Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: férová snídaně, výstavy, akce pro děti i sport

12. května 2017 2 minuty čtení
(ik, gak) – Výstava Kmeny 90, férová snídaně, festival jídla a kávy, divadelní akce, zahájení Dětského léta v Lužánkách a veslařská regata jsou tipy pro nadcházející víkend.

V sobotu odpoledne se na Husově ulici uskuteční volně přístupný street happening. S velkou parádou bude zahájena rozsáhlá výstava Kmeny 90, která v Moravské galerii vzniká pod kurátorským vedením Vladimira 518. Na happeningu vystoupí kapely WWW nebo PSH.

Sobotní hudební akci bude předcházet páteční Studentský Majáles. Sedmý ročník akce nabídne více než desítku kapel na několika scénách (mezi hlavní vystupující patří například Ben Cristovao, MIG21 či Poletíme?), taneční stage, veletrh pracovních příležitostí, soutěže, 

Brňané společně a férově posnídají na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. V sobotu se uskuteční dva pikniky s názvem Férová snídaně NaZemi, a to v Björsonově sadu a v parku pod Špilberkem. Začátek je v 10 hodin a akce pořádá neziskové organizace NaZemi a SEV Hlídka. „Letošní ročník je zaměřený na banány, neboť usilujeme o to, aby byly fairtradové banány více dostupné i v českých supermarketech,“ uvedla Gabriela Štěpánková, spoluorganizátorka snídaně.

S jídlem je spojený také Extrem food festival v Lužánkách. Sobotní festival nabídne exotické pokrmy, hmyzí kuchyni, ale také řadu přednášek, workshopů, soutěž o největšího jedlíka a koncerty. 

Kvalitní kávu si můžete v sobotu vychutnat na události The Filter: Festival kávy & Czech Brewers Cup 2017, která se uskuteční na rektorátu VUT. Seznámíte se zde se zajímavými osobnostmi kávového světa a můžete se těšit na přednášky, workshopy, pražírny z Brna a celé Evropy. Součástí festivalu bude i české mistrovství v ruční přípravě filtrované kávy. V Brně se setkají nejlepší baristé z celé republiky aby soutěžili o titul šampiona.

O víkendu se uskuteční patnáct představení festivalu Divadelní svět Brno 2017. Mimo jiné mnichovský Rezidenztheater představí Krále Oidipa, tedy antickou tragédii v Mahenově divadle 13. května.

Od pátku je v Muzeu romské kultury na Bratislavské 67 otevřena výstava Parno Gras.  Svá díla představuje německý fotograf bosenského původu Nihada Pušija. Akce potrvá do 24. září.

O víkendu budou na programu největší letošní veslařské závody v Brně, a to 46. ročník mezinárodní regaty juniorů a juniorek. Startovat budou mladí závodníci Rakouska, Maďarska, Polska, Slovenska a ČR. Spolu s juniorskou regatou se uskuteční na Brněnské přehradě také akademické mistrovství ČR. Závody se konají po oba víkendové dny od 9 do 15 hodin.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.