Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: férová snídaně, výstavy, akce pro děti i sport

12. května 2017 2 minuty čtení
(ik, gak) – Výstava Kmeny 90, férová snídaně, festival jídla a kávy, divadelní akce, zahájení Dětského léta v Lužánkách a veslařská regata jsou tipy pro nadcházející víkend.

V sobotu odpoledne se na Husově ulici uskuteční volně přístupný street happening. S velkou parádou bude zahájena rozsáhlá výstava Kmeny 90, která v Moravské galerii vzniká pod kurátorským vedením Vladimira 518. Na happeningu vystoupí kapely WWW nebo PSH.

Sobotní hudební akci bude předcházet páteční Studentský Majáles. Sedmý ročník akce nabídne více než desítku kapel na několika scénách (mezi hlavní vystupující patří například Ben Cristovao, MIG21 či Poletíme?), taneční stage, veletrh pracovních příležitostí, soutěže, 

Brňané společně a férově posnídají na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. V sobotu se uskuteční dva pikniky s názvem Férová snídaně NaZemi, a to v Björsonově sadu a v parku pod Špilberkem. Začátek je v 10 hodin a akce pořádá neziskové organizace NaZemi a SEV Hlídka. „Letošní ročník je zaměřený na banány, neboť usilujeme o to, aby byly fairtradové banány více dostupné i v českých supermarketech,“ uvedla Gabriela Štěpánková, spoluorganizátorka snídaně.

S jídlem je spojený také Extrem food festival v Lužánkách. Sobotní festival nabídne exotické pokrmy, hmyzí kuchyni, ale také řadu přednášek, workshopů, soutěž o největšího jedlíka a koncerty. 

Kvalitní kávu si můžete v sobotu vychutnat na události The Filter: Festival kávy & Czech Brewers Cup 2017, která se uskuteční na rektorátu VUT. Seznámíte se zde se zajímavými osobnostmi kávového světa a můžete se těšit na přednášky, workshopy, pražírny z Brna a celé Evropy. Součástí festivalu bude i české mistrovství v ruční přípravě filtrované kávy. V Brně se setkají nejlepší baristé z celé republiky aby soutěžili o titul šampiona.

O víkendu se uskuteční patnáct představení festivalu Divadelní svět Brno 2017. Mimo jiné mnichovský Rezidenztheater představí Krále Oidipa, tedy antickou tragédii v Mahenově divadle 13. května.

Od pátku je v Muzeu romské kultury na Bratislavské 67 otevřena výstava Parno Gras.  Svá díla představuje německý fotograf bosenského původu Nihada Pušija. Akce potrvá do 24. září.

O víkendu budou na programu největší letošní veslařské závody v Brně, a to 46. ročník mezinárodní regaty juniorů a juniorek. Startovat budou mladí závodníci Rakouska, Maďarska, Polska, Slovenska a ČR. Spolu s juniorskou regatou se uskuteční na Brněnské přehradě také akademické mistrovství ČR. Závody se konají po oba víkendové dny od 9 do 15 hodin.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.