Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Burácející motory, pocta Měsíci nebo psí dny v Pisárkách

14. července 2017 3 minuty čtení
(ape) – Víkendová nabídka, jak strávit v Brně volný čas, bude tentokrát opravdu bohatá. Ať už pod širým nebem nebo pod střechou.

V sobotu a v neděli opět zaburácí mezi pavilony brněnského výstaviště po dlouhých 50 letech závodní motory. Společensky? sportovní podnik Brno Revival Mezi pavilony představí krásu sportovních a závodních vozidel v pohybu. Zlatým hřebem programu každého závodu v Československu druhé poloviny šedesátých let byly závody vozů formule 3. Na výstavišti bude k vidění několik desítek těchto vozů zachráněných samotnými závodníky i pečlivými sběrateli. Pro formule 3 z šedesátých let to bude skutečný návrat na místo činu. Podrobný program akce najdete na http://brnogp.com/

V noci z pátku na sobotu můžete na Kraví hoře oslavit existenci Měsíce. Připraveny budou projekce v digitáriu, světelná instalace a light painting v přilehlém  parku nebo scénické osvětlení koupaliště. Měsíční noc začíná v 21 a končí dvě hodiny po půlnoci. Uskuteční se za každého počasí. Večer doprovodí i taneční ohnivé show a dílničky stínového divadla. Za příznivého počasí se v zářící vodě v bazénech zdejšího koupaliště přestaví i juniorské reprezentantky – akvabely. Bližší informace na http://www.hvezdarna.cz.

Turistické informační centrum pořádá v sobotu další z tematických prohlídek, tentokrát nazvanou Tajemství brněnských pasáží. Na této procházce centrem města se dozvíte mnoho zajímavého nejen o známých a významných pasážích a jejich stavitelích, ale i o menších, ale neméně zajímavých průchodech. Nový okruh nazvaný Brněnské pověsti „pro pokročilé“ je pak na programu v neděli. Těšit se můžete například na pověst O krásné hraběnce z Paláce šlechtičen, uslyšíte, jak se ve Schrattenbachově paláci zjevovali tři bezhlaví muži a jak na Petrově zazdili bídu. Trasa prohlídky Vás zavede z nádvoří Staré radnice přes Zelný trh a Kapucínské náměstí až na Petrov. Podrobnosti na http://ticbrno.cz/cs/prochazky.  

Se svými čtyřnohými přáteli se o víkendu vydejte na fotbalové hřiště u Anthroposu v Pisárkách. Na Brněnských psích dnech chtějí pořadatelé ukázat, že se psy se dá dělat spousta zajímavého a že pes není pouze na hlídání nebo jako domácí mazlíček, ale že život s ním může být velká zábava.

Ukážou dětem i dospělým, co všechno takový pes potřebuje a jak se k němu správně chovat. Že neexistuje jen klasický výcvik poslušnosti, ale spousta  dalších zajímavých psích sportů. Více o programu na http://brnenskepsidny.webnode.cz.

A pokud nebude zrovna přát počasí, vypravte se na Špilberk. Muzeum města Brna zde tento týden otevřelo výstavu věnovanou sklářskému umění. Jde o reprezentativní výběr z 60leté úspěšné tvorby významné osobnosti českého skla – Jiřiny Žertové. Výstava nazvaná Vrstvení je k vidění ve výjimečných prostorách královské kaple a hranolové věže. Více informací naleznete na http://www.spilberk.cz/vystavy

Aktivní zapojení do tvorby nabízí dnes zahájená brněnská část mezinárodního festivalu ProArt. Potrvá do 21. července a bude na třech místech – v Místodržitelském paláci, Vile Tugendhat a Divadle Husa na provázku. Zatímco přes den mohou lidé navštěvovat kurzy tance, herectví, zpěvu, fotografie, kreativního psaní či hudby, večer na návštěvníky čeká program, který představuje pedagogy, aktivně činné umělce v ukázkách z jejich repertoáru a zve i další hosty v koncertních, tanečních či divadelních představeních. Kompletní program na https://www.proart-festival.cz/cz/brno-proart-festival-2017

Dočtete se v Metropolitanu

Brno narůžovo. Foto: Zdeněk Kolařík
Zapomínat na prevenci se nevyplácí, připomene růžová barva

Brno bude opět růžové. Od 3. do 12. října si pomocí řady akcí připomeneme nezbytnost prevence i specifika boje s rakovinou.

Gustav Vrbacký. Foto: Zdeněk Kolařík
Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

Vlasta Jágerová vysvětluje, na co ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží. Foto: Zdeňka Obalilová
Koordinace uzavírek: Co město může ovlivnit a na co je krátké

Dvě stě padesát dopravních uzavírek má aktuálně na seznamu pracovní skupina, která se zabývá jejich koordinací. „Kdyby každá z nich trvala rok, o století později bychom před sebou pořád měli dvě třetiny prací – a to ještě v případě, že by se nevyskytlo nic nového, což je utopie. Z tohoto pohledu nejde dělat věci vždy postupně, ale je nutné kopat na vícero místech zaráz. Snažíme se ale, aby to bylo v rámci možností co nejefektivnější, aby se na ploše udělalo maximum prací, aby se uzavírala na co nejkratší dobu, v nejméně vytížené části roku a podobně,“ říká Vlasta Jágerová a vysvětluje, na co při tom ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží.

Tomáš Řepa. Foto: archiv Tomáše Řepy
Českému komiksu vládnou ženy, ukazuje festival KOMA

Komiks ze všech stran – český, zahraniční, dětmi malovaný či přímo v procesu kresby – to všechno přináší mezinárodní festival KOMA. Už po deváté obsadí mezi 12. a 15. říjnem někdejší káznici na Bratislavské. Jak takový festival vzniká i jak to aktuálně vypadá s českou komiksovou tvorbou, jsme zjišťovali od dramaturga Tomáše Řepy.

Nenechte si ujít

Brno narůžovo. Foto: Zdeněk Kolařík
Zapomínat na prevenci se nevyplácí, připomene růžová barva

Brno bude opět růžové. Od 3. do 12. října si pomocí řady akcí připomeneme nezbytnost prevence i specifika boje s rakovinou.

Gustav Vrbacký. Foto: Zdeněk Kolařík
Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

Výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně v Křížové chodbě Nové radnice. Foto: Brněnské komunikace a. s.
Co nabídne nové hlavní nádraží? Přiblíží to ojedinělá výstava

Naskýtá se skvělá možnost, jak zjistit vše důležité o novém hlavním nádraží! Až do konce roku se koná exkluzivní výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně, která dopodrobna představuje plánovaný přesun i modernizaci klíčového železničního uzlu. Postupně se objeví na třech různých místech po Brně.

Studenti nového oboru na střední škole Čichnova se učí, jak chránit systémy proti hackerům. Foto: SŠ Čichnova
Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů

Jak čelit útokům hackerů? Jak před nimi chránit instituce a jejich sítě? Řešit tyto aktuální problémy se učí studenti nového oboru na střední škole Čichnova. Junior Centrum Excelence pro kybernetickou bezpečnost, které se kolem něj vytvořilo, je svým pojetím natolik unikátní, že je ocenila i Evropská komise. Vybrala ho do užšího finále soutěže nejinovativnějších projektů Regiostars Awards. O vítězi teď rozhoduje v hlasování veřejnost a brněnskému projektu tak můžete k výhře pomoci i vy.