Tipy na víkend: 17. listopad, výstavy fotografií i nožů, napoleonské setkání a Noc divadel - Tiskový servis

Tipy na víkend: 17. listopad, výstavy fotografií i nožů, napoleonské setkání a Noc divadel

  • 16. listopadu 2017
  • 3 minuty čtení

(ik) – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva vzpomene v pátek veřejnost. K dalším tipům na prodloužený víkend patří výstavy fotografií a nožů, napoleonské setkání i Noc divadel.

Shromáždění u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se uskuteční v pátek od 10 hodin u pomníku tří odbojů na Rooseveltově ulici.

Studenti pěti brněnských univerzit připravili také v pátek společný program pod názvem Brněnský sedmnáctý. Hlavní část začíná v 15.30 na náměstí Svobody. V 18 hodin pak vyrazí lidé v lampionovém průvodu na Kraví horu a po cestě budou mít několik zastávek na významných místech s komentářem historiků a pamětníků. Studenti i veřejnost zavzpomínají na události z let 1939 a 1989. 

V pátek 17. listopadu 2017 se sejdou stovky absolventů, učitelů a studentů Gymnázia na Vídeňské 47 v Brně, aby si připomněli 60. výročí založení své „alma mater“.  Čeká je mimo jiné společný průvod od budovy gymnázia do centra města na nádvoří Nové radnice. Touto akcí chtějí klub absolventů a škola připomenout nejen kulatiny gymnázia, ale také významné výročí událostí 17. listopadu 1939 a 1989.

Gymnázium Vídeňská v pátek bude slavit 60 let od svého založení. Školu absolvovalo více než 8 000 mladých lidí. Mezi absolventy patří i herec Miroslav Donutil, který ve svých vyprávěních velmi často vzpomíná právě na zážitky ze svých gymnaziálních studií. Oslavy začnou ve 13 hodin vysazením  výročního stromu před budovou školy. Od 16 hodin bude na pořadu průvod studentů, absolventů a učitelů gymnázia městem. V současnosti gymnázium nabízí třídy čtyřletého všeobecného studia a také naprosto unikátní program šestiletého gymnaziálního studia, které je zaměřeno na programování.

V Atomovém krytu 10-Z pod Špilberkem začne v pátek výstava fotografií Normalizační Brno.  Má i druhý název. Štatl Františka Kressy, který je autorem snímků města z konce sedmdesátých a z osmdesátých let. Tenkrát pracoval jako fotograf v Brněnském večerníku. Jeho snímky zachycují město s oprýskanými omítkami, horami odpadků a nekonečnými frontami prakticky na cokoliv v kontrastu s rudými hvězdami a politickými hesly. Výstava potrvá do 18. února příštího roku.

Historický průvod napoleonských vojsk Brnem v sobotu zahájí blok vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova. Francouzský císař Napoleon vstoupil se svými vojsky do Brna před více než dvěma sty lety. Hlavní část programu začne v 17 hodin na Biskupském dvoře u Zelného trhu. "Císaře ztělesní italský lékař a velký fanoušek napoleonských rekonstrukcí Roberto Colla. Je to oficiální představitel Napoleona pro jižní Evropu," sdělil manažer akce Libor Opluštil.

XVII. mezinárodní Podzimní výstava nožů v Křížové chodbě Nové radnice je na pořadu v sobotu od 9 do 17 hodin.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu. Zapojila do ní i brněnská divadla, kdy veřejnost má možnost nahlédnout i zákulisí jednotlivých scén. Program najdete zde.

Další tipy jsou také na www.gotobrno.cz.

Další články z rubriky