Tomáš Ruller je stále akční a inspirativní

  • 13. září 2017
  • 2 minuty čtení
(mak) – Dům umění města Brna zahájil podzimní výstavní sezonu retrospektivou brněnského rodáka Tomáše Rullera (1957), významného představitele akčního umění a jednoho z prvních tvůrců českého videoartu, který získal renomé také na mezinárodní scéně.

Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, kde bude mít příští rok pokračování, ale nebude zcela totožná s brněnskou prezentací, která se soustředí na fotografie, objekty a instalace doplněné výběrem nejdůležitějších videoprojekcí z období od roku 1974 do současnosti.

„Jedná se o další z dramaturgické řady výstav, na kterých představujeme renomované umělce spjaté s brněnským kulturním prostorem,“ uvedla ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Expozice nazvaná – v reminiscenci na Duchampovo ready-made – PERFORM-MADE / Odolné okamžiky zabírá všechny prostory Domu umění včetně exteriérů před budovou i za ní. Návštěvníky vtáhne do akcí v přírodě a alternativních společenstvích, předvede bodyartové akce, akční jam sessions, performance s novými médii a technologiemi i dokumentace a objekty alchymických experimentů. Tomáše Rullera tak představí jako průkopníka nových médií v bývalém Československu, který ve svých performancích a multimediálních instalacích pokračuje dodnes.

K výstavě vyjde bohatě ilustrovaná monografie, v níž současní čeští a slovenští kunsthistorikové mapují zásadní období, témata a formy Rullerovy umělecké dráhy.

Retrospektiva Tomáše Rullera v Domě umění na Malinovského náměstí potrvá do 12. listopadu.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít