Přeskočit na obsah

TIPY: Velikonoce budou aktivní, tvůrčí i duchovně bohaté

29. března 2018 3 minuty čtení
(mak) – Velikonoční prázdniny a na ně navazující svátky nabídnou v Brně řadu aktivit a kulturních akcí dětem i dospělým.

Už od 9 hodin mají školáci i menší děti o prázdninovém Zeleném čtvrtku otevřené dveře v Lužánkách. Středisko volného času pro ně i jejich dospělý doprovod připravilo tvořivé dílny, povídání o vajíčku, kvíz o zvířatech, bosonohou stezku, výrobu Morenek, zpívání s cimbálem a půl hodiny po poledni i vynášení a pálení Moreny a ještě mnoho dalšího. Ve výběhu na dvorku budou veškerému dění přihlížet i živá kuřata, králíci a kozy. Program nazvaný Velikonoce v Lužánkách potrvá do 16.30, celodenní vstupné činí 100 korun, půldenní 60 korun.

Mladí do 15 let mají ve čtvrtek od 14 do 16 hodin vstup zdarma do Aquaparku Kohoutovice, kde si společně s rodiči užijí velikonoční soutěže na suchu i ve vodě.

Barevné řádění v Netradičních velikonočních dílnách od pátku 30. března do pondělí 1. dubna slibuje VIDA! science centrum. Na amatérské badatele čekají barevné pokusy a odnesou si také netradiční velikonoční výrobek. Dílny jsou v ceně vstupenky.

Plný ztracených vajíček bude poslední březnovou sobotu také Lesopark při Areálu volného času na Mírové v Černovicích. Hledat i zdobit vajíčka, zajezdit si na oslíkovi nebo se zapojit do soutěží, kde je výhrou i živý králíček, dostanou děti příležitost od 15 hodin.

Hlavně dětem budou jako každý rok patřit i Velikonoce v brněnské zoo. Mimo jiné se tady od pátku do pondělí budou zdobit a prodávat kraslice, vyrábět jarní ozdoby, hledat vajíčka nebo stříhat ovce a bude se soutěžit o zážitkový program.

Velikonoční pondělí „nadělí“ dětem i nezvyklou divadelní premiéru. Pohádku Obři na motivy Jana Wericha nastudovalo Divadlo Polárka a v pondělí v 10.30 ji malým divákům, a dokonce přímo s nimi zahraje v Klubu Leitnerova. Děti se mohou do představení zapojit, příběh otočit a dovést ho do šťastného konce.   

Na radniční věž i do petrovské katedrály
Velikonoce lákají k aktivnímu odpočinku, kulturnímu vyžití či rozjímání také dospělé, popřípadě celé rodiny.
Na náměstí Svobody pokračují až do 1. dubna Velikonoční slavnosti s pestrým sortimentem na stáncích i doprovodným programem. Ve středu a ve čtvrtek 28.–29. března jim bude „konkurovat“ Velikonoční jarmark v Tržnici Brno na Zelném trhu obohacený nejen zeleným pivem, ale i jazzovým koncertem a filmovým představením.

Turistické informační centrum Brno provede ve čtvrtek 29. března zájemce Po stopách brněnských pivovarů a v sobotu 31. března se při sváteční Velikonoční procházce půjde křížem krážem jarním Brnem.
Od pátku do pondělí poskytne od 10 do 18 hodin patřičný rozhled a nadhled opět otevřená věž Staré radnice. Více informací o tematických procházkách i vstupu na věž lze najít na www.ticbrno.cz.

Duchovní rozměr Velikonoc podpoří umělecká vystoupení. Ve čtvrtek a v pátek pokračuje temnými hodinkami s pašijovou tematikou v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie Velikonoční festival duchovní hudby. Symbolické vstupné se platí na místě.

Divadelní koláž nazvanou „… Tvůj Jan“ inspirovanou životem a dílem básníka Jana Zahradníčka zahrají ve dnech 28., 29. a 30. března brněnští herci v prostorách bývalé káznice na Cejlu, kde byl básník vězněn. Představení začíná v 19.30, vstupné je 120 korun.

Největší křesťanské svátky doprovázejí obřady ve většině brněnských svatostánků. V katedrále sv. Petra a Pavla jim bude předsedat diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Přehled velikonočních obřadů a doprovodných programů lze najít na stránkách www.biskupstvi.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Nenechte si ujít

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Výtvarná instalace z loňského ročníku Faktoru K, foto: Miroslava Holasová
Faktor K oživí Káznici a připomene i jejích 250 + 1 let

Hra o Marii Kudeříkové, taneční performance zkoumající neživou hmotu vlasů nebo jam s Choro Moro – i to čeká na návštěvníky a návštěvnice letošního ročníku Faktoru K, který se odehraje od 4. do 7. října tradičně v prostorách bývalé Káznice na Cejlu.

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.