Přeskočit na obsah

Teplárny si od města pronajmou pozemky, na kterých vybudují dobíjecí stanice pro elektromobily

12. května 2021

Vedení města Brna se dlouhodobě snaží podporovat elektromobilitu. Nyní učinilo další krok k tomu, aby se lidem s elektromobily jezdilo po Brně lépe. Brněnští radní dnes schválili seznam městských pozemků, které jsou určené k pronájmu Teplárnám Brno. Ty na nich vybudují a budou provozovat veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily. Momentálně se jedná o pět lokalit, v dalších měsících a letech jich bude přibývat tak, aby vznikla ucelená síť.

Město uzavřelo se společností Teplárny Brno dohodu o spolupráci na projektu výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily. „V dohodě potvrzujeme zájem o vybudování ucelené sítě běžných dobíjecích stanic pro elektromobilitu ve veřejném prostoru města. Vycházíme přitom z koncepce v oblasti elektromobility. Také chceme vytvořit jednotný systém jejich správy. Jednoduše řečeno: město se dohodou zavázalo poskytnout své pozemky, na kterých Teplárny Brno vybudují a budou provozovat dobíjecí stanice. Užívání části těchto pozemků je určeno nájemní smlouvou. Nyní jsme odsouhlasili záměr pronájmu pěti pozemků. Dva jsou v Líšni, po jednom pak v městských částech Brno-střed, Bystrc a Brno-sever,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jako první by už na přelomu června a července měla být zprovozněna stanice na Kamechách v Bystrci, další se postupně během prázdnin objeví v ulicích Kotlanova, Masarova a na náměstí SNP. Pátá vyroste na Křídlovické. Těmito pěti místy ale umisťování stanic nekončí. „V současnosti je navrženo celkem 20 pilotních lokalit, kde budou realizovány běžné stanice. Naším záměrem je podpořit tuto formu mobility, která je šetrná pro životní prostředí a pro pohyb v rámci města je ideální,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík.

Ještě letos by měla být zprovozněna stanice například na hlavním parkovišti Brněnské přehrady či na Makovského náměstí. Dvě stanice by měly začít fungovat také v areálu Technologického parku.

V rámci vytvoření pravidel pro využití nabíjecích stanic bude zřízena nová zóna E a budou vydávána oprávnění umožňující využití těchto parkovacích míst. „Podle typu dobíjecí stanice budou místa buď určena na krátkodobé stání po dobu 4 hodin, nebo dlouhodobé po dobu 24 hodin. Aby bylo možné zajistit obrátkovost těchto míst, budou muset mít řidiči při parkování vždy vyřízené oprávnění podle toho, na jak dlouho zde potřebují stát. Vyřídit si ho budou moci pouze online přes parkovací aplikaci města. Protože toto oprávnění bude bezplatné, není nutné spárování s platební kartou. Řidiči pouze vyplní, že chtějí stát v zóně E a zda chtějí parkování krátkodobé či dlouhodobé. Dodržování pravidel budou kontrolovat strážníci,“ popsal radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Za elektromobily budou v rámci těchto pravidel považována i všechna hybridní vozidla.

Vloni Teplárny Brno vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice, z toho dvě přímo u svých provozů Červený mlýn a Špitálka. Třetí se nachází v obchodní Galerii Vaňkovka. Přímé propojení s teplárenskými zdroji umožňuje nastavit pro uživatele velmi výhodnou cenu.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.