Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Burácející motory, pocta Měsíci nebo psí dny v Pisárkách

14. července 2017 3 minuty čtení
(ape) – Víkendová nabídka, jak strávit v Brně volný čas, bude tentokrát opravdu bohatá. Ať už pod širým nebem nebo pod střechou.

V sobotu a v neděli opět zaburácí mezi pavilony brněnského výstaviště po dlouhých 50 letech závodní motory. Společensky? sportovní podnik Brno Revival Mezi pavilony představí krásu sportovních a závodních vozidel v pohybu. Zlatým hřebem programu každého závodu v Československu druhé poloviny šedesátých let byly závody vozů formule 3. Na výstavišti bude k vidění několik desítek těchto vozů zachráněných samotnými závodníky i pečlivými sběrateli. Pro formule 3 z šedesátých let to bude skutečný návrat na místo činu. Podrobný program akce najdete na http://brnogp.com/

V noci z pátku na sobotu můžete na Kraví hoře oslavit existenci Měsíce. Připraveny budou projekce v digitáriu, světelná instalace a light painting v přilehlém  parku nebo scénické osvětlení koupaliště. Měsíční noc začíná v 21 a končí dvě hodiny po půlnoci. Uskuteční se za každého počasí. Večer doprovodí i taneční ohnivé show a dílničky stínového divadla. Za příznivého počasí se v zářící vodě v bazénech zdejšího koupaliště přestaví i juniorské reprezentantky – akvabely. Bližší informace na http://www.hvezdarna.cz.

Turistické informační centrum pořádá v sobotu další z tematických prohlídek, tentokrát nazvanou Tajemství brněnských pasáží. Na této procházce centrem města se dozvíte mnoho zajímavého nejen o známých a významných pasážích a jejich stavitelích, ale i o menších, ale neméně zajímavých průchodech. Nový okruh nazvaný Brněnské pověsti „pro pokročilé“ je pak na programu v neděli. Těšit se můžete například na pověst O krásné hraběnce z Paláce šlechtičen, uslyšíte, jak se ve Schrattenbachově paláci zjevovali tři bezhlaví muži a jak na Petrově zazdili bídu. Trasa prohlídky Vás zavede z nádvoří Staré radnice přes Zelný trh a Kapucínské náměstí až na Petrov. Podrobnosti na http://ticbrno.cz/cs/prochazky.  

Se svými čtyřnohými přáteli se o víkendu vydejte na fotbalové hřiště u Anthroposu v Pisárkách. Na Brněnských psích dnech chtějí pořadatelé ukázat, že se psy se dá dělat spousta zajímavého a že pes není pouze na hlídání nebo jako domácí mazlíček, ale že život s ním může být velká zábava.

Ukážou dětem i dospělým, co všechno takový pes potřebuje a jak se k němu správně chovat. Že neexistuje jen klasický výcvik poslušnosti, ale spousta  dalších zajímavých psích sportů. Více o programu na http://brnenskepsidny.webnode.cz.

A pokud nebude zrovna přát počasí, vypravte se na Špilberk. Muzeum města Brna zde tento týden otevřelo výstavu věnovanou sklářskému umění. Jde o reprezentativní výběr z 60leté úspěšné tvorby významné osobnosti českého skla – Jiřiny Žertové. Výstava nazvaná Vrstvení je k vidění ve výjimečných prostorách královské kaple a hranolové věže. Více informací naleznete na http://www.spilberk.cz/vystavy

Aktivní zapojení do tvorby nabízí dnes zahájená brněnská část mezinárodního festivalu ProArt. Potrvá do 21. července a bude na třech místech – v Místodržitelském paláci, Vile Tugendhat a Divadle Husa na provázku. Zatímco přes den mohou lidé navštěvovat kurzy tance, herectví, zpěvu, fotografie, kreativního psaní či hudby, večer na návštěvníky čeká program, který představuje pedagogy, aktivně činné umělce v ukázkách z jejich repertoáru a zve i další hosty v koncertních, tanečních či divadelních představeních. Kompletní program na https://www.proart-festival.cz/cz/brno-proart-festival-2017

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.