Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Španělská i elektro hudba, kuličky, autorské čtení a noc v kasematech

30. června 2017 2 minuty čtení
(bim) – První prázdninový víkend se mohou Brňané těšit na elektronickou hudbu na festivalu Špilberk Open Air 2017, ale i na španělské rytmy a jídlo na festivalu Ibérica. Začne také měsíc autorského čtení, Jakubák open nabídne partii kuliček a bude první možnost vyzkoušet si Noc v kasematech.

 Už tradiční akce s podtitulem „Neboj se a cvrnkni si“ Jakubák open vypukne v pátek v 16 hodin. Soutěžící se opět budou snažit vyhrát putovní Pohár Zrcadlové kuličky v menším než malém důlku na turnaji pořádaném Divadlem Bolka Polívky na počest ukončení již 24. divadelní sezóny. Match v kuličkách doplní i doprovodný program v podobě toho nejlepšího z Re-Kabaret a vystoupení skupiny The Newmour Experience.

Už od středy probíhá 14. ročník Festival španělské kultury Ibérica, který se letos koná převážně v Brně. Celý víkend tedy bude možné nakouknout do iberoamerické gastronomie i různých hudebních, tanečních a jiných uměleckých oblastí této kultury.

Elektronická hudba v pátek opět rozduní hrad Špilberk na druhém ročníku Špilberk Open Air 2017. Pro návštěvníky budou přístupné tři stage, chill out zóna, vizualizace a samozřejmě i občerstvení. Festival nabídne žánry jako house, deep house, tech house a electronica.

Neformální fiesta proběhne v sobotu od devatenácté hodiny v Ponava Cafe. Hosté si zde užijí flamencovou hudbu, španělské jídlo a pití a krásný relax, který k začínajícím letním prázdninám patří.

Už osmnáctý ročník Měsíce autorského čtení začne v sobotu 1. července. Kromě autorů z Česka, Slovenska, Polska a Ukrajiny se jako čestný host festivalu ukáží autoři z Gruzie. Hned první den se představí první gruzínský host, překladatel a dobrodruh Datho Turašvili (na snímku vlevo dole) se svým románovým debutem Útěk ze SSSR (Džínová generace).

V sobotu proběhne první ze tří nocí v kasematech Špilberku, při které si zájemci, kteří mají pro strach uděláno, mohou vyzkoušet, jaký komfort měli v těchto místech před dvě stě lety brněnští vězni. Na návštěvníky zde čeká tma, dřevěná pryčna, chlad a přísný vězeňský režim.

Středisko volného času Lužánky si připravilo na neděli od patnácté hodiny koncert skupiny Baobab, která má slogan „s cimbálem tradičně i netradičně“.

Další tipy na víkend jsou i na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.