Trafačka v novém: Odhalíte všechno, co jsme do výmalby ukryli? - Tiskový servis

Trafačka v novém: Odhalíte všechno, co jsme do výmalby ukryli?

  • 15. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Takovou malou „šifru mistra udržitelnosti“ najdete na fasádě komínské trafostanice. Zajděte si na procházku a zkuste na malbě najít různé #pripravbrno motivy spjaté se snižováním emisí oxidu uhličitého. 

Komínská trafostanice získala novou tvář, foto: Z. Kolařík

Komínská trafostanice získala novou tvář, foto: Z. Kolařík

Nevzhlednou trafostanici nedaleko konečné trolejbusové linky 36 byste v novém skoro nepoznali. Město spojilo síly s energetickou společností EG.D a nasprejované čmáranice vyměnilo za ucelenou výmalbu, na které každý pozná brněnské dominanty a pro ty hloubavější jsou na všech stěnách odhalitelné i věci nebo činnosti, které z Brna udělají připravenější město na klimatické změny. Najdete je všechny?

Komínská trafačka je první vlaštovkou, další zkrášlovací akce jsou ještě v plánu na různých místech v Brně. Kolem výměníkové stanice plánujeme během jara vytvořit i naučnou stezku, která jednoduše a hravě zpřístupní informace o adaptačních a mitigačních opatřeních. Vy možná patříte k těm, kdo ví, že mitigační opatření se snaží zmírňovat znečišťování a vliv na životní prostředí, kdežto adaptační opatření už reagují na změněné podmínky a přizpůsobují život ve městě novému klimatu, ale takových lidí je zatím jen pár. A na tabulích na stezce samozřejmě představíme i konkrétní příklady toho, co už se v této oblasti děje a co je ještě v plánu.

Celá kampaň #pripravbrno vznikla v souvislosti se závazkem Brna snížit emise skleníkových plynů. Samo město sice zvládne hodně, ale ne všechno, a bez zapojení firem a domácností se neobejde. Na webu https://priprav.brno.cz/ se dozvíte, co pro lepší prostředí ve městě dělají firmy i co zvládne každý z nás – třeba méně používat auto a víc MHD.

V řadě kroků vás navíc město podpoří i finančně. Platíte za odpad a máte šalinkartu? Čerpejte na ni příspěvek. Uvažujete o rekonstrukci domu nebo stavbě garáže? Vybavte je zelenou střechou a vyřešte zachytávání dešťové vody. Informace o ekodotacích hledejte na https://ekodotace.brno.cz/.


 


 

Další články z rubriky