Přeskočit na obsah

Totalita po 30 letech opět v Brně

14. října 2019
Život v totalitním Československu v letech 1948–1989 přibližuje nový multimediální projekt Totalita, který ode dneška až do soboty probíhá na brněnském náměstí Svobody.

Uvnitř speciálního projekčního dómu, který má podobu obřího černého balónu, návštěvníci za pomoci moderních technologií na vlastní kůži zažijí atmosféru předlistopadového režimu. Každý, kdo do projekčního dómu vejde, se na dvacet minut ocitne uprostřed komunistického Československa. Do děje ho vtáhne 3D projekce na kopuli balónu kombinovaná s videomappingem. Multimediální zážitek z projekce doplňují informační panely před dómem, kde atraktivní fotografie a jednoduché popisné texty ukazují znaky totality a to, jak se konkrétně projevovaly v každodenním životě v Československu. Panely obsahují i QR kódy, díky kterým si návštěvníci mohou na svých chytrých telefonech pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobovou reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentské demonstrace 17. listopadu 1989. „Cílem je ukázat zejména nejmladší generaci, jak komunistický režim v Československu skutečně vypadal,“ popisuje Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park, která celý projekt zaštiťuje. 

Není žádným tajemstvím, že pravděpodobně velká část mladé generace nemá historické znalosti o minulém režimu a o klíčových událostech přelomového roku 1989. Vítáme tento projekt, protože může pomoci dětem a studentům vnímat a snad i částečně pochopit atmosféru doby před třiceti a více lety,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodává: „Do projekčního dómu jsou samozřejmě zvány i další generace. Návštěvníci si s odstupem mohou připomenout, jak před listopadem 1989 žili, případně jak se sami aktivně účastnili událostí, které odstartovaly změny v naší zemi. Je to podle mého názoru příležitost i pro společnou návštěvu rodičů s dětmi či prarodičů s vnoučaty – nic nepřekoná vyprávění lidí, kteří konkrétní éru sami zažili.“ 

Projekt Totalita je jednou z mnoha akcí, které pořádají studenti, neziskový sektor a další organizátoři a které město Brno podporuje v rámci připomenutí 30. výročí sametové revoluce. Celkově je během podzimu naplánováno několik desítek akcí. 

„Naším cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života,“ vysvětluje odborný garant projektu a přední český historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a autor expozice v nově otevřeném muzeu Jana Palacha ve Všetatech.

Instalace bude na hlavním brněnském náměstí přístupná veřejnosti zdarma každý den od 8:30 do 19 hodin, ve všední dny budou časy 8:30–14:30 vyhrazeny základním a středním školám, které si mohou rezervovat vstup prostřednictvím online rezervačního systému na www.totalitnistat.cz.

Projekt TOTALITA Multimediální průvodce Československem 1948–1989 vznikl při příležitosti 30. výročí listopadové revoluce ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí. Projekt byl zahájen v Českých Budějovicích a v dalších týdnech se objeví v Plzni a Praze.

Kontakty:
Aneta Balurovová, Media Park
Koordinátorka projektu Totalita
T: 601 090 884
balurova@media-park.cz Magistrát města Brna
Bc. Filip Poňuchálek
tiskový mluvčí
T: +420 542 172 162 | M: +420 773 785 318
E: ponuchalek.filip@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.