Přeskočit na obsah

TIPY: Velikonoce budou aktivní, tvůrčí i duchovně bohaté

29. března 2018 3 minuty čtení
(mak) – Velikonoční prázdniny a na ně navazující svátky nabídnou v Brně řadu aktivit a kulturních akcí dětem i dospělým.

Už od 9 hodin mají školáci i menší děti o prázdninovém Zeleném čtvrtku otevřené dveře v Lužánkách. Středisko volného času pro ně i jejich dospělý doprovod připravilo tvořivé dílny, povídání o vajíčku, kvíz o zvířatech, bosonohou stezku, výrobu Morenek, zpívání s cimbálem a půl hodiny po poledni i vynášení a pálení Moreny a ještě mnoho dalšího. Ve výběhu na dvorku budou veškerému dění přihlížet i živá kuřata, králíci a kozy. Program nazvaný Velikonoce v Lužánkách potrvá do 16.30, celodenní vstupné činí 100 korun, půldenní 60 korun.

Mladí do 15 let mají ve čtvrtek od 14 do 16 hodin vstup zdarma do Aquaparku Kohoutovice, kde si společně s rodiči užijí velikonoční soutěže na suchu i ve vodě.

Barevné řádění v Netradičních velikonočních dílnách od pátku 30. března do pondělí 1. dubna slibuje VIDA! science centrum. Na amatérské badatele čekají barevné pokusy a odnesou si také netradiční velikonoční výrobek. Dílny jsou v ceně vstupenky.

Plný ztracených vajíček bude poslední březnovou sobotu také Lesopark při Areálu volného času na Mírové v Černovicích. Hledat i zdobit vajíčka, zajezdit si na oslíkovi nebo se zapojit do soutěží, kde je výhrou i živý králíček, dostanou děti příležitost od 15 hodin.

Hlavně dětem budou jako každý rok patřit i Velikonoce v brněnské zoo. Mimo jiné se tady od pátku do pondělí budou zdobit a prodávat kraslice, vyrábět jarní ozdoby, hledat vajíčka nebo stříhat ovce a bude se soutěžit o zážitkový program.

Velikonoční pondělí „nadělí“ dětem i nezvyklou divadelní premiéru. Pohádku Obři na motivy Jana Wericha nastudovalo Divadlo Polárka a v pondělí v 10.30 ji malým divákům, a dokonce přímo s nimi zahraje v Klubu Leitnerova. Děti se mohou do představení zapojit, příběh otočit a dovést ho do šťastného konce.   

Na radniční věž i do petrovské katedrály
Velikonoce lákají k aktivnímu odpočinku, kulturnímu vyžití či rozjímání také dospělé, popřípadě celé rodiny.
Na náměstí Svobody pokračují až do 1. dubna Velikonoční slavnosti s pestrým sortimentem na stáncích i doprovodným programem. Ve středu a ve čtvrtek 28.–29. března jim bude „konkurovat“ Velikonoční jarmark v Tržnici Brno na Zelném trhu obohacený nejen zeleným pivem, ale i jazzovým koncertem a filmovým představením.

Turistické informační centrum Brno provede ve čtvrtek 29. března zájemce Po stopách brněnských pivovarů a v sobotu 31. března se při sváteční Velikonoční procházce půjde křížem krážem jarním Brnem.
Od pátku do pondělí poskytne od 10 do 18 hodin patřičný rozhled a nadhled opět otevřená věž Staré radnice. Více informací o tematických procházkách i vstupu na věž lze najít na www.ticbrno.cz.

Duchovní rozměr Velikonoc podpoří umělecká vystoupení. Ve čtvrtek a v pátek pokračuje temnými hodinkami s pašijovou tematikou v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie Velikonoční festival duchovní hudby. Symbolické vstupné se platí na místě.

Divadelní koláž nazvanou „… Tvůj Jan“ inspirovanou životem a dílem básníka Jana Zahradníčka zahrají ve dnech 28., 29. a 30. března brněnští herci v prostorách bývalé káznice na Cejlu, kde byl básník vězněn. Představení začíná v 19.30, vstupné je 120 korun.

Největší křesťanské svátky doprovázejí obřady ve většině brněnských svatostánků. V katedrále sv. Petra a Pavla jim bude předsedat diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Přehled velikonočních obřadů a doprovodných programů lze najít na stránkách www.biskupstvi.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.