masarykovy univerzity. Stavba za bezmála 1,8 miliardy korun bude klíčová pro zklidnění dopravy v Bohunicích, ale také pro rozvoj fakultní nemocnice a napomůže i rozvoji bydlení v oblasti. Dopravní podnik města Brna odtud každý den přepraví 40 tisíc lidí, autobusové a trolejbusové linky jsou ale maximálně vytížené. "Cílem projektu je prodloužení tratě, která dnes vede do Starého Lískovce. Odbočka bude měřit asi 1,3 kilometru s tím, že více než 600 metrů bude vedeno pod zemí v hloubeném tunelu. Díky nové trati zvládneme ulevit současné autobusové a trolejbusové dopravě a vypořádáme se i s nárůstem počtu obyvatel, který je v Bohunicích plánován," vysvětlila vedoucí oddělení Strategických projektů Dopravního podniku města Brna a projektová manažerka Andrea Chýlová. 

Na další připravovanou novinku se pak těší především brněnští atleti. Ti se totiž v současné době potýkají s akutním nedostatkem tréninkových prostorů zejména v chladnějších částech roku. Připravovaná Atletická hala kampus s kapacitou přes 2200 míst pro diváky bude splňovat jejich požadavky a navíc bude mít i parametry pro pořádání mezinárodních sportovních akcí. Dokončena bude do tří let. Díky spolupráci Českého atletického svazu, statutárního města Brna a Masarykovy univerzity vznikne prostor s oválem se šesti drahami, osm drah pro sprint a sektory pro technické disciplíny, rozcvičování i regeneraci atletů. "Od prvního září vzniká projektová dokumentace pro získání územního rozhodnutí. Zhotovitel má na tuto etapu až devět měsíců, předpokládáme ale, že to stihne dříve. Pak bude záležet na rychlosti stavebních úřadů. Hala bude mít dostatečné zázemí jak pro sportovce, tak i návštěvníky, bude mít jedno podzemní a dvě nadzemní podlaží a umožní nerušené sledování sportovních výkonů ze všech míst hlediště. Prostřednictvím odborníků z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity bude využívaná i k vědecké činnosti s cílem zefektivnění tréninkového procesu," uvedl vedoucí Oddělení přípravy a realizace pozemních staveb Magistrátu města Brna Karel Vlček. 

Všechny tři projekty nespojuje jen jedna lokalita, ale od dnešního odpoledne i šifrovací hra Brno, co není. Její první kolo si dnes mohli v Bohunicích vyzkoušet novináři a projektanti. Pro veřejnost začíná v sobotu 13. října od 17 hodin. Stejně jako na jaře bude mít i podzimní část hry celkem čtyři kola. Vítězové každého kola se mohou těšit na odměny v podobě zážitků, které se nedají koupit. Nejlepších 100 týmů pak postoupí do finále, které se uskuteční v centru města 8. prosince. "Hra je určena spíše pro středně pokročilé luštitele, u šifer se lidé trochu zapotí. Myslím si ale, že se u ní dá strávit třeba i moc hezké odpoledne s rodinou. Trasa hry měří většinou asi 1,5 kilometru, nejrychlejší ji ujdou za necelou hodinu, ti nejpomalejší za dvě až tři hodiny, je to ale vždy příjemná procházka. Prvního kola se zúčastnilo téměř tisíc hráčů. Budeme rádi, pokud jich přijde ještě víc," přiblížil ředitel agentury Media Age David Blažek. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.