Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: 17. listopad, výstavy fotografií i nožů, napoleonské setkání a Noc divadel

16. listopadu 2017 3 minuty čtení
(ik) – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva vzpomene v pátek veřejnost. K dalším tipům na prodloužený víkend patří výstavy fotografií a nožů, napoleonské setkání i Noc divadel.

Shromáždění u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se uskuteční v pátek od 10 hodin u pomníku tří odbojů na Rooseveltově ulici.

Studenti pěti brněnských univerzit připravili také v pátek společný program pod názvem Brněnský sedmnáctý. Hlavní část začíná v 15.30 na náměstí Svobody. V 18 hodin pak vyrazí lidé v lampionovém průvodu na Kraví horu a po cestě budou mít několik zastávek na významných místech s komentářem historiků a pamětníků. Studenti i veřejnost zavzpomínají na události z let 1939 a 1989. 

V pátek 17. listopadu 2017 se sejdou stovky absolventů, učitelů a studentů Gymnázia na Vídeňské 47 v Brně, aby si připomněli 60. výročí založení své „alma mater“.  Čeká je mimo jiné společný průvod od budovy gymnázia do centra města na nádvoří Nové radnice. Touto akcí chtějí klub absolventů a škola připomenout nejen kulatiny gymnázia, ale také významné výročí událostí 17. listopadu 1939 a 1989.

Gymnázium Vídeňská v pátek bude slavit 60 let od svého založení. Školu absolvovalo více než 8 000 mladých lidí. Mezi absolventy patří i herec Miroslav Donutil, který ve svých vyprávěních velmi často vzpomíná právě na zážitky ze svých gymnaziálních studií. Oslavy začnou ve 13 hodin vysazením  výročního stromu před budovou školy. Od 16 hodin bude na pořadu průvod studentů, absolventů a učitelů gymnázia městem. V současnosti gymnázium nabízí třídy čtyřletého všeobecného studia a také naprosto unikátní program šestiletého gymnaziálního studia, které je zaměřeno na programování.

V Atomovém krytu 10-Z pod Špilberkem začne v pátek výstava fotografií Normalizační Brno.  Má i druhý název. Štatl Františka Kressy, který je autorem snímků města z konce sedmdesátých a z osmdesátých let. Tenkrát pracoval jako fotograf v Brněnském večerníku. Jeho snímky zachycují město s oprýskanými omítkami, horami odpadků a nekonečnými frontami prakticky na cokoliv v kontrastu s rudými hvězdami a politickými hesly. Výstava potrvá do 18. února příštího roku.

Historický průvod napoleonských vojsk Brnem v sobotu zahájí blok vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova. Francouzský císař Napoleon vstoupil se svými vojsky do Brna před více než dvěma sty lety. Hlavní část programu začne v 17 hodin na Biskupském dvoře u Zelného trhu. "Císaře ztělesní italský lékař a velký fanoušek napoleonských rekonstrukcí Roberto Colla. Je to oficiální představitel Napoleona pro jižní Evropu," sdělil manažer akce Libor Opluštil.

XVII. mezinárodní Podzimní výstava nožů v Křížové chodbě Nové radnice je na pořadu v sobotu od 9 do 17 hodin.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu. Zapojila do ní i brněnská divadla, kdy veřejnost má možnost nahlédnout i zákulisí jednotlivých scén. Program najdete zde.

Další tipy jsou také na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Nejnovější články

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.