Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Olympijský festival, filmová přehlídka, závody spřežení i karnevaly

16. února 2018 2 minuty čtení
(ral) – Nadcházející mrazivý víkend se dál nese v duchu olympiády i masopustních tradic. Mimo to dopřeje Brňanům i vozatajské závody, tematické vycházky po městě, filmový festival ve Scale či bohatý zábavný i vzdělávací program Dnů dětské onkologie.

Fandit české reprezentaci a sami si vyzkoušet sportovní disciplíny, v nichž se na olympiádě soutěží, můžete po celý den na Olympijském festivalu Brno. Program brněnského stánku nově obohatí regenerační centrum Mráz léčí, které pomocí ukázek přiblíží veřejnosti, jak funguje kryoléčba. Na děti čeká opičí dráha, za jejíž zdolání získají odměnu, nebo možnost nechat si pomalovat obličej národními barvami. Plné vstupné na Olympijský festival, který je otevřený od 9 do 19 hodin (v pátek a v sobotu do 21 hodin) je 50 Kč, čtenáři Brněnského metropolitanu najdou voucher na jednu vstupenku v únorovém čísle na straně 4.

Turistické informační centrum připomene několika tematickými vycházkami po Brně Mezinárodní den průvodců. Vstupenky jsou stále dostupné například na procházku zaměřenou na brněnské kostely, historii i současnosti vinné kultury nebo proměny brněnských škol.

Osvětu, zábavu i dobré skutky přinesou Dny dětské onkologie. Tento celosvětový projekt má za cíl pobavit i podpořit malé pacienty a přiblížit veřejnosti problematiku dětských onkologických onemocnění. Na páteční i sobotní odpoledne je připravený program na náměstí Svobody, v knihovně Jiřího Mahena, na Hvězdárně a planetáriu Brno i přímo v Dětské nemocnici.

Univerzitní kino Scala bude do soboty hostit přehlídku filmů Wese Andersona, režiséra a scénáristu pětkrát nominovaného na Oscara. Jeho patrně nejslavnější, čtyřmi Oscary ověnčený film Grandhotel Budapešť uvede Scala dnes ve 20.30. Kompletní program akce Střed fantastiky: Přehlídka filmů Wese Andersona naleznete zde.

Netradiční sportovní zážitek nabízí halové vozatajské závody na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Odehrají se v sobotu i v neděli vždy od 10 hodin a představí se v nich jednospřeží, dvojspřeží i čtyřspřeží. 

Víkend po Popeleční středě vrcholí karnevalová sezóna. K reji masek se můžete s dětmi připojit například v Maloměřicích nebo v Komárově. Karneval spojený s ochutnávkou zabijačkových specialit v sobotu pořádá Otevřená zahrada.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.