Přeskočit na obsah

Teplárny si od města pronajmou pozemky, na kterých vybudují dobíjecí stanice pro elektromobily

12. května 2021
Vedení města Brna se dlouhodobě snaží podporovat elektromobilitu. Nyní učinilo další krok k tomu, aby se lidem s elektromobily jezdilo po Brně lépe. Brněnští radní dnes schválili seznam městských pozemků, které jsou určené k pronájmu Teplárnám Brno. Ty na nich vybudují a budou provozovat veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily. Momentálně se jedná o pět lokalit, v dalších měsících a letech jich bude přibývat tak, aby vznikla ucelená síť.

Město uzavřelo se společností Teplárny Brno dohodu o spolupráci na projektu výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily. „V dohodě potvrzujeme zájem o vybudování ucelené sítě běžných dobíjecích stanic pro elektromobilitu ve veřejném prostoru města. Vycházíme přitom z koncepce v oblasti elektromobility. Také chceme vytvořit jednotný systém jejich správy. Jednoduše řečeno: město se dohodou zavázalo poskytnout své pozemky, na kterých Teplárny Brno vybudují a budou provozovat dobíjecí stanice. Užívání části těchto pozemků je určeno nájemní smlouvou. Nyní jsme odsouhlasili záměr pronájmu pěti pozemků. Dva jsou v Líšni, po jednom pak v městských částech Brno-střed, Bystrc a Brno-sever,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jako první by už na přelomu června a července měla být zprovozněna stanice na Kamechách v Bystrci, další se postupně během prázdnin objeví v ulicích Kotlanova, Masarova a na náměstí SNP. Pátá vyroste na Křídlovické. Těmito pěti místy ale umisťování stanic nekončí. „V současnosti je navrženo celkem 20 pilotních lokalit, kde budou realizovány běžné stanice. Naším záměrem je podpořit tuto formu mobility, která je šetrná pro životní prostředí a pro pohyb v rámci města je ideální,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík.

Ještě letos by měla být zprovozněna stanice například na hlavním parkovišti Brněnské přehrady či na Makovského náměstí. Dvě stanice by měly začít fungovat také v areálu Technologického parku.

V rámci vytvoření pravidel pro využití nabíjecích stanic bude zřízena nová zóna E a budou vydávána oprávnění umožňující využití těchto parkovacích míst. „Podle typu dobíjecí stanice budou místa buď určena na krátkodobé stání po dobu 4 hodin, nebo dlouhodobé po dobu 24 hodin. Aby bylo možné zajistit obrátkovost těchto míst, budou muset mít řidiči při parkování vždy vyřízené oprávnění podle toho, na jak dlouho zde potřebují stát. Vyřídit si ho budou moci pouze online přes parkovací aplikaci města. Protože toto oprávnění bude bezplatné, není nutné spárování s platební kartou. Řidiči pouze vyplní, že chtějí stát v zóně E a zda chtějí parkování krátkodobé či dlouhodobé. Dodržování pravidel budou kontrolovat strážníci,“ popsal radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Za elektromobily budou v rámci těchto pravidel považována i všechna hybridní vozidla.

Vloni Teplárny Brno vybudovaly tři rychlodobíjecí stanice, z toho dvě přímo u svých provozů Červený mlýn a Špitálka. Třetí se nachází v obchodní Galerii Vaňkovka. Přímé propojení s teplárenskými zdroji umožňuje nastavit pro uživatele velmi výhodnou cenu.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.