Tančírna, knihovna a posilovna získaly v participativním rozpočtu medaile

  • 24. října 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) – Projekty Altánek – tančírna v parku, Knihovna – pulzující křižovatka Starého Brna a Venkovní posilovna pro seniory na Novoměstské získaly v úterý večer od přítomných ve Sněmovním sále Nové radnice nejvíc hlasů a medaile.

Rozhodlo o tom tři sta převážně mladých lidí, kteří hlasovali ve dvou kolech. S nadšením a v pohodě.

Akce tak posunula participativní rozpočet do další fáze. Projekty označené medailemi budou před závěrečným hlasováním veřejnosti umístěny na předních místech seznamu a mají tak výhodnější pozici.

Celý proces participativního rozpočtu je k dispozici na www.damenavas.cz.

Byl v Brně spuštěn 1. února. V první fázi do něj lidé přihlásili více než dvě stě projektů, z nichž 83 získalo označení „proveditelný“ a jsou tedy umístěné v galerii webových stránek.

V listopadu lidé hlasováním rozhodnou, které z projektů město zrealizuje.

Pro první ročník participativního rozpočtu Brno vyčlenilo částku dvacet milionů korun. Jeden projekt může stát maximálně dva miliony korun.

Altánek podle navrhovatelky Zuzany Rabčanové má mít dvě verze. Trvalou a letní pod šapitó. Tančírna by nesloužila jen tanečníkům. Vyřešila by problematické shánění prostorů pro mnohé kulturní, společenské, sportovní aktivity. Altánky by mohly být například v Lužánkách. Předpokládaný rozpočet je 1 220 000 korun.

Podnět k vytvoření moderní knihovny na Křížové ulici dali studenti různých oborů. „Smíšené týmy během třídenního workshopu vytvořily reálné návrhy, které zdůraznily neopakovatelnou atmosféru Starého Brna,“ uvedl Martin Krčál, předkladatel projektu s rozpočtem 1 997 000 korun.

„Máme cíl vybudovat místo s venkovními posilovacími stroji sloužícími pro cvičení všech věkových skupin,“ uvedl navrhovatel třetího medailového projektu Jiří Steinmetz. Vzhledem ke svému seniorskému věku pochopil, jak je důležitý pohyb pro udržování kondice.  Venkovní posilovna má rozpočet 395 000 korun.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít