Přeskočit na obsah

Tipy na víkend s vůní uzeného

02. března 2018 3 minuty čtení
(gak) - První březnový víkend nabídne sci-fi ples, cvičící maraton na podporu lidí trpících roztroušenou sklerózou nebo slavnosti uzeného masa. Díky mrazivému počasí bude možné bruslit na přírodních vodních plochách ve městě.

V pátek lidé uctí památku slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Sraz je v 17 hodin na Malinovského náměstí, odkud se bude pokračovat na náměstí Svobody. Tam poté promluví řečníci z řad žurnalistů. 

O chvíli později se dobrovolníci připojí k maratonu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Do něj se zapojí 33 měst z celé české republiky. 

Cvičebního maratonu se kromě nemocných účastní jejich rodiny, přátelé, kolegové, terapeuti, lékaři. „Zapojit se ale může každý, kdo chce podpořit dobrou věc. Letos budeme v Brně poprvé cvičit na dvou místech,“ říká za organizátory Vlasta Blatná ze spolku Roska Brno-město a doplňuje: „Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.“

V Brně začnou lidé cvičit v Dětském centru TJ Sokol Brno 1 na ulici Kounicova v pátek 2. března od 18 do 24 hodin a pokračovat budou v sobotu 3. března na stejném místě od 10 do 18 hodin a v Lázeňském a relaxačním centru na ulici Rašínova od 10 do 17 hodin. Podrobné informace naleznete na webu http://maratonmars.cz/

Na hradě Veveří se v sobotu a neděli rozhodne, kdo bude králem moravských uzenářů. Vedle moravského uzeného se již pošesté představí moravští i přespolní uzenáři nejširší výběr voňavých párků, pikantních klobásek, paštiček, salámů, slanin a mnoha dalších výrobků. Degustaci uzeného doplní degustace desítek nejlepších moravských vín.

Vstupenka na akci stojí 130 Kč, pro děti, studenty a seniory pak 100 Kč. Vstupné zahrnuje vstup do hradu Veveří a na hradby, soutěžní ochutnávku uzeného od osmi uzenářů, čerstvou ovarovou polévku, ochutnávku teplého uzeného z udírny a další. Více informací na webu události.  

V sobotu večer se mohou lidé vydat plnou parou do budoucnosti. VIDA! science centre totiž podruhé pořádá ples. Tentokrát laděný do stylu steampunku aneb vědeckofantastického 19. století. Návštěvníci se mohou těšit na kapelu Fantajm, bar, science show i fotokoutek s camerou obscurou i předtančení. Vstupenka stojí v předprodeji 200 korun, na místě se cena zvedne o další stokorunu. Více informací na https://vida.cz/afterdark/.

Celý víkend se budou v Brně hrát deskovky. Festival deskových her nabídne více než 200 titulů včetně novinek. Samozřejmě nebudou chybět ani turnaje o deskové hry. Začátek akce je v pátek 2. března 2018 v 16:00 a oficiální konec akce je v neděli 16:00. Více info na Facebooku události

Kdo by chtěl strávit víkend v přírodě, má díky mrazivému počasí příležitost vytáhnout brusle a zajezdit si na některých přírodních vodních plochách. Se zvýšenou opatrností a na vlastní nebezpečí je možné bruslit v Mariánském údolí a na Žebětínském rybníce. Strážníci naopak nedoporučují vstup na led na Brněnské přehradě, a to z důvodu plnění vodní nádrže. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.