Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Brněnské Vánoce, čerti, tramvaj, stolní hry, autogramiáda a hokej

24. listopadu 2017 2 minuty čtení
(ik) – Vánoční stánky v centru města prodejci otevřeli již během dneška. Oficiální start Brněnských Vánoc bude v 17 hodin na náměstí Svobody, kdy se rozsvítí vyzdobený smrk ztepilý.

Dalšími tipy na tento víkend jsou čerti, vánoční tramvaj, stolní hry, autogramiáda a hokej.

Vánoční stánky na Dominikánském náměstí jsou gurmánsky laděné. Nabízejí především rybí a drůbeží speciality. Je zde i dřevěný betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Na náměstí Svobody si lidé mohou dát pochutiny a nápoje a také koupit vánočně laděné předměty. Poslouchat koncerty různých žánrů.

Dnes večer v osm hodin vyrazí ze Zelného trhu průvod čertů. Přijeli z Rakouska, kde se podobné pochody pořádají každoročně už zhruba 500 let. Účast na průvodu potvrdilo okolo sta rakouských i českých čertů.

V sobotu vyjede do ulic speciální vánočně laděná tramvaj. „Na svítící šalinu je potřeba téměř sedm set metrů řetězu čtyř různých délek a 2880 kusů světýlek,“ řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Lukšová. Speciální tramvaj pojede po okružní trase v pracovní dny vždy od 16.00 hodin do 21.00 hodin a o víkendech a svátcích od 11.00 hodin do 21.00 hodin. Bude jezdit až do 23. prosince.

Kompletní program najdete na www.gotobrno.cz.

Pro rodiny s dětmi a fanoušky deskových her je připraven Festival deskových her Brnohraní 2017, který se koná od dneška až do nedělního odpoledne ve Středisku volného času v Lužánkách. Podrobnější informace najdete na www.brnohrani.cz.

Český jezdec šampionátu MotoGP Karel Abraham pořádá na Masarykově okruhu setkání se svými fanoušky. Akce se uskuteční v sobotu od 17 hodin v prostorách tiskového střediska Automotodromu Brno. Závodník pohovoří o právě skončené sezóně, kterou absolvoval v barvách španělské závodní stáje Pull&Bear Aspar Team. Vyjádří se i k příštímu ročníku, do kterého vyrazí v sedle speciálu Ducati Desmosedici GP16. Zároveň rád zodpoví dotazy přítomných.

Hokejisté Komety se v neděli utkají s Litvínovem. Utkání nejvyšší hokejové soutěže začne DRFG Areně v 17 hodin.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.