Přeskočit na obsah

Tomáš Ruller je stále akční a inspirativní

13. září 2017 2 minuty čtení
(mak) – Dům umění města Brna zahájil podzimní výstavní sezonu retrospektivou brněnského rodáka Tomáše Rullera (1957), významného představitele akčního umění a jednoho z prvních tvůrců českého videoartu, který získal renomé také na mezinárodní scéně.

Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, kde bude mít příští rok pokračování, ale nebude zcela totožná s brněnskou prezentací, která se soustředí na fotografie, objekty a instalace doplněné výběrem nejdůležitějších videoprojekcí z období od roku 1974 do současnosti.

„Jedná se o další z dramaturgické řady výstav, na kterých představujeme renomované umělce spjaté s brněnským kulturním prostorem,“ uvedla ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Expozice nazvaná – v reminiscenci na Duchampovo ready-made – PERFORM-MADE / Odolné okamžiky zabírá všechny prostory Domu umění včetně exteriérů před budovou i za ní. Návštěvníky vtáhne do akcí v přírodě a alternativních společenstvích, předvede bodyartové akce, akční jam sessions, performance s novými médii a technologiemi i dokumentace a objekty alchymických experimentů. Tomáše Rullera tak představí jako průkopníka nových médií v bývalém Československu, který ve svých performancích a multimediálních instalacích pokračuje dodnes.

K výstavě vyjde bohatě ilustrovaná monografie, v níž současní čeští a slovenští kunsthistorikové mapují zásadní období, témata a formy Rullerovy umělecké dráhy.

Retrospektiva Tomáše Rullera v Domě umění na Malinovského náměstí potrvá do 12. listopadu.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.