Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Španělská i elektro hudba, kuličky, autorské čtení a noc v kasematech

30. června 2017 2 minuty čtení
(bim) – První prázdninový víkend se mohou Brňané těšit na elektronickou hudbu na festivalu Špilberk Open Air 2017, ale i na španělské rytmy a jídlo na festivalu Ibérica. Začne také měsíc autorského čtení, Jakubák open nabídne partii kuliček a bude první možnost vyzkoušet si Noc v kasematech.

 Už tradiční akce s podtitulem „Neboj se a cvrnkni si“ Jakubák open vypukne v pátek v 16 hodin. Soutěžící se opět budou snažit vyhrát putovní Pohár Zrcadlové kuličky v menším než malém důlku na turnaji pořádaném Divadlem Bolka Polívky na počest ukončení již 24. divadelní sezóny. Match v kuličkách doplní i doprovodný program v podobě toho nejlepšího z Re-Kabaret a vystoupení skupiny The Newmour Experience.

Už od středy probíhá 14. ročník Festival španělské kultury Ibérica, který se letos koná převážně v Brně. Celý víkend tedy bude možné nakouknout do iberoamerické gastronomie i různých hudebních, tanečních a jiných uměleckých oblastí této kultury.

Elektronická hudba v pátek opět rozduní hrad Špilberk na druhém ročníku Špilberk Open Air 2017. Pro návštěvníky budou přístupné tři stage, chill out zóna, vizualizace a samozřejmě i občerstvení. Festival nabídne žánry jako house, deep house, tech house a electronica.

Neformální fiesta proběhne v sobotu od devatenácté hodiny v Ponava Cafe. Hosté si zde užijí flamencovou hudbu, španělské jídlo a pití a krásný relax, který k začínajícím letním prázdninám patří.

Už osmnáctý ročník Měsíce autorského čtení začne v sobotu 1. července. Kromě autorů z Česka, Slovenska, Polska a Ukrajiny se jako čestný host festivalu ukáží autoři z Gruzie. Hned první den se představí první gruzínský host, překladatel a dobrodruh Datho Turašvili (na snímku vlevo dole) se svým románovým debutem Útěk ze SSSR (Džínová generace).

V sobotu proběhne první ze tří nocí v kasematech Špilberku, při které si zájemci, kteří mají pro strach uděláno, mohou vyzkoušet, jaký komfort měli v těchto místech před dvě stě lety brněnští vězni. Na návštěvníky zde čeká tma, dřevěná pryčna, chlad a přísný vězeňský režim.

Středisko volného času Lužánky si připravilo na neděli od patnácté hodiny koncert skupiny Baobab, která má slogan „s cimbálem tradičně i netradičně“.

Další tipy na víkend jsou i na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.