Tipy na víkend: Festival na Jarošce, Den architektury, výstavy a poslední jízda Brnem

  • 29. září 2017
  • 2 minuty čtení
(ral) - Oblažte všechny smysly na Jarošce, rozhýbejte se na poslední projížďce Brnem, posnídejte s Vladimirem 518 a přijďte si pohrát do VIDA! centra. Nejen to nabízí nadcházející víkend.

V sobotu 30. 9. se uzavře letní festival UPROSTŘED akcí Dobrodružství na Jarošce. Přímo v alejích na třídě Kapitána Jaroše budete moci ochutnat speciality světových kuchyní (indické, laoské, židovské a mnohé další), zkusit si jízdu na longboardu nebo malování na denimové bundy, navštívit nespočet hudebních vystoupení, bleší trh či dětský koutek.

Mimořádné jednodenní zpřístupnění své zahrady chystá na sobotu Arnoldova vila (Drobného 26). Kromě toho se po celý den můžete připojit ke komentovaným prohlídkám interiéru vily nebo k procházce po výjimečné vilové kolonii v Černých Polích. Tato událost tvoří jeden z mnoha bodů programu letošního festivalu Den architektury, který se o prvním říjnovém víkendu tradičně pořádá v mnoha městech České republiky. V Brně nabídne řadu procházek, exkurzí, projekcí a workshopů.

V neděli 1. října proběhne letošní poslední jízda městem Brnem. Všichni bruslaři, koloběžkáři, cyklisti i longboardisti jsou srdečně zváni, aby symbolicky uzavřeli sezónu. Trasa povede podél řeky Svratky, z Bystrce až k Anthroposu, ale pozor, není určena pro úplné začátečníky. Akce je součástí Brněnských dnů pro zdraví.

Pokud by za oknem babí léto vystřídaly podzimní plískanice, vyrazte na některou z probíhajících výstav. V Galerii Vaňkovka v pondělí začala výstava Ovzduší nemá hranice, kde se dozvíte, jaké škodlivé látky obsahuje městský vzduch a jak se před nimi můžete chránit. Do VIDA! science centra po dvacetiletém světovém turné doputovala interaktivní výstava Cirkus Mechanikus. Mechanické loutky a strojky, historické i moderní, si můžete nejen prohlédnout a rozpohybovat, ale v kreativní dílně také vytvořit.

Ukončení naopak čeká výstavu Kmeny 90, která je od května instalovaná v Moravské galerii. Třídenní „Dernisáž“ začíná v pátek a vyvrcholí v neděli 1. října za účasti autora i kurátora v jedné osobě Vladimira 518.

Závěrečný den výstavy odstartuje Inspirativním ránem v Místodržitelském paláci. Ke snídani Vám zde v 9.30 kromě kávy a drobného občerstvení naservírují i přednášku o jedné z Vladimirových vášní – architektuře socialismu. Samotná výstava Kmeny 90 je v Uměleckoprůmyslovém muzeu k vidění od 10 do 18 hodin a definitivně poslední šanci k jejímu zhlédnutí Vám dá komentovaná prohlídka, kterou povede Vladimir 518 od 19 hodin.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít